Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky
Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě a pochopitelně tedy i v našich tělech.
Matematika je v tomto směru jednoduchá: Každý kus plastu, který byl kdy vyroben, stále v nějaké formě existuje. Tedy s výjimkou malého množství, které jsme spálili. Plastovým lahvím trvá zhruba 450 let než se v přírodě rozloží. A navíc 91 procent plastů není recyklováno. Kam tedy mizí? Vlastně nikam. Jsou všude kolem nás.
Vyměňme plasty za ekologičtější variantu
Naštěstí s uvědoměním a tedy i výměnou obalů za ekologičtější varianty přichází i spousta výrobců. A rovněž u běžných výrobků můžeme i my sami najít alternativy plastu. Poradíme vám, co se vyplatí.
Třídění a recyklace plastů – vše, co je dobré vědět
Jak na ekologické praní prádla v domácích podmínkách?
Biomasa: Buďte šetrní k přírodě a vytápějte domácnost ekologicky!
Život bez plastů: Ekologické čisticí prostředky i kosmetika
Většina ekologických čisticích prostředků i kosmetických produktů se prodává v obalech, které jsou odbouratelné. To rozhodně může být řešení. Navíc při používání ekologických prostředků neznečišťujete přírodu. Chcete-li být však ještě více eko-bio a navíc spoustu peněz ušetřit, pak si takové domácí čističe můžete snadno vyrábět doma. Většinou vám k tomu bohatě postačí jedlá soda, citrón nebo ocet, jádrové mýdlo, sůl, případně esenciální oleje. A domácí kosmetika? I tu hravě zvládnete.
TIP: Přírodní kosmetika není žádná věda. Vyrobit si ji můžete snadno doma
Život bez plastů: Zubní pasta bez obalu
Některé ekologické zubní pasty se prodávají v odbouratelných obalech a často i jejich složení je mnohem lepší než u běžně prodávaných zubních past. Ostatně i pastu si můžete vyrobit snadno sami doma a žádný plast jako obal potřebovat nebudete. Dát si ji můžete do malé zavařovací skleničky. Po spotřebování skleničku vymyjete a připravíte si pastu novou.
VYROBTE SI: Domácí zubní pasta a její výhody: Vyjde vám levněji a chrup stejně dobře vyčistí jako ta kupovaná!
Život bez plastů: Tuhé šampóny a kondicionéry
Obojí si dnes už bez problémů můžete koupit. Prodávají se ekologicky balené v papírové krabičce. A fungují skvěle. Případně si je můžete vyrobit snadno i sami doma. Nebojte se toho, není to žádná věda. Šampon i kondicionér si pak můžete položit na talířek k vaně a podle potřeby používat. V tomto případě nebudete potřebovat obal dokonce žádný. Případně, si můžete vyzkoušet péči o vlasy zcela bez mycích prostředků. Opravdu to funguje.
EXPERIMENTUJTE: Znáte metodu no poo? Mytí vlasů bez šamponu zažívá boom
Život bez plastů: Deodorant i antiperspirant bez hliníku
Používání deodorantu či antiperspirantu je rozhodně žádoucí. Především v horkých letních dnech, kdy se více potíme. Jenže abychom nebyli cítit, nepotřebujeme k tomu přípravek, ve kterém se nachází hliníkové soli. K mání je sice ekologický deodorant či antipersirant, kde je hliník nahrazen zinkem. Ale vyrobíme-li si je sami doma, vyjdou nás na zlomek ceny a opět si je můžete uschovat třeba do skleněného obalu.
VYZKOUŠEJTE: Přírodní deodorant je pro zdraví prospěšnější. Jak si ho vyrobit doma?
Život bez plastů: Brčka, kelímky, lahve na pití a příbory
Nedokážete si život na cestách bez nich představit? Nezoufejte. I to má své řešení. Které tedy rozhodně není v papíru, jak se nám mnozí výrobci snaží namluvit. Papírová brčka a kelímky obsahují tolik toxických lepidel, že o ekologii nemůže být ani řeč. Pokud to myslíte vážně s tím, že chcete žít lépe a zbavit se plastů, pořiďte si třeba nerezová brčka, jedlé kelímky nebo skládací kelímky pro opakované použití, které jsou na cesty naprosto perfektní. Co se příborů týče, skvělé jsou například kompostovatelné příbory vyrobené z kukuřice. A lahve na pití? Kupte si skleněnou. Seženete ji i v odlehčené verzi. Dobře se udržujete a vydrží skutečně dlouho. Už nebudete chtít jinou.
Život bez plastů: Uchování potravin
Chléb nebo jiné pečivo dávat do plastového sáčku? Na to zapomeňte. Jednak se v takovém sáčku poměrně rychle množí případné plísně. A navíc pečivo velice rychle stárne a nechutná tak dobře. Jestli vám nevyhovuje balení pečiva do klasické utěrky, pořiďte si voskovanou utěrku nebo voskovaný pytlík na pečivo. Není to plast, jde o omyvatelný produkt a navíc i kompostovatelný.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku