Halloween v hlavní roli: 20 zajímavých faktů a místa v Česku, kde straší
Halloween se každoročně slaví 31. října, v předvečer Dne všech svatých. Spojen je v současnosti s bujarým veselým, pojídáním dobrot i převlékáním se do strašidelných masek a kostýmů. Málokdo však ví, jaký původ má tento keltský svátek. Zjistěte společně s námi zajímavé informace, které jste možná ani netušili a inspirujte se strašidelnými místy v tuzemsku!
Tradice slavení Halloweenu vznikla na starověkém keltském festivalu Samhain, kdy lidé zapalovali ohně a nosili kostýmy, které měly odehnat zlé duchy. V noci 31. října se totiž věřilo, že se duchové mrtvých vrátili na zem. Zajímavé je, že Keltové tehdy během oslav nosili masky, které by možná dnes budily hrůzu – skládaly se leckdy ze zvířecích kůží, a dokonce i hlav či jiných částí mrtvých zvířat.
Halloween a zajímavá fakta kolem něj
- Někteří lidé mohou trpět takzvanou „samhainofobií“, což je strach ze všeho, co souvisí s Halloweenem.
- Ne nadarmo je Halloween spojen s oranžovou a černou barvou. Ta oranžová totiž symbolizuje období podzimní sklizně a černá připomíná temné počátky oslav tohoto svátku, kdy se stíraly hranice mezi životem a smrtí.
- V Německu je tradicí, že se na Halloween schovávají nože. Jednoduše proto, aby se zabránilo zranění vracejících se duchů. Němci totiž věří, že právě 31. října je hranice mezi světem živých a mrtvých dostatečně tenká, aby prošli duchové.
- 31. října se lidé v Mexiku převlékají do kostýmů, které zahrnují tzv. cukrové lebky neboli calavery. Tento den však slaví Dia de Los Muertos „Den mrtvých“, který má svá vlastní pravidla a tradice.
- Slavný iluzionista Harry Houdini zemřel na Halloween v roce 1926. Po jeho smrti pořádala jeho manželka Bess každoroční halloweenské seance (po dobu deseti let) ve snaze s ním komunikovat i po smrti.
- Ve středověkém Skotsku dívky věřily, že jim mokré prostěradlo pověšené před oheň (zapálený o halloweenské noci) umožní vidět budoucího manžela.
- Některé zvířecí útulky (kdekoliv na světě) zaznamenávají zvýšenou míru adopcí černých koček právě na Halloween. Běžně ale mívají nejnižší míru adopce a nalezení nového chovatele jim trvá třikrát tak dlouho.
- V roce 2014 zakázala francouzská vesnice Vendargues nošení kostýmů klaunů na Halloween (včetně make-upu) dětem od 13 let a starším. Díky tomu se v oblasti snížil počet klaunských incidentů spojených s výtržnictvím a násilím během Halloweenu.
- Bylo zjištěno, že úplněk na Halloween se objeví pouze jednou za 19 let v jevu zvaném metonský cyklus.
- Američané utratí ročně půl miliardy dolarů za halloweenské oblečky pro své domácí mazlíčky. Nejoblíbenější je dýně, hot dog, čmelák nebo superhrdina.
- Halloween je hned po Vánocích druhým nejvýdělečnějším komerčním svátkem.
- Sova je oblíbeným halloweenským symbolem. Ve středověké Evropě se však věřilo, že sovy jsou čarodějnice. A pakliže někdo slyšel sovu zahoukat, předznamenávalo to smrt.
- Tradice také praví, že pokud si oblečete oděv naruby a pak o Halloweenu chodíte pozpátku, uvidíte o půlnoci čarodějnici.
- V Hong Kongu je Halloween známý jako „Festival hladových duchů“, během kterého se zapalují ohně a nabízí jídlo či dárky – aby se rozhněvaní duchové uklidnili a nehledali pomstu.
- Zejména v Austrálii a Francii je Halloween neoblíbený. Lidé jej považují za až příliš komerční americký svátek.
- Říká se, že dítě narozené na Halloween, má schopnost mluvit s duchy.
- V Alabamě je nezákonné převlékat se na Halloween za kněze nebo jeptišku.
- Guinessův světový rekord v nejrychlejším vyřezávání dýní vlastní Steve Clarke z Pensylvánie, který vše zvládnul pod 24,03 sekundy – zvládli byste to rychleji?
- Do USA přivezli tradici slavení Halloweenu irští přistěhovalci v 19. století, když prchali ze své domoviny před hladomorem.
- Američané nakoupí na Halloween tolik cukrovinek, že by svým objemem naplnily šest lodí o velikosti Titanicu.
Bojíte se rádi na Halloween? Pak zamiřte do těchto míst v Česku
Halloween je spojen mnohdy i s duchařskými povídkami a různými nevysvětlitelnými jevy. Pokud máte pro strach uděláno, zamiřte do těchto koutů České republiky nejen 31. října!
- Les Bor neboli Branišovský les: toto strašidelné místo najdete v jižních Čechách. Dle povídaček tu ucítíte mrazení v zádech už jen pár kroků po vstupu. Skutečně děsivá je i historie Stromu oběšenců, kterému se radši vyhněte.
- Hrad Kašperk: je považován za jeden z nejstrašidelnějších hradů v tuzemsku a najdete jej v Plzeňském kraji. V jeho prostorách se prý dějí různé podivné věci, jako například samovolné otevírání dveří ve vylidněných místnostech nebo vrzání podlah, jako by po nich někdo chodil.
- Les Pánova březina: ve Středočeském kraji se též ukrývá velice zvláštní oblast, která lidem nahání hrůzu. Je to Les Pánova březina nedaleko vesnice Žernovka. Mnoho návštěvníků potvrdilo, že je přepadne při procházce tímto lesem divná tíseň, a dokonce i zvířata jsou zde neklidná. Podle povídaček v lese stále bloudí duše kněžny Ležárky (ta prý byla umučena) nebo několika sebevrahů, kteří si v oblasti vzali během let život.
- Zámek Lemberk: i v Libereckém kraji mají lidé o „zábavu“ postaráno. Zámek Lemberk je totiž duchařskými povídačkami více než známý. A co vy víte, některé jsou možná i pravdivé. Samotná někdejší kastelánka potvrdila, že zde slýchávala kroky v prázdných chodbách! Patřily snad zemřelým vojákům, co zde před lety našli útočiště v Sedmileté válce – ale přesto zahynuli a jejich těla byla pohřbena pod zámkem?
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku