Dnes se otevírá letošní mladé víno: Jak prospívá našemu zdraví?
Víno je jedním z nejoblíbenějších nápojů. Má dlouhou tradici a hovoří se i o tom, že má velké pozitivní přínosy na náš organismus. A mladé, listopadové víno, je prý ještě o kousek prospěšnější. Mladé víno přináší našemu tělo spoustu výhod.
Mladé víno si dejte naprosto bez výčitek. Nové výzkumy naznačují, že umírněné pití vína má pro nás spoustu výhod. Přičemž právě mladé víno, tedy svatomartinské, které se otvírá právě dnes, působí na naše tělo ještě blahodárněji.
Mladé víno a jeho výhody
Na úvod je však nutno podotknout, že hovoříme-li o pozitivních přínosech vína na náš organismus, pak je řeč o sklence denně. Přičemž u žen by tato sklenka měla být jednodecilitrová, u mužů může být o polovinu větší. Nadměrná konzumace se za prospěšnou rozhodně považovat nedá. Při umírněné konzumaci je pak mladé víno pro naše tělo užitečné. Ukrývá v sobě totiž antioxidanty, hodně antioxidantů. Jde o sloučeniny, které zabraňují poškození buněk. Ty se snadno poškodí zánětem nebo oxidačním stresem. Právě oxidační stres je stav způsobený nerovnováhou mezi antioxidanty a nestabilními molekulami, které jsou označovány jako volné radikály. Ty mohou buňky snadno poškodit. Hrozny a tedy i následně mladé víno obsahují polyfenoly.
Červené víno na zdraví? Sklenka denně je prospěšná pro lidské srdce a cévy!
Svatý Martin má svátek 11. 11. Znáte svatomartinské tradice? Svatomartinská husa a víno nesmí chybět
Víno pomáhá proti zánětu žil. Po koupeli ve víně budete skvěle zregenerovaní
Jde o antioxidanty, u kterých bylo jednoznačně prokázáno, že snižují oxidační stres a záněty. Je rovněž dobré vědět, že hrozny červeného vína mají vyšší obsah antioxidantů než odrůdy bílých hroznů. Červené víno je navíc považováno za zdravější díky vysoké koncentraci resveratrolu, silného antioxidantu, který se nachází ve slupce hroznů. Uvádí se, že červené víno má až 10x více resveratrolu než víno bílé.
Mladé víno snižuje riziko vzniku nemocí
Díky obsaženým antioxidantům je možné hovořit o tom, že mladé víno působí na naše tělo blahodárně. Antioxidanty totiž působí tak trochu jako prevence vzniku některých onemocnění. Zejména se hovoří o tom, že pravidelné umírněné pití červeného vína je sníženo se sníženým rizikem Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Jde totiž o nemoci, které jsou experty spojovány s oxidačním stresem. Mladé víno je dokonce schopno bojovat proti zánětu. Obsahuje totiž i další sloučeniny, které působí v těle protizánětlivě.
Právě zánět probíhá v organismu někdy i skrytě a způsobuje mnoho obtíží, jako jsou srdeční choroby, autoimunitní onemocnění a dokonce i některé druhy rakoviny. Je proto důležité, abychom zánětu v těle předcházeli. S tím nám pomůže nejen víno, ale rovněž vhodně sestavený jídelníček, pohybová aktivita a především také eliminace stresu.
Mladé víno pro zdravé srdce
Studie naznačují, že lidé pravidelně konzumující kvalitní víno, mají snížený výskyt srdečních onemocnění. Vědci mají za to, že vysoká koncentrace polyfenolových antioxidantů v červeném víně může napomáhat snížit riziko vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu a metabolických onemocnění. Některé výzkumy dokonce naznačují, že pití červeného vína může značně pomoci snížit vysoký krevní tlak. Ovšem buďte opatrní, pokud již užíváte léky na vysoký tlak. Mohou se totiž s vínem vzájemně ovlivňovat. V takovém případě je lepší dopřát si dealkoholizované víno, tedy víno bez alkoholu.
Mladé víno není bez rizika
Právě alkohol je to, co víno i mladé víno demónizuje. A rozhodně to není neprávem. Nadměrná konzumace alkoholu má prokazatelně negativní účinky na zdraví srdce, včetně zvýšeného krevního tlaku i vyššího rizika rozvoje srdečních onemocnění. Pro zdraví slouží skutečně jen jedna malá sklenka denně. Chcete-li pít víno více, dejte si raději variantu bez alkoholu. Případně, chcete-li víno užívat pro jeho blahodárné účinky, kupte si doplňky stravy, které obsahují cenné látky z hroznů. Ty jsou zde koncentrované a udělají vašemu tělu ještě lepší službu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku