Skutečně může modré světlo z elektroniky způsobit nespavost či bolesti hlavy?
Modré světlo je všude kolem nás. Jde o typ světla, který produkují LED obrazovky počítačů, notebooků, telefonů nebo televize. Modré světlo dokonce produkují i úsporné žárovky nebo zářivky. Co to tedy přesně je to modré světlo jak nám může škodit? Skutečně může přivodit i bolesti hlavy?
Na úvod je dobré říci i to, že stále chybí důkazy o tom, že by v souvislosti s modrým světlem existovalo nějaké riziko pro naše zdraví. Přesto výzkumy dále pokračují a odborníci jsou velmi opatrní, pokud se na téma “modré světlo” baví. Ale právě bolesti hlavy v souvislosti s modrým světlem, je téma, o kterém se hojně diskutuje.
Modré světlo a problémy se spánkem
Modré světlo je pro lidský organismus nebezpečné tím, že nabourává přes oční sítnici přirozený biorytmus našeho organismu. Potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který je zodpovědný za kvalitu a hloubku spánku. Zjednodušeně řečeno: Jestliže večer koukáme na film (ať už na počítači nebo v televizi), případně jsme na mobilním telefonu, modré světlo posílá mozku signál, že není noc, ale den. Tělo je najednou zmatené. Přestane se chystat ke spánku a posléze mu déle trvá, než vypne a uloží se k odpočinku. Pokud to takto děláme pravidelně, pak si můžeme přivodit problémy s usínáním nebo celkově se spánkem.
Šeřík a aromaterapie: Povzbuďte mysl a zbavte se bolesti hlavy
Trápí vás únava a nespavost? Melatonin vám pomůže
Modré světlo: Příčinou vaší nespavosti může být chytrý telefon
Modré světlo a bolesti hlavy
Jestliže je modré světlo naším denním společníkem, může se nás týkat takzvaný syndrom počítačového vidění. Jde o soubor příznaků, které souvisí s používáním digitálních zařízení po dlouhou dobu, tedy alespoň tři hodiny denně. Syndrom zahrnuje bolesti hlavy, bolavé či unavené oči, rozmazané vidění, suché oko, bolesti ramenou nebo bolesti v krku i citlivost na světlo.
Může modré světlo způsobit migrénu?
Extrémní citlivost na světlo neboli fotofobie, postihuje asi 80 procent lidí, kteří mají záchvaty migrény. Citlivost na světlo může být tak intenzivní, že částečnou úlevu může přinést je schování se do tmavé místnosti. Vědci zjistili, že bílé, modré, červené a oranžové světlo zhoršují bolesti hlavy při migréně. A zvyšují rovněž i svalové napětí.
Jak poznat, že nám modré světlo škodí?
Ve chvíli, kdy ucítíte, že vás bolí, svědí nebo pálí oči, máte zvýšené napětí v obličejových, krčních či ramenních svalech, začínáte mít rozmazené vidění, šilháte nebo vám začíná vadit světlo či se dokonce už objeví bolest hlavy, je nejvyšší čas zavřít všechna elektronická zařízení. A ideálně jít ven, prodýchat se na čerstvý vzduch. Všechny tyto příznaky mohou být také předzvěstí toho, že se na vás chystají velké bolesti hlavy či migréna. Rozhodně se nevyplatí je podceňovat.
Modré světlo a škodlivost
Modré světlo však nemusí způsobovat jen bolesti hlavy a narušovat spánek. Hovoří se dokonce o tom, že modré světlo může snižovat v těle leptin. Což je hormon, který tělu říká, že je zasycené. Jakmile hladina hormonu klesne, tělo dostane signál, že by mělo jíst. Jestliže jsou tyto signály narušené, je rovněž zvýšená pravděpodobnost toho, že přibereme. Modré světlo může mít vliv i na poškození kůže. O tom, že je škodlivé UVA a UVB záření se ví, avšak modré světlo může pokožku poškozovat podobně. Podle provedených studií, modré světlo snižuje antioxidanty a zvyšuje počet volných radikálů na kůži. Ty pak mohou poškodit i samotnou DNA.
Jak modré světlo eliminovat?
Zcela vyloučit modré světlo z našeho života je v dnešní době téměř nereálné. Pokud však používáte nebo musíte používat LED zařízení několik hodin v kuse, pak vám může pomoci dodržování několika jednoduchých rad.
- Pravidlo 20/20/20 – každých 20 minut se zaměřte na objekt, který je vzdálený asi 20 metrů a sledujte ho po dobu 20 sekund.
- Změňte nastavení světla – mnoho zařízení umožňuje v noci přepínat z modrého světla na teplejší tóny. Mobily tuto funkci již nabízejí standardně.
- Vlhké oči – když dlouho koukáte na počítač nebo do mobilu, můžete si vypěstovat takzvaný syndrom suchého oka. Pomoci mohou například umělé slzy.
- Brýle blokující modré světlo – k mání jsou na trhu i nedioptrické brýle, kteé pomáhají modré světlo blokovat. Pokud brýle nosíte, pak si můžete v optice požádat o speciální skla, která mají úpravu právě proti modrému světlu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku