8 důvodů, proč vás neustále ničí nadměrná únava. Jak s ní zatočit?
Únavu nebo ospalost během dne uvádí až třetina lidí. Někdy může být na vině životní styl nebo přepracování, jindy ale může únava značit i nějakou nemoc. Většinou jde však naštěstí o faktory, které jsou řešitelné. Pokud vás tedy trápí nadměrná únava, zkuste se chvíli držet našich doporučení a uvidíte, jestli se váš stav zlepší.
Únava ze špatného jídelníčku: Příliš mnoho rafinovaných sacharidů
Sacharidy mohou být rychlým zdrojem energie. Když je sníme, tělo je rozloží na cukr, který je možné využít jako “palivo”. Jenže pokud jíme až příliš mnoho rafinovaných sacharidů, může to mít na naše tělo naprosto opačný vliv. Objeví se únava a bude se nás držet celý den. Tím, jak konzumujeme cukr a zpracované sacharidy, zvyšujeme si tím neustále hladinu cukru v krvi. To je signál pro slinivku břišní, aby produkovala velké množství inzulínu, aby se cukr dostal z krve do buněk. A právě tyto výkyvy: Prudké nárůsty hladiny cukru v krvi a jejich následný pokles může způsobit, že se budeme cítit vyčerpaní. Dostáváme se vlastně do začarovaného kruhu, ze kterého je těžké vystoupit ven.
Únava z životního stylu: Sedavý způsob života
Fyzická nečinnost může mít za následek nedostatek energie a také únavu. Lidé, kteří sedí od rána do večera v kanceláři, hovoří o únavě poměrně často. Tato únava je podle nich dokonce i důvodem, proč necvičí. Jsou totiž příliš unavení i na cvičení. Přitom právě cvičení a intenzivní procházky by jim velmi pomohly. Jestliže takto člověk žije již několik let, pak si může vyvolat i takzvaný chronický únavový syndrom. Právě ten se vyznačuje extrémní, nevysvětlitelnou každodenní únavou. A nejčastěji se objevuje právě u lidí, kteří mají sedavý způsob zaměstnání. Tito lidé mají společné i to, že mají málo síly a nulovou vytrvalost. Pomohlo by zde jediné: každodenní intenzivní pohyb. Zkuste alespoň pro začátek vyměnit výtah za schody a místo tramvají, jděte alespoň kousek pěšky.
Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou
Únava z nevyspání: Nedostatek kvalitního spánku
Nedostatek spánku je jedním z nejčastějších příčin únavy. Po noci bychom se měli vzbudit svěží, bdělí a plní energie. Pokud tomu tak není, je někde něco špatně. Jestliže máte se spánkem problémy, dodržujte spánkovou hygienu, spěte v tmě a nemějte kolem sebe žádnou elektroniku.
Únava z jídla: Potravinová intolerance
Nemusíte být hned alergičtí na potraviny. Možná jen, že vaše tělo netoleruje veškeré jídlo, které mu dáte. A možná, že jste si toho ani nevšimli. Potravinová intolerance se objevuje plíživě a není jednoduché ji rozklíčovat. Způsobuje příznaky, jako jsou například vyrážky, zažívací obtíže, alergická rýma, bolesti hlavy nebo právě únava. Mezi nejběžnější alergeny patří lepek, laktóza, sója, kukuřice.
Únava z nedostatku: Málo jíte
Únava se často objevuje jako vedlejší efekt nejrůznějších diet. Důvod je prostý: ve chvíli, kdy přijímáte málo kalorií, tělo potřebuje energii někde brát. Je nutná k pohybu, k dýchání nebo k udržování tělesné teploty. A tak si tuto energii bere ze zásob. V tu chvíli se dostáváte do deficitu a únava na sebe nenechá dlouho čekat. I při dietě jezte tak, abyste tělu dodali všechno potřebné. V opačném případě si zaděláváte i na takzvaný jo-jo efekt.
Únava z nevhodného jídla: Nedostatek bílkovin
Mezi nedostatečným příjem bílkovin a únavou by se dalo umístit rovnítko. Bylo totiž jasně prokázáno, že konzumace bílkovin zvyšuje rychlost metabolismu více než sacharidy nebo tuky. Kromě podpory hubnutí tak mohou bílkoviny pomoci předcházet i únavě. Jestliže vás únava trápí již dlouhodobě, je nutné zařadit do jídelníčku kvalitní potraviny plné bílkovin, jako jsou ryby, maso, vejce, fazole, ořechy či semena. A to alespoň dvakrát denně.
Únava z dehydratace: Málo tekutin hraje velkou roli
Říká se, že bychom denně měli vypít zhruba dva litry tekutin. Toto množství se pochopitelně liší v závislosti na ročním období, druhu vykonávané práce a podobně. Je však dobré vědět, že správná hydratace je nutné pro udržení správné hladiny energie. Biochemické reakce, které v našem těle probíhají, vyžadují správnou hydrataci. Pokud ji nemají, musí ztrátu vody nahrazovat jinak. Už i mírná dehydratace prokazatelně může vést ke snížení hladiny energie a ke snížené schopnosti koncentrace.
Únava z vyčerpání: Vysoká hladina stresu
Chronický stres má značný vliv na naši hladinu energie. Jakmile zažíváme pravidelně větší stresovou zátěž, pak na sebe únava nenechá dlouho čekat. Chronický stres je dokonce považován za jeden z největších faktorů vedoucích k únavě a posléze i k vyčerpání organismu. Je proto vhodné na sobě pracovat a snažit se o to, abychom stres ve svém životě alespoň částečně eliminovali. Pomoci mohou meditace, jóga či sport.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku