Digitální detox navrátí vaší duši klid. Co si pod ním představit?
Digitální detox se jako téma dostává čím dál více do popředí. V jednadvacátém století mají totiž lidé téměř neustálý přístup k technologiím jako je počítač, notebook, tablet nebo mobil. Tyto výdobytky moderní doby jsou leckdy „denním chlebem“ mnoha lidí i co se týká profese. Když je ale náporu moc, může to škodit duševnímu i fyzickému zdraví. Je vůbec možné, odpoutat se alespoň na chvíli?
Málokdo si umí představit i kdyby pár minut bez toho, aniž by nepoužíval zejména svůj telefon. Stal se jakousi přirozenou součástí našich životů a u některých lidí dokonce určitou závislostí. Víte, jak poznat, kdy digitální detox již nutně potřebujete? A jak ho vlastně realizovat? Poradíme vám!
„Nadměrné používání technologií může ubírat tolik potřebný čas na dostatečný spánek, pohyb, socializaci nebo relaxaci. To vše je nutné pro udržení duševní pohody,“ říká odborná asistentka v oboru psychologie, Carol Vidalová.
Kdy je digitální detox nutný?
Nejste si jistí, zda digitální detox potřebujete? Napovědět vám mohou následující známky chování:
- Prvotním příznakem přehlcení technologiemi je vyčerpanost, nedostatek energie a nechuť cokoliv dělat. Váš organismus je zkrátka přetížen a potřebuje na chvíli „vypnout“.
- Velice často se u lidí, kteří nutně vyžadují digitální detox, objevuje doslova závislé chování, tj. potřeba neustále kontrolovat mobil nebo e-mailovou schránku. S tím se občas pojí i to, že dotyčný odpovídá na zprávy klidně i pozdě v noci, kdy by se měl spíš připravovat k odpočinku a spánku.
- Nešvarem dnešní doby je i to, že závislí na technologiích mají nepřetržitou potřebu sledovat sociální sítě a přidávat na ně fotografie či příspěvky. Poté urputně sledují, zda jim je někdo „olajkoval“. I v tomto případě je dobré zamyslet se nad tím, zda by digitální detox nepřišel vhod!
- A pokud dáváte prostor prokrastinaci (např. surfování na internetu) víc, než je zdrávo a nevěnujete se svým povinnostem, měli byste si od technologií též odpočinout.
V roce 2021 byla provedena v Libyi studie, která sledovala několik studentů podstupujících digitální detox hlavně od sociálních sítí. Výsledkem bylo zlepšení kvality spánku, pozdvižení nálady i eliminace úzkosti.
Digitální detox můžete do svého života vnést kdykoliv. Stačí jen chtít a držet se důležitých kroků
Zpočátku může být nemyslitelná i pouhá představa toho, že se prostě na den či dva odstřihnete od světa a vypnete telefon, počítač nebo tablet. U některých lidí to dokonce není kvůli pracovním povinnostem možné. Existují ovšem kompromisy, které je vhodné do života v rámci digitálního detoxu zakomponovat. Udržíte si tak duševní svěžest a bystrou mysl! Jak na to?
- O volném čase nebo při obědové pauze v práci si odpočiňte od monitorů i telefonu a soustřeďte se pouze na jídlo a odpočinek. Nezřídka kdy se totiž stává, že lidé jedí u počítače nebo si u toho čtou zprávy v mobilu. Když dodržíte tuto zásadu, budete k digitálnímu detoxu zase o něco blíž.
- Pakliže pracujete u počítače, dělejte si pravidelné přestávky. Například se projděte po bytě, nebo po firmě, uvařte si kávu, protáhněte tělo a ulevte mysli i unaveným očím.
- Večer po práci vypněte telefon, ztlumte zvonění nebo jej nastavte na režim „nerušit“. Poté funkce obnovte až ráno, co se řádně vyspíte. Mobil vás tak nebude rozptylovat.
- Naplánujte si volný čas s rodinou nebo přáteli kdekoliv v přírodě. V rámci digitálního detoxu je to to nejlepší, co můžete pro svou duši udělat. Strhněte pro tento nápad třeba i více lidí! Mluvte se spolu, smějte se, jezděte na kole, procházejte se, běhejte. Dělejte společně cokoliv, co vás bude bavit a odpoutá vás od světa zářících monitorů se zničujícím efektem (když je toho příliš).
Ztratili jste radost ze života a máte pocit, že u mobilu a počítače trávíte celé hodiny jen abyste se „ukryli“ před reálným světem? Pak je vhodné zvážit návštěvu psychologa…
Co získáte digitálním detoxem?
Ještě jste sami sebe dostatečně nepřesvědčili k digitálnímu detoxu? Potom vás možná potěší pozitivní změny, které se s ním pojí. Když se s určitou pravidelností odpoutáte od mobilů, počítačů, tabletů, budete se cítit plní energie a posílí se i vaše paměť či koncentrace. Současně také eliminujete škodlivý stres, který dokáže napáchat mnoho škod na duši i na těle. A hlavně - začnete trávit více času s lidmi, které milujete. Zlepšíte vzájemné vztahy i komunikaci! A to za to rozhodně stojí! Nenechte se pohltit virtuálním světem a žijte ten opravdový naplno.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku