Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!
Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží poznávat svět, nové lidi, nová zákoutí. Baví ho cestování a užívá si ho do syta. Je to dá se říct i určité životní přesvědčení. Nomádi totiž nemívají stálé domovy. Tvoří si je tam, kde jim je zrovna dobře. A může to být kdekoliv na planetě Zemi.
Položte si otázku: „Dokázal by mě naplňovat život na cestách?“ Novodobé nomádství není pro každého. Častokrát je spojené i s nekomfortním prostředím a komplikacemi na cestách. Pokud si i přesto dokážete takový život představit, nomádem se můžete stát prakticky kdykoliv a vaše duše dobrodruha jen zaplesá.
Život na cestách: Novodobé nomádství a jeho pojetí v praxi
Každý moderní nomád vám potvrdí, že život na cestách může být vlastně docela fajn. Pakliže si kolem toho představujete nějaké zdlouhavé balení těžkých zavazadel, jste na omylu. Novodobé nomádství je praktikované v jednodušším duchu. Dotyčný si sbalí jen pár nezbytností do batohu, či krosny a vydá se vstříc novým zážitkům. A kromě toho má leckdy v kapse jen pár korun. Mnoho nomádů se rovněž shlédlo v natáčení dobrodružných videí ze svých cest, které prezentují svým fanouškům prostřednictvím sociálních sítí a kanálu YouTube. Tak si ostatně občas i někteří nomádi přivydělávají. Tito nezdolní dobrodruzi preferují obvykle takzvané sdílené bydlení, které je ve světě docela hitem. Vlastně je pro nomády jako dělané. Máte chuť prolézat s domorodci amazonské buše, nebo se chcete plavit na loďkách spolu s japonskými prodejci ryb a mořských plodů? Nic není nemožné.
Život na cestách může mnoho dát, ale i vzít
Když se vydáte za poznáváním nových zemí a kultur, váš život to pravděpodobně velmi obohatí. Vystoupíte ze své komfortní zóny a budete vystaveni nejrůznějším nástrahám ale i možnostem „velkého světa“. Někomu se může zdát novodobé nomádství tak trochu osamělé, ale v konečném důsledku vlastně není. Tito dobrodruzi totiž během svých cest poznávají nové lidi a tvoří si případná přátelství. Na druhou stranu může nomádům scházet domov a rodina. To je ostatně velmi individuální záležitost. Mnohem veseleji se pak jeví nomádi, kteří cestují v párech. A jak zní rady zcestovalých a zkušených nomádů? „Bát se neznámých zemí a kultur není třeba. Po čase z vás obavy zcela spadnou.“ nebo „Kupte si letenku. Cesty vám otevřou nejen oči, ale i srdce.“
Život na cestách a jednotlivé druhy novodobého nomádství
Někteří novodobí nomádi svůj život na cestách zaměřují nejen na zábavu, ale i na práci. Pokud totiž chtějí poznávat nová zákoutí a nemají v úmyslu se dobrodružného života vzdát, musí si nějak na živobytí vydělat (v případě, že nejsou dědici milionů či miliard). A jaké druhy nomádství tedy existují?
- Nomádství zaměřené na vodní sporty: ideální pro ty dobrodruhy, kteří se chtějí realizovat v nějakém vodním sportu a jsou v něm velmi dobří. Shlédli jste se snad v surfování? I takoví nomádi existují. Cestují do nejrůznějších zemí a „obráží“ soutěže o hodnotné ceny a samozřejmě i peníze. Nebo se živí jako instruktoři vodních sportů.
- Nomádství na plný úvazek: život na cestách pojímají někteří lidé velmi volnomyšlenkářsky. Opouští své domovy na stálo, točí cestopisná videa a sdílí je s miliony sledujících po celém světě. Jejich nomádský životní styl nemá žádná pravidla.
- Nomádství zaměřené na hudbu: jako dělané pro muzikanty, „dýdžeje“, producenty, nebo skladatele textů.
- Nomádství digitální: nejrozšířenější životní styl. Život na cestách je pro takové jedince spjat především s prací na počítači. Digitální nomádi využívají toho, že mohou pracovat na dálku, a tak cestují do míst, kde mohou tvořit například při šumu moře a svitu slunce. Jedná se například o copywritery, grafiky, nebo spisovatele.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku