Ničí vás chlad a chladné počasí? Je vám pořád zima? Vyzkoušejte tipy, které vás zaručeně zahřejí
Teplo je dávno pryč, podzim je v plném proudu a chladné počasí o sobě dává čím dál tím víc vědět. Zároveň s tím jsou pochopitelně na programu dne i nemoci z nachlazení. Takže úkol je jasný: nesmíme prochladnout a svému tělu musíme zajistit teplo. Poradíme vám, jak se dokonale zahřát, zahnat chlad a chránit se před podzimními virózami i nachlazením.
Každý rok je to stejné. S chladnějšími dny klesá naše nálada, méně se hýbeme, tloustneme a nic nás nebaví. Až takto negativně může na chlad působit. A čím to je? Mohou za to krátké dny, dlouhé noci, málo slunečního svitu a hlavně to, že většina lidí nemá chuť se moc hýbat a naopak utápí pochmurné nálady konzumací velkého množství jídla. Naštěstí má tato na první pohled bezvýchodná situace, poměrně lehké řešení.
Chlad versus teplo: Volte správné potraviny
Vše co sníme, vyvolá v našem organismu nějakou reakci. I tepelnou. Vše, co zkonzumujeme, vytváří během trávení buď chlad nebo teplo. Případně jsou i některé potraviny, které patří mezi takzvaně “neutrální”. Nicméně právě v tento čas je nadmíru nezbytné zaměřit se na konzumaci potravin, které mají právě zahřívací účinky. Už díky nim nám může být teplo, aniž bychom dělali cokoliv jiného. Tím, že nás potraviny vnitřně zahřejí, podpoříme zvýšení činnosti metabolismu a budeme lépe spalovat tuky. Do jídelníčku je proto vhodné aktuálně zařadit především zeleninu. Především pak tu zimní. Tedy například zelí, dýně, růžičkovou kapustu, tykve, cibuli, česnek, celer, pórek a podobně.
Oslabená imunita? 5 osvědčených tipů, jak přežít chladné měsíce bez nemocí
Prochladli jste? Zánět močového měchýře pomohou vyléčit aquauretika
Kryoterapie neboli léčba chladem. K čemu všemu je dobrá a s čím nám může pomoci?
V měsících, kdy je chlad a chladné počasí na pořadu dne, je třeba upravovat veškeré potraviny tepelně. Čerstvá zelenina ani ovoce nejsou příliš ideální, mohou totiž ochlazovat a navíc i zpomalují metabolismus. Ze zimní zeleniny je ideální připravit si hutnou polévku nebo třeba omáčky. Skvěle nás zasytí a zahřejí. A nezapomeňte přidat i koření, které zahřívací účinky podpoří. Například pepř, chilli, kari, zázvor nebo papriku.
Zahřívací potraviny, které zaženou chlad a zajistí nám teplo:
- Obiloviny: divoká rýže, kroupy, oves, pohanka.
- Luštěniny: sója, cizrna, čočka.
- Zelenina a ovoce: lilek, zelí, cibule, česnek, pórek, mrkev, meruňky, jahody.
- Mléčné výrobky: kozí sýr, kozí mléko.
- Ořechy: vlašské, lískové.
- Ostatní: mořské řasy, mořská sůl, minerální vody, kakao, kokosové mléko.
- Maso: kuře, jehněčí, kozí maso, bažant.
- Ryby: losos, slávka, humr, úhoř, tuňák, pstruh, sardinky.
- Koření: chilli, fenykl, muškátový oříšek, hřebíček, pepř, skořice, rozmarýn, zázvor.
Chlad versus teplo: Není nad pravidelný pohyb
Myslete ovšem na to, že jídelníček rozhodně není alfou a omegou všeho v tomto období. Je rovněž nutné pořádně se hýbat. Budete-li každý den běhat, cvičit nebo chodit na dlouhé procházky, chlad nemá šanci. Pohybem se totiž podpoří trávení, nastartuje detoxikace těla, metabolismus správně funguje a tělo spaluje i více energie a tuků. Krásně se zahřejete a bude vám dobře po celý den.
Chlad versus teplo: Nohy v teple
Zejména v chladném období roku bychom měli dopřávat důkladnou péči nohám. Právě v zimních měsících trávíme spoustu času v uzavřených botách v teplých vytopených místnostech. Pokožka tak dostává pořádně zabrat. Nohy nemohou dýchat a z toho mohou vznikat i další nepříjemné obtíže, jako je pocení, plísně, vysušování pokožky… Proto je nutné o nohy důsledně pečovat. Pravidelně je natírejte hydratačním krémem, udržujte je v teple a noste ponožky s vysokým podílem bavlny. Ta dobře saje pot a navíc nohy ochrání před chladem.
A nezapomínejte ani na kvalitní zateplené boty. A pokud chcete, aby vám v nich bylo teplo, pořiďte si boty volnější. V těsných botách vám totiž bude zaručeně zima. Pokud vás stále studí nohy, dopřejte jim střídavou sprchu – horkou a studenou. Ta krásně prokrví pokožku a rozproudí krev. Nohy pak namasírujte speciálním krémem a dejte si na ně teplé bavlněné ponožky, nejlépe dvoje. Ráno budete mít nohy krásně jemné a prokrvené.
Chlad versus teplo: Byliny na zahřátí
Ginkgo biloba – tradiční čínská medicína jen využívá více než pět tisíc let. Léčivé jsou především listy jinanu. Základním úkolem extraktu z listů je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti. Tím se zlepší průtok krve, což má pak na za následek prokrvení končetin i mozku. Zjednodušeně lze tedy říci, že nám bude teplo a při práci nebo učení se dokážeme lépe soustředit. Ginkgo také odstraňuje pocity netečnosti a únavy, zlepšují paměť a dodávají člověku pocit větší pohody. Ničí deprese a přináší dobrou náladu.
Zázvor – je antiseptický, protihorečnatý, protizánětlivý, podporuje chuť k jídlu i k sexu, pomáhá proti žaludečním nevolnostem a zažívacím potížím, zmírňuje pálení žáhy, nadýmání a plynatost. A především – zahání chlad, dokonale prohřívá celé tělo! Co se nemocí z nachlazení a chřipky týče, tak i zde je nejlepší prevencí i lékem. Ideální je však používat pro tento případ vždy zázvor čerstvý, ten má nejlepší účinky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku