Skolila vás jarní únava? Některé přírodní prostředky vás mohou rychle postavit na nohy
Zvlášť po dlouhé zimě není jarní únava ničím výjimečným. Chybí vám energie, nemáte na nic sílu a nejraději byste celé dny prospali. Že se v tom poznáváte? Pak je nejvyšší čas s tím něco udělat.
Každé roční období má své plusy, ale bohužel i tolik nepopulární mínusy. A nevýhodou příchodu jara je právě výše zmiňovaná jarní únava. Poradíme vám, jak s ní rychle skoncovat.
Jarní únava a její příčiny
Člověk reaguje na nedostatek přirozeného tepla a slunečního záření velmi individuálně. Zohlednit bychom také měli možné prodělaného virového onemocnění nebo nachlazení a menší příjem vitamínů v zimním období. Obvyklá je únava, špatná nálada a vyčerpání, které nám mnohdy znesnadňují běžný život. Jarní únava trápí až tři čtvrtiny populace a ženy jsou k ní až čtyřikrát náchylnější než muži. Taková čísla bychom neměli ignorovat. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak se s projevy jarní únavy vypořádat. Nejlepší je především pravidelný a dostatečný spánek, zdravá a plnohodnotná strava (lehčí jídla, více ovoce a zeleniny a celkově dostatek vitamínů). Potřebné vitamíny najdeme například v kysaném zelí, červené paprice či citrusových plodech. A také v mladé jarní zelenině a v naklíčených semíncích a luštěninách. Rozhodně se nepřejídejte a už vůbec ne potravinami typu rychlé občerstvení. Snažte se též odpoutat od všedních starostí – takzvaná psychohygiena je stále potřebnější.
Omezuje vás jarní únava? Překonejte ji optimismem!
Jak bojovat s jarní únavou? Pomoci mohou Bachovy květové esence
Jarní únava: Začněte se více hýbat
Nezapomínejte na pohyb, který povzbudí krevní oběh a následně tělo zbaví škodlivin, stresu, úzkosti a zlé nálady, což je způsobeno vylučováním hormonu serotoninu. Otužujte se. Ovšem pozor – pokud nejste na otužování zvyklí, je nutno začít postupně – například při sprchování začít postupně od teplé vody přes vlažnou až po studenou. Nikdy ne naráz. Vhodné je také pomáhat si vhodnými doplňky. Mnozí sáhnou po kávě, ovšem ta se oproti jiným „bojovníkům s únavou“ v těle neuvolňuje postupně a její účinek není tedy dlouhodobý. Po požití kávy se může jarní únava, respektive její příznaky zhoršit. Lepší variantou je proto například ženšen. Ten pomůže nejen s jarní únavou, ale i při nervovém vyčerpání a celkové slabosti organismu, obzvláště v období rekonvalescence po těžkém chirurgickém zákroku, nemoci nebo těžkém porodu. Tradiční čínská medicína vždy tvrdila, že kořen omlazuje a prodlužuje lidský život. A dnešní výzkumy to jen potvrzují.
Guarana si s jarní únavou poradí
Některé rostliny mohou pomoci zahnat jarní únavu. Určitě sáhněte po čerstvých pampeliškových listech, popenci, mladých kopřivách nebo sedmikráskách. A jezte je denně. Jen tak nebo například v salátech. Jedním z velmi silných pomocníků je i guarana, která zvyšuje koncentraci, oddaluje pocit únavy a potřebu spánku a pomáhá při zvládání zátěžových situací (znají studenti před zkouškami anebo řidiči na dlouhých cestách).
Mletá semena této rostliny obsahují guaranin, což je přírodní kofein, který se ovšem od kofeinu v kávě dost liší. Stimulační účinky guaraninu nastupují pomaleji, tak do jedné hodiny a vydrží mnohem déle – šest až osm hodin. Navíc kofein v guaraně je vázaný na třísloviny a další látky, takže jeho účinky jsou pro lidský organismus příznivější než kofein z klasické kávy. Kromě guaraninu obsahuje rostlina také spoustu dalších látek pozitivně působících na organismus člověka a dlouhodobě stimulujících centrální nervovou soustavu – například theobromin, theofylin, adenin, vitamíny C, PP, B1, B2, vápník, železo a další. Jde tedy o ideální doplněk stravy v těchto měsících už jen z toho důvodu, že celkově zlepšuje náladu a detoxikuje tělo.
Jarní únava: Čaj, který s ní zatočí
Přísady:
- 50 g prvosenky
- 50 černého bezu
- 15 g kopřivového listu
- 15 g pampeliškového kořene
Příprava:
Vrchovatou lžičku směsi spaříme ½ 1itru vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj lze osladit medem, během dne vypijeme dvě sklenice. Pijeme na jarní únavu a při odtučňovacích kúrách nebo pro celkovou detoxikaci organismu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku