Grilování na balkoně zákon nezakazuje. Je však nutné řídit se selským rozumem
Grilování na balkoně se stává čím dál populárnější činností, a to bez ohledu na roční období. Má však svá úskalí, byť není zakázané občanským zákoníkem. Potýkat se můžete s nebezpečím vzniku požáru či velmi častou nevrlostí sousedů. Jak tedy celou věc vyřešit, abyste si mohli čas od času dopřát nějaký ten dobrý grilovaný steak?
Faktem zůstává, že lidí v klasických panelácích nebo bytových domech je čím dál více. Málokdo je totiž v dnešní době tak solventní, aby si mohl pořídit vlastní dům buďto za své finanční prostředky anebo na hypotéku. I proto se stává grilování na balkoně jistým trendem. Dodává pocit jakéhosi vesnického života a svobody. A možná leckoho také příjemně vytrhne z těch čtyř zdí, mezi kterými tráví mnoho času denně. Než ale zahájíte balkonovou „grilovačku“, zvažte všechny možné komplikace. Prevence je základ.
Grilování na balkoně a platná legislativa
Pokud byste snad hledali odpovědi na možnost grilování na balkoně v občanském zákoníku, nic konkrétního byste nenašli. Ovšem paragraf 1013 (Omezení vlastnického práva) toto nepřímo upravuje. Je v něm zaneseno ve své podstatě to, že nesmíte v nepřiměřené míře omezovat své sousedy nejen kouřem, ale i prachem, světlem, hlukem, stínem, odpadem, vodou či otřesy. Tzv. „nepřiměřená míra“ ale není v paragrafu specifikována. Myslí se jí tedy z logiky věci následující – když si občas uděláte „grilovačku“ na balkoně, nemusí to ničemu vadit. Kdybyste ovšem grilovali ve větší frekvenci, třeba den, co den, problém už může nastat. Vždy záleží na tom, jak se k tomu postaví vaši sousedé. Optimální v tomto ohledu je, když s nimi o občasném grilování promluvíte (abyste předešli stížnostem). Ohleduplnost i otevřená a klidná komunikace se může vyplatit! Pozor však na to, pokud bydlíte někde, kde platí domovní řád a je v něm zanesený zákaz grilování na balkonech! V takovém případě gril použít nesmíte.
Grilování na balkoně a nevole sousedů
Je vždy nutné počítat s tím, že se můžete při grilování na balkoně setkat s nevolí sousedů. Obzvlášť tehdy, když se o svém počínání s nimi předem nepobavíte a stanete se neohleduplnými. Takové zakouřené prádlo sušící se na vedlejším balkonu jistě nikoho nepotěší, nemluvě o tom, když kouř zasahuje přímo do vedlejší bytové jednotky, ve které například žije rodina s malými dětmi/dítětem. Samozřejmě záleží na tom, jaký druh grilu použijete – v tomto ohledu může nejvíce strastí přivodit ten na tuhá paliva (dřevo a dřevěné uhlí či brikety). Elektrický nebo plynový gril oproti tomu nezpůsobuje zakouření a nemusí vadit okolí. Staňte se tedy komunikativními a dobrotivými sousedy, nedělejte naschvály a vyhnete se jakýmkoliv potížím v podobě podaných žalob k soudu – ty se mohou mimochodem táhnout i X let a bývají únavné i finančně nákladné. Předcházejte problémům a buďte rozumní.
Grilování na balkoně a protipožární opatření
Nejeden hasič jistě zažil požár bytu způsobený odpadlým rozžhaveným uhlíkem z grilu na tuhá paliva. Proto buďte nanejvýš obezřetní při takovém grilování na balkoně a rozhodně k němu nepřistupujte, pokud venku fouká. Také mějte při ruce například kýbl s pískem nebo lépe hasící přístroj vhodný na hašení ohně z grilu – v případě extrémního rozhoření a ohrožení okolí. Obyčejná voda není vhodná. Gril pak umístěte na rovnou podlahu, nikdy ho nenechávejte bez dozoru a řádně jej po grilování přiklopte/uzavřete průduchy, abyste uhlíky dobře uhasili. Pakliže budete chtít grilovat na elektrickém grilu, nejprve si zjistěte, zda je určen k venkovnímu použití, negrilujte na něm za deště, odstraňte z okolí všechny potenciálně nebezpečné hořlavé předměty (to platí ostatně u všech grilů) a použijte kvalitní prodlužovací kabel určený k použití na venek. U plynového grilu pak dejte také pozor na únik plynu! Závěrem lze tedy říct, že ať už budete grilovat na jakémkoliv druhu grilu, vždy zůstaňte nanejvýš opatrní! Předejdete tak různým neštěstím.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku