Chůze naboso je prospěšná pro naše zdraví. Jak s ní začít a na co si dát pozor?
Chůze naboso má spoustu výhod a minimálně přes letní měsíce bychom ji měli co nejčastěji preferovat. Naše kultura ale velí jinak. Chodíme v botech po celý den, ale vůbec nemyslíme na to, jak se v nich cítí naše chodidla. Přitom v mnohých částech světa je chůze naboso naprosto normální. A chodidla zde mají často zdravější než my…
Než ráno vyjdeme z domu, přemýšlíme nanejvýš nad tím, jaký druh bot si obujeme. Tenisky, lodičky nebo raději kecky či baleríny? Boty nosíme do práce, na běhání, na procházky… Samozřejmě nelze pominout jejich bezpečnostní benefity. Chrání nás před odpadky, úlomky, ostrými předměty a dalším nebezpečím, které na cestách a chodnících číhá. Ovšem jdeme-li na procházku do přírody, je vhodné obuv raději zcela vynechat.
Výhody chůze naboso
Chůze naboso má bezesporu určité fyzické výhody, které jsou neodmyslitelně spojeny s tím, že nenosíme boty. Pochopitelně zdravotní výhody lze očekávat jen v případě, že je chůze naboso praktikována na trávě nebo na jiném přírodním povrchu. Například beton ve městě rozhodně není ideální. Výzkumy ukazují, že chůze naboso může přinést spoustu zdravotních výhod. Ať už jde o snížení bolesti a eliminaci zánětu, menší míru stresu i lepší spánek. S čím vším může dál pomoci?
Jak vypadá účinná pedikúra a péče o nohy?
Obyčejná chůze je na hubnutí ideální. Efektivní chůze má ale svá pravidla
Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory
Chůze naboso posílí nohy a zlepší náladu
Propojení, ke kterému dochází mezi kůží a zemí, když spolu přijdou do těsného kontaktu, údajně zlepšuje krevní oběh a snižuje zánět. A protože zánět způsobuje bolest, mnoha lidem tato bolest v těsném kontaktu se zemí odeznívá. Jednou z výhod chůze naboso je i to, že posiluje a protahuje svaly, šlachy a vazy na chodidlech, kotnících a lýtkách. Pokud nosíme nevhodnou obuv nebo máme špatné postavení nohy, pak tyto svaly, šlachy a vazy atrofují. Chůze naboso tak může pomoci předcházet problémům jako je aponeuróza nebo plochá noha. Výzkumné studie prokázaly i pozitivní souvislost mezi chůzí naboso v trávě a lepším spánkem.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Už jste slyšeli o barefoot botách? Chcete se dovědět, jestli jsou vhodné i pro vás? A co barefoot pro děti?
Předpokládá se, že přímé spojení se zemí stabilizuje cirkadiánní rytmy a pomáhá cyklům spánku a bdění lépe se sladit s přirozeným rytmem dne a noci. Chůze naboso po trávě navíc snižuje cirkulující hladiny kortizolu, stresového hormonu. Tím, že snižuje tuto hladinu kortizolu, pomáhá aktivovat nervový systém a smysly, čímž ve výsledku značně zlepšuje náladu.
Spekuluje se, že těsný kontakt pokožky se zemí pomáhá aktivovat bloudivý nerv, tedy největší nerv v autonomním nervovém systému. Jde o nerv, který se táhne z mozku do tlustého střeva a hraje klíčovou roli v srdečních, plicních a trávicích funkcích. Rovněž se říká, že pomáhá snižovat zánět. A v neposlední řadě může chůze naboso zlepšovat i zrak. Podle reflexologie totiž vyvíjíme maximální tlak na první, druhý a třetí prst, což jsou primární reflexní tlakové body pro oči.
Chůze naboso: Jak začít?
Podle odborníků není nutné zahodit obuv a chodit všude hned naboso. Všech výhod, které chůze naboso přináší, můžete užívat už ve chvíli, kdy každý den chodíte po přírodním povrchu zhruba 15 až 30 minut. Bohatě to postačí. Rozhodně byste ale měli mít zdravé nohy bez otevřených ranek nebo vředů. Ty mohou být totiž vstupními branami pro bakterie, houby nebo parazity. Jestliže nějakou ranku máte, přelepte ji náplastí nebo raději počkejte, až se úplně zahojí. Vždy se snažte chodit po relativně čistém povrchu. Tedy tam, kde není viditelná špína, odpadky, zvířecí exkrementy a podobně. Vhodná je například orosená louka, les nebo třeba i písečná pláž. Dále je vždy lepší vlhká půda a tráva, jelikož voda pomáhá odvádět “nestabilní elektrony” z těla pryč.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku