Jarní energie anebo jarní únava? Rozhodnutí je na vás
Jaro je symbolem nového začátku. Příroda po zimě ukazuje, že ani letos nad ní smrt nepřevzala vládu a vrací se do života. Podobně je to s naším tělem, které by se spolu s jarem mělo probudit. Ale… Často místo jarní energie pociťujeme jarní únavu. Jak je to možné? Jak se zbavit jarní únavy a vstoupit do dalšího roku čerstvě? Prvním krokem je úprava jídelníčku s důrazem na očistu žlučníku a jater.
Jarní únava? Jaro je o uvolnění sevření
Podle tradičních východních nauk se během jarních měsíců máme postupně zaměřovat na podporu žlučníku, jater a srdce. Žlučník symbolizuje hořkost, kterou v životě můžeme pociťovat a také strach. Játra jsou spojena s emocemi žárlivosti, zuřivosti, ale také deprese a hněvu. Častým příznakem oslabených jater je například nerozhodnost, která vede k nespokojenosti. Právě nerovnováha v oblasti jater vede k jarní únavě. V březnu a dubnu probíhá proces vyčištění od starých křivd. Květen je pak skutečným otevřením „pozitivním“ a obohacujícím emocím jako láska (k bližnímu, sobě, přírodě, práci…). Je to radost, čirá energie bez hranic. Nikoli jen láska fyzická, i když je samozřejmě nedílnou a příjemnou součástí. Pakliže se nám nepodaří zvládnout nebo alespoň si uvědomit své „limity“ (strachy, obavy, situace, které nejsou vyživující, ale my se jich nechceme vzdát), pak do tohoto květnového rozkvětu vstoupí mentální úroveň, která je v rozmlouvání pocitů štěstí a radosti zpravidla velmi úspěšná.
Jarní únava: Důsledek zimní stravy
Jarní únava je způsobena nejen oslabenými játry, ale i jídelníčkem, který dosud panoval. Zima, chlad, sychravo zkrátka chtělo občas tučné, občas sladké. Ne každý však držel míru na rozumné hladině, a tak se jídelníček nezřídka zvrhává v pažravost. Nejen, že sladba potravy je zatěžující, ale navíc se tělo muselo srovnat i s velkými dávkami jídla. První náznaky změny přicházejí, když po Vánocích vstoupíme na váhu. Teprve březen a duben, kdy počasí občas vyhlásí teplo a nás donutí odhodit zimní vrstvy, nás opravdu donutí něco dělat. Tělo je unavené a my si to v kontrastu s rozpukem přírody uvědomíme více než jasně. Takže jak si ulevit? Prvním krokem je samozřejmě úprava jídelníčku. Ani změna jídelníčku však nepomůže, pokud zároveň nepracujeme s psychickou stránkou.
Jarní únava: Detoxikace volá
Právě jaro je skvělým momentem, kdy začít své tělo detoxikovat. Pozor detoxikace není půstem, je to systematické odstranění „toxinů“, tedy látek usazených v těle. Tyto nánosy ho zatěžují. Nejedná se tedy „jen“ o jarní detoxikaci, ale o proces, který by měl být přirozenou součástí vašeho života, stejně jako úklid bytu či auta. K detoxikaci můžete využít odborných poradců, kteří vám upraví jídelníček či případně tělo podpoří detoxikačními přípravky. Obvykle se jedná o doplňky stravy ve formě tablet, kapek, případně čaje nebo šťávy. Pozor však, neměli byste metody příliš míchat. Jako první pomoc lze k detoxikaci využít jarních bylin, které nám příroda nabízí: kopřiva, bříza, řeřicha, ptačinec žabinec (trhá se právě jen v létě, pak je hořký), pampeliška (stvoly, listy, květy, kořen), sedmikrásky, ředkvičky, podběl… Velmi silným přípravkem na detoxikaci jater je samozřejmě ostropestřec mariánský, ale existuje řada jemnějších a účinnějších variant. Není třeba začínat obrněným bombardérem. Buďte ke svému tělu ohleduplní.
Jarní únava: Zařaďte osvědčené životabudiče
Velkým pomocníkem v detoxikaci těla a zároveň dodání energie je například medvědí česnek. Je třeba k němu však přistupovat s pokorou, neboť cílem není vytrhat celý les! Skvělé je pesto, česnekové máslo a nebo smoothie. Doporučuje se také zařadit zelený mladý ječmen, který podporuje tělo i z hlediska imunitních reakcí. Přispívá též ke snížení únavy. Skvělá je také grepová šťáva nebo grep, kysané mléčné produkty (dodávají bílkoviny i vitamin D, navíc obsažené probiotické kultury nastartují zažívání = zrychlují odvod toxinů), zelenina obsahující hodně kyseliny listové (například brokolice, květák, hlávkový salát, čínské zelí, kysané zelí, kapusta, dýně, červená řepa, zelený hrášek…). Samozřejmostí je také dostatečný pitný režim. Den například můžete začít vodou s kapkou čerstvého citronu a snítkou máty.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku