Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz
Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás představa, že řídíte letadlo, poradíme vám, co všechno je třeba ke splnění vašeho snu splnit.
Létání není jen způsob, jak se přepravit na dovolenou nebo si zaletět třeba na pracovní schůzku či na nějakou zajímavou akci do vzdáleného místa. Je to vlastně i neuvěřitelně nabíjející pocit svobody. Pilotní průkaz si můžete udělat jen proto, abyste se tu a tam prolétli nad svou domovinou.
Létání: Když se záliba stane vášní
Jestliže jste ale zatoužili stát se profesionálním pilotem či pilotkou, pak je před vámi sice dlouhá cesta, ale rozhodně ji lze s odhodláním zvládnout. Získat pilotní průkaz totiž není tak nedosažitelné, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Paragliding – tiché létání nad krásami přírody
Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě
Pilotní průkaz na létání můžete mít dřív než řidičák
Bez pilotního průkazu to nepůjde. Když chcete jezdit autem nebo na motorce, musíte mít řidičský průkaz. Na letadlo potřebujete průkaz pilotní. Zajímavé je, že na rozdíl od klasického řidičského průkazu, který může získat čerstvě sedmnáctiletý, je možné mít “papíry” na letadlo už v šestnácti letech. I když v tomto věku je možné létat pouze s ultralighty nebo kluzáky. Zajímavosti však je, že leteckého výcviku se mohou zúčastnit i mladší, přičemž první samostaný let jako žák je možné absolvovat již ve čtrnácti letech. Zájemci o létání, kterým je méně než 18 let, musí mít pochopitelně souhlas jejich zákonného zástupce.
Pilotní průkaz pro létání na malých i velkých strojích
Pilotní licence čili pilotní průkaz vás opravňuje k řízení letadla. Je však důležité se rozhodnout, jaký stroj vlastně chcete ovládat. Podle toho bude pak vypadat celý výcvik, zkoušky a pochopitelně i vaše licence. Pilotní průkaz potřebujete k řízení rogala, horkovzdušného balónu, vrtulníku, kluzáku, ultralightu i klasického letounu – ať už jde o lehké sportovní nebo velké dopravní letadlo. Dále je pak možné získat další kvalifikace, které vás budou opravňovat například například pro létání v noci, pro létání podle přístrojů nebo pro leteckou akrobacii a podobně. Pokud byste toužili po zaměstnání leteckého instruktora, pak vás čekají ještě speciální zkoušky přímo pro tuto profesi.
Podmínky pro létání a pilotní průkaz
Než se vůbec rozhodnete pro zapsání do některé z leteckých škol, budete se muset zamyslet nad svojí finanční situací i zdravotním stavem. To jsou totiž dvě věci, které hrají v tomto směru poměrně velkou roli. Na menší letadlo vás bude výcvik stát zhruba 30-300 tisíc korun. Jestliže zatoužíte po tom, aby se z vás stal dopravní pilot, připravte si minimálně jeden milión korun. Ceny jsou však velice orientační. Záleží na typu výcviku, kurzu, licenci…
Leteckých škol je po republice celá řada, některé dopravní piloty si za určitých podmínek školí samy letecké společnosti. Máte-li tedy zájem o pilotní průkaz, je rozhodně na místě zadat vaši konkrétní poptávku u jednotlivých škol.
Zdraví je u létání na prvním místě
Co se pak týče vaší zdatnosti, je dobrý zdravotní stav pochopitelně na prvním místě. U rekreačního či sportovního létání nejsou samozřejmě podmínky tak náročné, jako v případě výcviku na dopravního pilota. Před zapsáním na letecký výcvik budete muset absolvovat prohlídku u leteckého lékaře. Ten zhodnotní zdravotní stav a udělí dokument o zdravotní způsobilosti 2. (v případě menších letadel či soukromý pilot) nebo 1. (dopravní či obchodní pilot) třídy. Držitelé pilotních průkazů jsou pak povinni i nadále absolvovat pravidelné lékařské prohlídky.
Létání není jen o praxi, ale i o teorii
Pokud do letecké školy nastoupíte, pak budete muset zvládnout i poměrně náročnou teorii. Bez té vás nikdo do kokpitu za knipl nepustí. Seznámíte se s vědou létání a budete se muse naučit hodně z matematiky, fyziky či meteorologie. Čekají vás i předměty jako navigace či radionavigace a letecké právo. U dopravních pilotů je pak nezbytná znalost perfektní angličtiny.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku