Artyčoky jsou chutnou a zdravou zeleninou

Artyčoky jsou ideální zeleninou pro jarní detoxikaci. Vypěstujte si vlastní artyčoky na zahrádce

Artyčoky jsou oblíbenou zeleninou, ale také jsou ideálním prostředkem pro jarní očistu těla. Jsou doslova nabité cennými látkami, které v tomto období potřebujeme tělu dodat. Artyčoky jsou navíc pochoutkou gurmánů, jde o skutečně luxusní zeleninu.

Artyčok zeleninový je rostlina, jejíž plody chutnají hořkosladce. U nás není tolik oblíbený, avšak přímořské národy na něj nedají dopustit. Navíc jestli přemýšlíte, co budete letos pěstovat na zahrádce, vyzkoušejte právě i artyčoky. Jsou nenáročné a pochutnáte si!

Artyčoky a jejich historie

Artyčoky nejsou v moderní kuchyni žádnou novinkou. Svůj původ mají v severní Africe a v západní Asii. Populární byly i v Egyptě, jejich malby totiž archeologové objevili v rozvalinách starých chrámů. Artyčoky byly oblíbené i ve starověkém Řecku a Římě. Skutečně ve velkém se začaly pěstovat někdy v 15. století na Sicílii. Dnes je tahle zelenina populární především v přímořských státech, jako je právě Itálie, Francie nebo Španělsko. Zde se i ve velkém pěstují. 

Čtěte také:

Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?

Pěstování zeleniny v zimě je možné. Nevěříte?

Ačokča neboli mexická okurka: Žádný mutant, ale chutná a zdravá zelenina

Správně rostlé artyčoky

Sehnat kvalitní artyčoky je i u nás stále docela problém. Pokud je nemáte od malého pěstitele, budete dobré kusy v obchodech těžce shánět. Na první pohled by se mohlo zdát, že je artyčok podobný bodláku, jsou si totiž velmi podobné. Artyčoky mají stříbřitě zelené vykrajované listy. Tím hlavním jsou ale pupence. Sklízet se musejí postupně, nejlépe ještě v době než rozkvetou. Potom už totiž hořknou. Právě podle barvy těchto pupenců lze také rozeznat jednotlivé druhy. Existují bílé, fialové a zelené.

Artyčoky a jejich pozitivní působení na lidské tělo

Artyčoky obsahují spoustu prospěšných látek, zejména pak vitamíny A, B, C a E, železo, draslík, vápní, hořčík, měď, mangan nebo antioxidanty. Krom toho, že báječně chutnají, nám mohou i prospívat. K čemu všemu mohou být dobré?

Obsahují spoustu bílkovin – artyčoky v sobě ukrývají mnohem více bílkovin než jiné druhy zeleniny. A vědci zjistili, že lidé, kteří konzumují vyšší poměr rostlinných bílkovin oproti živočišným bílkovinám, mají snížené riziko problémů kardiovaskulárního systému.

Ukrývá se v nich velké množství vlákniny – artyčoky nám tak pomáhají s trávením a zažíváním. Vláknina navíc může být prospěšná při hubnutí, jelikož nás na delší dobu zasytí. Rovněž artyčoky díky vláknině pomáhají předcházet zácpě. A vzhledem k obsahu inulinu, který slouží jako prebiotikum, posilují také imunitní systém. Potraviny s obsahem inulinu jsou rovněž vhodné pro diabetiky.

Likvidují zánět – podle vědců mohou být artyčoky potravinou, která pomáhá snižovat či likvidovat záněty v těle. Právě zánět může stát i za mnohým alergickými obtížemi jako je sezónní alergie nebo astma.

Artyčoky: Pěstování je snadné

Máte-li možnost si artyčoky vypěstovat, určitě to vyzkoušejte. Artyčoky nejsou na pěstování vůbec náročné. Nenapadají je žádní škůdci a netrpí chorobami. Jediné, co však potřebují, je dostatek sluníčka, propustná půda bohatá na humus a také dostatečná zálivka.

Pokud bychom je málo zalévali, mohly by zdřevnatět. Artyčoky je možné pěstovat ze semen nebo koupit už předpěstované rostlinky v zahradnictví. Na záhon se každopádně vysazují až v květnu, po “zmrzlých mužích”.

Artyčoky na talíři

Ke kulinářským účelům využíváme jedině nerozvinuté květní pupence. Z rostliny je odřezáváme ve chvíli, kdy přestávají narůstat do délky a začínají sílit. Po odříznutí z rostliny je důležité okamžitě potřít řezné rány šťávou z citrónu. Jinak by totiž místo řezu zčernalo. Malé a mladé květní úbory je možné jíst zasyrova. Větší je pak nutné už tepelně upravit. Vaříme je ve slané vodě s přidáním malého množství citrónové šťávy. Artyčoky můžeme zapékat anebo je servírujeme jen uvařené například s omáčkou či dressinkem.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 02. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 03. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 04. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Farma Skupeč, s.r.o.: rostlinná výroba, chov drůbeže i skotu
Farma Skupeč se nachází přibližně 25 km od…

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Děkuji za Váš komentář - trefně napsáno. I přesto, že jsem si ve svém článku stěžovala... tak tím rozhodně nec...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Celoroční zahradničení – ani v zimě péče o zahradu nekončí

Zahrada není jen doménou jara a léta. I v zimě, kdy se zdá, že příroda spí, vyžaduje naši péči. Správná zimní údržba je klíčová pro zdraví a vitalitu rostlin v následující sezóně. Zaměřme se na dva nejdůležitěj...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!