Chcete pěstovat sukulenty? S tímto návodem se vám to zaručeně podaří
Sukulenty jsou oblíbené rostliny, které pocházejí ze suchých oblastí po celém světě. Jejich obrovskou výhodou je to, že dokáží zadržovat vodu ve svých hustých, dužnatých listech a stoncích. A tak jsou skvělou alternativou pro ty, kteří chtějí mít doma rostliny, ale nezvládají se o ně pravidelně starat. Sukulenty totiž téměř žádnou péči nepotřebují.
Sukulenty jsou většinou trvalky a vybírat mezi nimi můžete ze spousty druhů, velikostí, tvarů a barev. Dokáží se přizpůsobit mnoha různým typům podmínek pěstování. A všechny vyžadují jen minimální péči, ať už je máme uvnitř nebo venku.
Sukulenty nechtějí velkou starostlivost
Na rozdíl od některých trvalek mají sukulenty minimální požadavky na druh půdy a zálivku. Zjednodušeně se dá říci, že se jim nejvíc daří, pokud si jich příliš nevšímáme. Dařit se jim nebude jen v případě, že budou podmáčené. Ideální je proto zasadit je do nádoby, která nabízí dobrou drenáž nebo vybrat dobré místo na zahradě, kam nebude příliš pršet a nebude se tam dostávat zbytenčně voda. Během vegetačního období by se sukulenty měly zalévat maximálně jednou za týden či dva, ale jde jen o orientační údaj. Je důležité, aby půda byla před novým zaléváním úplně vyschlá.
Optimální druh půdy pro sukulenty
Ať už si vytvoříte vlastní směr pro sukulenty nebo koupíte speciální směs v zahradnictví, vždy si pamatujte, že by směs měla být dobře propustná. Zeminu pro sukulenty můžete smíchat s pískem nebo s hrstkou malých oblázků nebo kamínků. Vytvoříte tak poréznější a propustnější pěstební substrát pro sukulenty.
Ideální péče o sukulenty
Kromě správné půdy a optimálního zavlažování potřebují sukulenty k přežití ještě další dvě věci: slunce a hnojivo. Co se týče slunečního světla, vyžadují, aby na ně svítily paprsky alespoň 6-8 hodin denně. Hnojivo by zase mělo být ideálně složené právě pro sukulenty se stejným podílem dusíku, fosforu a draslíku. Sukulenty by se měly přihnojovat na jaře.
Sukulenty jsou zajímavým doplňkem zahrady
Sukulenty přitahují zahradníky zejména díky tomu, že jsou nenáročné na péči. Navíc skvěle vypadají a na zahradě je možné dát je prakticky kamkoliv, kde mají dostatek slunce. A dají se pochopitelně umístit i na skalku. Mají zajímavé tvary, barvy i texturu a za minimum péče přitáhnou maximum pozornosti. Se sukulenty v zahradě se dá doslova kouzlit. Můžete z nich vytvořit například zajímavou barevnou mozaiku.
Jiné sukulenty můžete zase využívat například i k přírodnímu léčení. Například dužina z aloe vera je skvělá na popáleniny nebo spáleniny od slunce. Šťáva z netřesku se zase může použít ve chvíli, kdy vás bolí ucho. Některé sukulenty lze pak využít například i k výrobě věnců nebo jiných dekorací. A skvěle se hodí i jako doplněk pro takzvané zelené střechy nebo zelené střešní zahrady.
Sukulenty v domácí péči
Jestliže plánujete pěstovat sukulenty výhradně jen doma, pak myslete na to, že jde o rostliny, které slunce skutečně k životu potřebují. Měly by být tedy umístěny ideálně na okně, kam dopadají sluneční paprsky. Jižní strana bytu je pro ně ideální. Narozdíl od venkovní péče, která je skutečně téměř nulová, se o sukulenty doma trošku starat musíte. A sledujte je. Například zálivku jim dejte teprve až ve chvíli, kdy uvidíte, že je půda dokonale vyschlá. A můžete je čas od času třeba i jen rosit.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku