Čtyřicítka na krku? Upravte jídelníček i pohyb

Čtyřicítka na krku? Upravte jídelníček i pohyb

Život po čtyřicítce? Právě jste odstartovali novou životní etapu. Nejen naše buňky cítí, že se nyní přesouváme do fáze, kdy bychom měli začít sklízet plody své dosavadní činnosti. V pozitivním, ale i v tom negativním slova smyslu. Čtyřicítka přináší i mnoho hormonálních změn, které mají vliv na náš organismus, ale i psychiku. Na co si dát v tomto období pozor a jak si uchovat vitalitu a zdraví? Začněte tím, že připustíte, že strava po čtyřicítce i cvičení po čtyřicítce hraje důležitou roli a věnujte jim pozornost.

Život po čtyřicítce: Pozor na psychiku

Západní společnost již několik desetiletí ovládá kult mládí. Naše těla i obličeje mohou působit mladistvě, ať už za to jsou zodpovědné geny, drahá kosmetika, pozitivní myšlení anebo plastické operace. Uvnitř nás však probíhá řada změn, které nás připravují na přesun do druhé poloviny životní cesty. Život po čtyřicítce je pro řadu lidí „krizí středního věku“, neboť se poprvé setkají se skutečností, že všechny plány ze své hlavy pravděpodobně už nestihnou. Je třeba si definitivně vybrat a vydat se tím směrem. Zároveň je třeba si uvědomit, že dosavadní život není „chybou“ nebo „promarněným časem“. Je to období, které nás formuje. Život po čtyřicítce je třeba zahájit podporou psychiky. I k tomu pomůže strava a cvičení.

Život po čtyřicítce: Přizpůsobte stravu

Život po čtyřicítce mimo jiné znamená zpomalení metabolismu. Zatímco dříve jste si bez obtíží dali v jedenáct hodin druhou večeři, spolu se čtyřicítkou to už na svém těle a pohodlnosti oblečení můžete negativně pocítit. U žen se navíc tělo začíná připravovat na přechod (menopauzu), proto dochází i k řadě hormonálních změn, které mohou mít negativní vliv i na zpracování potravy a nechtěné tloustnutí. U mužů dochází k dalšímu poklesu produkce testosteronu, což může jejich život ovlivnit.

Strava po čtyřicítce? 8 tipů, jak být vitální

  1. Přizpůsobte velikost porcí. Naučte se jíst pouze do zasycení, nedojídejte a nejezte mezi jídly.
  2. Pestrý jídelníček, dostatek vlákniny a vitamínů. Vyvážený jídelníček udržuje nejen zdravý střevní mikrobiom, ale také dodává dostatek energie.
  3. Pitný režim je základ. Spolu s věkem klesá pocit žízně, kontrolujte si příjem tekutin.
  4. Pečujte o své trávení a pestrý mikrobiom. Střevní mikroflóra ovlivňuje naši imunitu, ale také psychickou stránku.
  5. Diety opatrně. Pakliže v tomto období přibíráte na váze bez speciální příčiny, nebojte se vyhledat odborníka, který může vhodnou stravou upravit váš „rozhozený“ hormonální stav.
  6. Vyhoďte sladkou tečku. S věkem se zvyšují i rizika kardiovaskulárních chorob nebo civilizačních onemocnění jako diabetes II. typu. Cukr bohužel tyto rizika zvyšuje.
  7. Pravidelně detoxikujte. Stejně jako uklízíme svůj byt (pánové auto), je třeba očistit i naše vnitřní prostředí těla. Usazeniny například ve střevech znesnadňují vstřebávání živin i vitamínů, čímž se oslabuje i váš organismus.
  8. Zvyšte příjem vápníku – život po čtyřicítce přináší i „řídnutí kostí“ – vápník najdete v máku, špenátu, luštěninách či kapustě.

219

Cvičení po čtyřicítce je žádoucí

Po čtyřicítce dochází k úbytku svalové hmoty. Ačkoli jste doposud svou kondičku udržovali prostřednictvím občasné fyzické aktivity, nyní by se měla stát vaší každodenní záležitostí. Začněte také pečovat o pružnost svého těla. To se vám s každým dalším rokem bude jen hodit. Důležité je také přijímat dostatečné množství bílkovin, které jsou „potravou“ pro svaly (libové maso, kysané mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, vajíčka…). Cvičení po čtyřicítce je důležité i z hlediska kostí, ty byste měli podpořit i příjmem vitaminu D.

Cvičení po čtyřicítce

  1. Posilujte břišní svaly. Tím pečujete i o orgány zde uložené. Začněte bráničním dýcháním. Získáte citlivost, která se hodí k dalšímu cvičení. Právě dýchání činí cvičení efektivním.
  2. Posilujte pánevní dno – je prevencí inkontinence a pomáhá i se zažívacími obtížemi.
  3. Balancujte. Nikoli svůj život, ale své tělo. Jako součást cvičení po čtyřicítce je dobré zařadit balanční cviky. Ty udržují pružnost i zdrav
  4. Tvrdý trénink v posilovně nechte mladším. Zaměřte se na zpevňování ochabujících svalů.
  5. Soustřeďte se na svá chodidla. Řada obtíží vychází ze špatného držení těla. Zkuste během chůze vnímat svá chodidla, našlapujte na celé plosky, aktivujte klenby. Večer je můžete masírovat. Opět získáte citlivost a skrze energetické dráhy podpoříte i činnost orgánů. Může pomoci i v případě vbočeného palce.
  6. Tancujte. Uvolňujte svaly kolem pánve. K tomu je tanec více než vhodný.
  7. Zařaďte ranní rozcvičku. Jemné cviky nebo i meditace mohou s vaším tělem (i psychikou) dokázat zázraky.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...