Jaká je aktuálně epidemiologická situace v Česku?
Ještě před několika měsíci patřila Česká republika k doslova premiantům, co se týká zvládání pandemie koronaviru. Dnes se řadí mezi nejhůře postižené státy Evropy ne-li celého světa. Celkem se nakazilo v tuzemsku nemocí covid-19 přes milion lidí (konkrétně 1,31 milionu).
Nemocnice praskají ve švech a zdravotníci „melou z posledního“. Nadějí na zlepšení je třítýdenní částečný lockdown, který výrazně omezuje pohyb osob po České republice. Vláda zváží zmírnění opatření zřejmě až po Velikonocích, avizoval premiér Andrej Babiš. Čísla stále nejsou nijak příznivá. Za sobotu přibylo 9066 nových nakažených koronavirem.
Koronavirus mnozí lidé stále podceňují
I přesto, že vláda nařídila celou řadu protiepidemických opatření, najdou se lidé, kteří je vůbec nedodržují. Přitom počet úmrtí na nemoc covid-19 stále stoupá. K 6. 3. se číslo vyšplhalo na 21 717 za celou dobu epidemie. Počet vyléčených pak tvoří optimističtější číslo, tj. 1 131 209. Nadějí na zlepšení situace je očkování. K tomu se mohou nyní přihlašovat zdravotníci, senioři nad 70 let a pedagogičtí pracovníci.
Odbory navrhují „velikonoční lockdown“ průmyslu
Dne 6. 3. vystoupil v médiích předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a prohlásil, že navrhuje „velikonoční lockdown“ průmyslu. Co by to obnášelo? Celostátní volno na Velikonoce by se mohlo prodloužit ze čtyř dnů až na deset včetně dvou víkendů. Letos připadají tyto svátky na pátek 2. 4. a pondělí 5. 4. Návrh zřejmě projedná vláda koncem měsíce dle aktuální situace.
100% nemocenská schválena nebyla, nemocní však dostanou příspěvek
Při uplynulém jednání poslanci neschválili stoprocentní nemocenskou pro lidi, kteří musí být kvůli koronaviru v povinné karanténě (jak navrhovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová), avšak shodli se na příspěvku k nemocenské ve výši 370 kč/den.
Diskuse k článku