Insolvenční řízení přehledně: Co vás čeká, když se rozhodnete pro osobní bankrot?
Insolvenční řízení se může zdát zprvu jako spletenec řady zákonů, v kterých je složité se vyznat. Když ale pochopíte jeho podstatu, je jednoduché se v něm orientovat. Osobní bankrot vyhlašují většinou lidé a firmy, které nejsou schopné dostát svým finančním závazkům vůči věřitelům. Insolvence tedy může být optimálním řešením celé situace.
Než vůbec započne samotné insolvenční řízení je nutné, aby fyzická či právnická osoba podala návrh na povolení oddlužení. S tím vám jednoduše pomůže jakýkoliv advokát, či dluhová poradna. Některé společnosti dokonce nabízí plné zastoupení v právních věcech u soudu. Avšak je to za určitý poplatek.
Insolvenční řízení a jeho zákonitosti
Zahájení insolvenčního řízení se tedy datuje od momentu, kdy je návrh na povolení oddlužení sepsán advokátem, notářem, soudním exekutorem, nebo akreditovanou osobou a doručen na příslušný městský soud. Sám dlužník bohužel tento návrh podávat nemůže. Za tuto činnost zaplatíte příslušnému sepisovateli maximálně 4 000 korun (za jednu osobu). Kromě samotného návrhu je dobré přikládat i dopis, v kterém popíšete důvody, jež vás zavedly do dluhové pasti. Popis by měl být autentický a mělo by z něj vyznívat, že své závazky chcete skutečně co nejdříve zaplatit. Až soud návrh dlužníka obdrží, musí jej nejpozději do dvou hodin zveřejnit v insolvenčním rejstříku. Do něj má přístup na internetu prakticky kdokoliv. Dále se postupuje dle těchto kroků:
- Pokud jste zaměstnancem a zahajujete insolvenční řízení, musíte o tom informovat svého zaměstnavatele, respektive tedy účetní oddělení. V okamžiku, kdy městský soud zveřejní v insolvenčním rejstříku návrh na povolení oddlužení, měla by vám být z platu strhávaná určitá procentuální část, která se ukládá do takzvaného depozitu. V případě, že nemáte exekuce, soud se tak může přesvědčit o tom, že skutečně zvládnete proces insolvence. Deponované prostředky jsou zpravidla po schválení splátkového kalendáře soudem vrácené dlužníkovi. Také je důležité podotknout, že v momentu, kdy podáte návrh na oddlužení, ztrácí exekutoři pravomoci od vás cokoliv vymáhat. Jste tedy chráněni insolvenčním zákonem.
- V dalším kroku nastává patnáctidenní lhůta pro městský soud, v které musí vydat rozhodnutí, zda oddlužení navrhovateli povoluje, či nikoliv. Někdy soudci mohou po dlužníkovi v této fázi vyžadovat i doplňující informace a dokumenty. Je tedy podstatné pravidelně vyzvedávat úřední doporučená psaní a promptně reagovat na požadavky soudu. Jestliže je návrh na oddlužení sepsán opravdu kvalitně, není důvod, aby jej soud neschválil. Proto se obracejte jen na skutečně profesionály.
- Na scénu přichází insolvenční správce. Ten se v průběhu insolvenčního řízení nezmění, pakliže tak nebudete chtít učinit z osobních důvodů. Osobu označenou jako insolvenční správce určí samotný městský soud ihned po zaslání Usnesení o povolení oddlužení. Její jméno a příjmení dlužník nalezne v insolvenčním rejstříku. Zpravidla je pak také v krátkém čase kontaktován příslušnou insolvenční kanceláří. Soud současně s určením insolvenčního správce určí dlužníkovi výši záloh za jeho práci. Měsíčně to bývá na jednu osobu 1089 korun.
- Vaši věřitelé mají měsíc na přihlášení pohledávek. Pokud tuto lhůtu propásnou, nemají nárok na žádné finanční prostředky. K tomuto účelu musí použít oficiální přihlášku.
- Insolvenční správce provede přezkoumání vašich pohledávek vůči věřitelům. S tímto procesem je spojená osobní návštěva insolvenční kanceláře a schůzka se správcem. Kromě jiného se koná i prohlídka vašeho obydlí, jejíž výsledky zdokumentuje správce v přezkumné zprávě a posléze ji pošle na městský soud (je rovněž vyvěšena v insolvenčním rejstříku). Sepisuje se i veškerý váš majetek, a to movitý i nemovitý.
- Insolvenční řízení je někdy spojené i se schůzkou věřitelů, kterou mohou iniciovat společnosti a banky, kterým dlužíte. Tuto schůzi může svolat i samotný soud.
Insolvenční řízení a schválení oddlužení v konečné fázi
V momentu, kdy insolvenční řízení proběhne hladce, dlužníkovi je doručeno Usnesení o schválení oddlužení buď prostřednictvím splátkového kalendáře, reorganizace (v případě právnické osoby), či zpeněžením majetkové podstaty. Standardně se umožňuje insolvence fyzické osobě na dobu buď pěti let s tím, že splatí alespoň 30 % svých pohledávek, nebo na tři roky (musí být splaceno 60 %).
Insolvenční řízení: Kdo se do něj může přihlásit?
A na závěr zde pro vás máme několik důležitých informací, které vám osvětlí, kdy můžete insolvenční řízení absolvovat. V první řadě je důležité, abyste měli dostatečný zdroj příjmů (na zálohy pro insolvenčního správce i splátky věřitelům). Také musíte mít poctivý záměr, pohledávky vůči více věřitelům a v neposlední řadě za vámi nesmí stát historie (posledních 10 let) spojená s již proběhlou insolvencí. A pakliže byste chtěli zjistit, jaká že vám to vlastně zůstane po splácení nezabavitelná částka, můžete použít i kalkulačku umístěnou na tomto webu: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku