Čtyřicítka na krku? Upravte jídelníček i pohyb

Čtyřicítka na krku? Upravte jídelníček i pohyb

Život po čtyřicítce? Právě jste odstartovali novou životní etapu. Nejen naše buňky cítí, že se nyní přesouváme do fáze, kdy bychom měli začít sklízet plody své dosavadní činnosti. V pozitivním, ale i v tom negativním slova smyslu. Čtyřicítka přináší i mnoho hormonálních změn, které mají vliv na náš organismus, ale i psychiku. Na co si dát v tomto období pozor a jak si uchovat vitalitu a zdraví? Začněte tím, že připustíte, že strava po čtyřicítce i cvičení po čtyřicítce hraje důležitou roli a věnujte jim pozornost.

Život po čtyřicítce: Pozor na psychiku

Západní společnost již několik desetiletí ovládá kult mládí. Naše těla i obličeje mohou působit mladistvě, ať už za to jsou zodpovědné geny, drahá kosmetika, pozitivní myšlení anebo plastické operace. Uvnitř nás však probíhá řada změn, které nás připravují na přesun do druhé poloviny životní cesty. Život po čtyřicítce je pro řadu lidí „krizí středního věku“, neboť se poprvé setkají se skutečností, že všechny plány ze své hlavy pravděpodobně už nestihnou. Je třeba si definitivně vybrat a vydat se tím směrem. Zároveň je třeba si uvědomit, že dosavadní život není „chybou“ nebo „promarněným časem“. Je to období, které nás formuje. Život po čtyřicítce je třeba zahájit podporou psychiky. I k tomu pomůže strava a cvičení.

Život po čtyřicítce: Přizpůsobte stravu

Život po čtyřicítce mimo jiné znamená zpomalení metabolismu. Zatímco dříve jste si bez obtíží dali v jedenáct hodin druhou večeři, spolu se čtyřicítkou to už na svém těle a pohodlnosti oblečení můžete negativně pocítit. U žen se navíc tělo začíná připravovat na přechod (menopauzu), proto dochází i k řadě hormonálních změn, které mohou mít negativní vliv i na zpracování potravy a nechtěné tloustnutí. U mužů dochází k dalšímu poklesu produkce testosteronu, což může jejich život ovlivnit.

Strava po čtyřicítce? 8 tipů, jak být vitální

  1. Přizpůsobte velikost porcí. Naučte se jíst pouze do zasycení, nedojídejte a nejezte mezi jídly.
  2. Pestrý jídelníček, dostatek vlákniny a vitamínů. Vyvážený jídelníček udržuje nejen zdravý střevní mikrobiom, ale také dodává dostatek energie.
  3. Pitný režim je základ. Spolu s věkem klesá pocit žízně, kontrolujte si příjem tekutin.
  4. Pečujte o své trávení a pestrý mikrobiom. Střevní mikroflóra ovlivňuje naši imunitu, ale také psychickou stránku.
  5. Diety opatrně. Pakliže v tomto období přibíráte na váze bez speciální příčiny, nebojte se vyhledat odborníka, který může vhodnou stravou upravit váš „rozhozený“ hormonální stav.
  6. Vyhoďte sladkou tečku. S věkem se zvyšují i rizika kardiovaskulárních chorob nebo civilizačních onemocnění jako diabetes II. typu. Cukr bohužel tyto rizika zvyšuje.
  7. Pravidelně detoxikujte. Stejně jako uklízíme svůj byt (pánové auto), je třeba očistit i naše vnitřní prostředí těla. Usazeniny například ve střevech znesnadňují vstřebávání živin i vitamínů, čímž se oslabuje i váš organismus.
  8. Zvyšte příjem vápníku – život po čtyřicítce přináší i „řídnutí kostí“ – vápník najdete v máku, špenátu, luštěninách či kapustě.

219

Cvičení po čtyřicítce je žádoucí

Po čtyřicítce dochází k úbytku svalové hmoty. Ačkoli jste doposud svou kondičku udržovali prostřednictvím občasné fyzické aktivity, nyní by se měla stát vaší každodenní záležitostí. Začněte také pečovat o pružnost svého těla. To se vám s každým dalším rokem bude jen hodit. Důležité je také přijímat dostatečné množství bílkovin, které jsou „potravou“ pro svaly (libové maso, kysané mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, vajíčka…). Cvičení po čtyřicítce je důležité i z hlediska kostí, ty byste měli podpořit i příjmem vitaminu D.

Cvičení po čtyřicítce

  1. Posilujte břišní svaly. Tím pečujete i o orgány zde uložené. Začněte bráničním dýcháním. Získáte citlivost, která se hodí k dalšímu cvičení. Právě dýchání činí cvičení efektivním.
  2. Posilujte pánevní dno – je prevencí inkontinence a pomáhá i se zažívacími obtížemi.
  3. Balancujte. Nikoli svůj život, ale své tělo. Jako součást cvičení po čtyřicítce je dobré zařadit balanční cviky. Ty udržují pružnost i zdrav
  4. Tvrdý trénink v posilovně nechte mladším. Zaměřte se na zpevňování ochabujících svalů.
  5. Soustřeďte se na svá chodidla. Řada obtíží vychází ze špatného držení těla. Zkuste během chůze vnímat svá chodidla, našlapujte na celé plosky, aktivujte klenby. Večer je můžete masírovat. Opět získáte citlivost a skrze energetické dráhy podpoříte i činnost orgánů. Může pomoci i v případě vbočeného palce.
  6. Tancujte. Uvolňujte svaly kolem pánve. K tomu je tanec více než vhodný.
  7. Zařaďte ranní rozcvičku. Jemné cviky nebo i meditace mohou s vaším tělem (i psychikou) dokázat zázraky.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?