Paleo dieta: Zdravý životní styl nebo hazard se zdravím
Paleo dieta nebo chcete-li paleo strava budí rozruch. Často se o ní mluví a její zastánci na ni nedají dopustit. Výživoví specialisté se pak dělí na dvě skupiny – ta první je přesvědčena, že paleo dieta je všemocná. Druhá skupina od ní pak dává ruce pryč a řadí ji spíše mezi jednostranné diety. Pojďme se tedy podívat, jak moc pro nás paleo strava je či není vhodná.
Paleo dieta je vlastně stravovací plán založený na potravinách, které jsou podobné těm, které bylo možno jíst za paleolitické éry. Ta se datuje cca 2,5 milionu až 10 tisíc let zpátky. Paleo dieta zahrnuje především libové maso, ryby, ovoce, zeleninu, ořechy a semena. Tedy potraviny, které bylo možno v minulosti sbírat lovem a sběrem. Paleo strava však omezuje potraviny, které se staly běžnými při objevu zemědělství. Sem patří zejména mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny.
Paleo dieta jako módní výstřelek?
Paleo strava není jen jakousi módní záležitostí, ale podle jejích zastánců jde především o celkový životní styl. Na prvním místě je pochopitelně udržení dobrého zdraví. Paleo dieta je celkově tedy založena na konzumaci potravin, na které jsme jako lidstvo velmi dobře adaptováni. Alespoň tak to říkají její zastánci. Ti zároveň tvrdí, že lidé nejsou schopni správně zpracovávat „novější“ potraviny, jako jsou především obilné a mléčné výrobky, cukr a pochopitelně i veškeré průmyslově zpracované potraviny. Tomu všemu se paleo dieta vyhýbá. Zjednodušeně řečeno – paleo strava vychází výhradně z toho, co si můžeme utrhnout nebo ulovit. A budeme-li srovnávat dobu paleolitickou s dnešní dobou, pak je nutné mít veškeré potraviny také v bio kvalitě. Pak už je cesta ke zdraví – podle zastánců paleo stravy – otevřená. Lidé se tak prý mohou zbavit i vleklých a chronických zdravotních obtíží. A pochopitelně i mizí i obezita a nadváha.
Low carb: Je nízkosacharidová strava vhodná opravdu pro každého?
Mohou rostlinné bílkoviny nahradit bílkoviny získané z masa?
Paleo strava pro dobrou náladu
Výhody paleo diety pro náš organismus poznáme i tím, že jsme spokojení, nic nám nechybí a máme dobrou náladu. Nemáme žádné „chutě“, nehoní nás mlsná. Jsme zkrátka spokojení s tím, co přes den běžně jíme. Jestliže ale začneme praktikovat paleo stravu, je nutné uvědomit si, že bychom se měli vzdát i dalších potravin a pochutin.
Zejména je nutno vynechat umělá sladidla a dochucovadla, alkohol (především tvrdý a doslazovaný), některé druhy tuků (zejména rostlinných) a vše, co je průmyslově zpracované. Konzumace těchto potravin nám, dle zásad paleo diety, v žádném případě neprospívá. A naopak může vést ke zdravotním obtížím, jako je hormonální nerovnováha, zánětlivé reakce v organismu, narušení imunitního systému či obtíže s trávením.
Paleo strava plná tuků
Aby paleo dieta plnila svůj účel a byla nám co k čemu platná, pak je třeba dodržovat určitá pravidla. Zapomeňte na to, že paleo strava vyžaduje jako základ jídelníčku syrové maso. Což je ostatně velmi rozšířená fáma.
Prozkoumejte také nebezpečné diety – místo trvalého úbytku váhy trvalé problémy.
Základem je naopak zvýšená konzumace zeleniny na úkol obilovin. Také eliminace cukru a rovněž průmyslově zpracovaných potravin. Maso a vejce doplňují bílkoviny, bez kterých se rozhodně neobejdeme. Tuky jsou pak zastoupeny přirozeně se vyskytujícími tuky v živočišných produktech, ořechy, semínky a některými rostlinnými tuky. Paleo dieta vyžaduje především kvalitu a čistotu surovin.
Paleo dieta: Ukázkový jídelníček
Snídaně: Plátky pečeného lososa, kousek melounu.
Přesnídávka: mrkev, jablko.
Oběd: Grilovaná vepřová panenka, římský salát s okurkou a rajčaty s dressingem z citrónové šťávy.
Svačina: Kostky pečeného celeru.
Večeře: Hovězí svíčková s dušenou brokolicí a salátem z míchané zeleniny.
Dezert: Jahody s borůvkovou „omáčkou“.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku