Jak na pěstování hlívy ústřičné?
Pěstování hlívy ústřičné není nijak složité. Dá se vcelku dobře zvládnout i v domácích podmínkách, když nemáte k dispozici zahradu. Možná se ptáte, proč vlastně tuto houbu pěstovat? Odpověď je jednoznačná. Hlíva ústřičná je ohromně prospěšná pro naše zdraví, a tímto způsobem si zajistíte její dostatek na dlouhá léta. Ve výsledku ji tak nemusíte vůbec kupovat. Ušetříte jak čas, tak peníze.
Pokud potřebujete svou fyzickou kondici celkově posílit, pusťte se do pěstování hlívy ústřičné. Její konzumace je vhodná především pro ty jedince, kteří mají potíže s oslabenou imunitou, chudokrevností, vysokým tlakem, nebo chtějí svůj organismus podrobit celkové detoxikaci.
Pěstování hlívy ústřičné: Jak začít?
Než se pustíte do pěstování hlívy ústřičné, je zapotřebí si připravit pár nezbytných věcí jako je:
- silnější plastový sáček, nebo pytel
- větší množství slámy (ideálně z žita, nebo pšenice)
- sazenice hlívy ústřičné
- vodu o teplotě zhruba 80 až 85 stupňů Celsia
Aby bylo pěstování hlívy ústřičné efektivní, je nutné zajistit si skutečně čerstvou slámu, která nejeví známky plesnivění. Tento materiál lze zakoupit běžně v zahradnictví. K ruce si nejprve vezměte silný plastový sáček, nebo pytel a navrstvěte do něj dostatečné množství žitné, či pšeničné slámy. Sáček by měl být zcela naplněný. Poté je nutné slámu „dezinfikovat“ horkou vodou o teplotě osmdesát stupňů Celsia. Tekutinu do pytle nalijte v takovém množství, aby byl obsah ponořený. Plastový sáček, nebo pytel nakonec pečlivě zavažte a nechte alespoň 12 až 15 hodin působit. Horká voda pomůže zničit škodlivé mikroorganismy ve slámě. Až uplyne potřebná doba dezinfekce, nůžkami nastřihněte rohy pytle a vodu odlijte. Navlhčenou slámu v pytli posléze nechte stát na teplém místě celý den.
Pěstování hlívy ústřičné: Fáze výsadby
V dalším dni slámu z pytle vysypte do lavoru, nebo velkého hrnce a pečlivě promíchejte se sazenicemi hlívy ústřičné. Co se týká množství použitých sazenic, na zhruba 13 kilogramů slámy postačí půl litru sadby hlívy ústřičné. Až budete mít promísení hotové, slámu s hlívou umístěte opět do plastového sáčku, či pytle a pečlivě zavažte, aby neunikala vlhkost. Pytel poté umístěte na jakékoliv teplé místo. Ideální rozmezí je 20 až 27 stupňů Celsia. Nyní může započít očekávané pěstování hlívy ústřičné. To bude trvat přibližně měsíc. V prvních čtrnácti dnech by se mělo vytvořit podhoubí. Poté je nutné do pytle nožíkem vyříznout křížové otvory, aby plodnice mohly prorůstat vně. Jejich růst urychlíte tak, že pytel se slámou umístíte na dva až tři dny do chladu (ideální teplota 7 až 13 stupňů Celsia). Nakonec opět dáte pytel do teplé místnosti a vyčkáte, než se objeví první houby.
Pěstování hlívy ústřičné a vaše první sklizeň
A jak poznáte, že první pěstování hlívy ústřičné se zdárně blíží ke svému konci? Když z otvorů v pytli začnou prorůstat jednotlivé plodnice hlívy ústřičné. Odřezávejte celé trsy středně velkých hub, i přesto, že mezi nimi budou velice malé plodnice. Z jednoho pytle slámy můžete v průběhu několika týdnů sklízet houby až třikrát za sebou. Z vlastnoručně vypěstované hlívy si pak můžete uvařit chutné pokrmy, jako je například hlívový guláš, hlívové placičky, nebo osvěžující a zdravá polévka.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku