Vydědění dítěte aneb Když rodičovský pohár trpělivosti přeteče
Vydědění dítěte je tou nejzazší možností, ke které mohou zklamaní rodiče v životě sáhnout. Každý milující, a hlavně milovaný rodič s majetky totiž obecně chce, aby jeho laskavému a pečujícímu potomkovi nebo potomkům něco hmotného na tomto světě zůstalo. Ne vždy je ale situace jednoznačná, a ne pokaždé jsou vztahy v rodinách idylické. Řešíte také toto ožehavé téma ve změti emočního chaosu a smutku z toho, kam až to vlastně dospělo? Pak vám poradíme, v jakých případech můžete své dítě zbavit dědictví.
V České republice řeší vydědění dítěte zákon č. 89/2012 Sb. (§ 1646 až § 1649) obsažený v občanském zákoníku. Je to tedy právní úkon, který má své náležitosti. Nestačí tak pouhé slovní sdělení, že po vás potomek dědit nic nebude. Vše musí být podloženo dokumentem (stejně jako u závěti, pokud ji chcete sepsat). Jaké jsou tedy důvody pro vydědění dítěte a jak postupovat?
Než přistoupíte k vydědění dítěte, měli byste znát pádný důvod
Abyste mohli konat kroky k vydědění dítěte, je potřeba znát prokazatelný důvod. Ten byste také měli uvést do prohlášení o vydědění. Důvody vedoucí k vydědění potomka vymezuje zákon následovně:
- Jako odůvodnění vydědění dítěte lze uvést dlouhodobé neposkytování pomoci rodiči ve stáří či nemoci – tento důvod se konkrétně definuje jako „neposkytnutí potřebné pomoci v nouzi“.
- Dalším důvodem může být trvalý nezájem dítěte o rodiče – bývá však nejspornějším odůvodněním, které se hůře prokazuje.
- Připravit svého potomka o dědictví může rodič i v případě, že spáchal trestný čin a byl za něj odsouzen. U tohoto důvodu se pracuje také s termínem „zvrhlá povaha“ – přičemž soud posuzuje závažnost trestného činu a tím tedy i případnou zvrhlost dědice.
- Důvodem vydědění dítěte může být i jeho trvale nezřízený způsob života, kam lze počítat například propadnutí alkoholismu, gamblerství nebo drogové závislosti bez snahy se léčit. „Nezřízenost života“ lze ale definovat i nějakou trestnou činností daného člověka nebo chování za hranou společenské morálky.
- Do prohlášení o vydědění může rodič zanést jako důvod i marnotratnost čili bezmyšlenkovité rozhazování finančních prostředků – konkrétně tedy i zadlužování.
- A posledním důvodem, který může rodič uvést v prohlášení o vydědění dítěte je jeho nezpůsobilost, čímž se rozumí jakákoliv úmyslná trestná činnost přímo proti rodiči anebo jinému rodinnému členovi a zavrženíhodné chování vůči poslední vůli rodiče (donucovací prostředky, falšování závěti nebo její zničení).
Jak postupovat v úkonu vydědění dítěte?
Aby mohlo být vydědění dítěte pravomocně vykonáno, musí rodič sepsat prohlášení o vydědění. Toto může učinit samostatně doma „na koleni“, avšak doporučováno je provést tento úkon formou notářského zápisu. Notář pak po zesnutí dotyčného dokument snadno vyhledá – v případě samostatného zápisu doma se totiž může ztratit. Prohlášení o vydědění dítěte pak musí jistojistě obsahovat:
- datum zápisu
- jméno, příjmení, datum narození a adresu zůstavitele (rodiče) a také potomka, jenž má být vyděděn
- důvod vedoucí k vydědění dítěte (není povinné jej uvádět, ale doporučuje se – může pomoci při případných soudních sporech)
- podpis zůstavitele (rodiče, který chce potomka vydědit)
Prohlášení o vydědění dítěte může být zhotoveno na samostatné listině anebo ho lze zadokumentovat přímo v závěti.
Poznámka: Pokud rodič přistoupí k vydědění dítěte, nebudou automaticky dědit ani jeho potomci (vnoučata) – chce-li však vnoučata z tohoto vyjmout, musí to do dokumentu/prohlášení o vydědění dítěte zanést.
Úskalí, která mohou vydědění dítěte komplikovat
I když se na první pohled může zdát, že je vydědění dítěte jednoduchým právním krokem s jistým výsledkem, ne vždy tomu tak bývá. Potomek totiž může po smrti svého rodiče prohlášení o vydědění napadnout u soudu, svými tvrzeními jej vyvrátit, a nakonec se dostat k dědictví (když mu jej soud přizná). Rodiči (zůstaviteli) pak může velmi uškodit i fakt, že se za života také svému dítěti dostatečně nevěnoval nebo o něj neprojevoval zájem. Tak jako tak, pokud dotyčný chce přistoupit k vydědění dítěte, měl by se ideálně poradit s notářem o dalších nezbytných krocích, aby nebylo nic podceněno.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku