Houbařská sezóna začíná! Kam na houby a jakými recepty z hub oslníte?
Počasí „na houby“
Počasí je jistě rozhodujícím faktorem, který určuje, kdy a kam na houby vyrazit. Houbám nejlépe vyhovuje teplé a vlhké klima bez ranních mrazíků. Ideálním počasím je střídající se slunečné a deštivé dny, kdy déšť má spíše vytrvalý charakter, než průtrž, při které se voda nestačí do země vsakovat a odtéká ze svahu. Ukazatelem příznivého počasí pro sběr hub je opar vznášející se nad lesy. Po těchto dnech optimálních podmínek můžete očekávat první houbařsky úspěšnou vlnu. Za jak dlouho, záleží také na druhu houby. Například v případě hřibů vyrazte na houby zhruba po 10 dnech.
Jako houby po dešti?
Nelze očekávat, že ihned po dešti porostou houby dle známého rčení. Několik dní totiž houba roste pod zemí, a to až do váhy několika dekagramů. Proto nemůžeme očekávat, že ihned, jakmile zaprší, vyrazíme na houby a budeme úspěšní.
Prostředí, kde rostou houby
Nabízí se stručná odpověď: V lese. Není to ale pravidlem, neboť ne v každém lese najdeme všechny houby, a i na lukách, v zahradách, rašeliništích, pastvinách a dalších místech můžeme najít mnoho druhů hub. Pokud jde o lesní porosty, na houby jsou vhodnější lesy, které již měly dostatek času na vytvoření podhoubí. Mladé lesy tedy na houbaření nejsou tou pravou volbou. Do jakého lesa tedy vyrazit na houby?
Houby ve smrkových lesích
Z jedlých hub jsou smrkové lesy obvykle bohaté na hřib smrkový, hřib hnědý, hřib kovář, hřib žlutomasý apod. typická je i václavka obecná, ze které se připravuje vynikající guláš, a celá řada holubinek. Lesy, kde převládají smrky, jsou oblíbené nejen pro tyto druhy hub, ale také proto, že se v nich houbařům pohodlně chodí.
Houby v borových lesích
V lesích, ve kterých převažují borovice, můžeme najít např. hřib borový i další druhy hřibů, ryzce pravého, bedlu vysokou, klouzek, lišku atd. Borové lesy najdeme kupříkladu na jižní Moravě.
Houby v dubovo-habrových lesích
V listnatých lesích, ve kterých se v různém poměru vyskytují duby a habry, můžeme najít hřib dubový, kozák habrový, hřib žlutomasý, hřib kovář, lišku obecnou, muchomůrku růžovku, více druhů holubinek a ryzců, i pýchavky a čirůvky.
Houby na loukách, mýtinách apod.
Pro tato území, dostatečně zásobená vodou, jsou typické žampiony, bedly vysoké, čirůvky atd. Obzvláště žampionům se na loukách, převážně na okraji lesa, dobře daří.
Podrobnější informace o tom, jaký druh houby kde roste, jak vypadá a jaké jsou jeho účinky na zdraví, najdete v atlase hub.
Tradiční i méně známé recepty z hub
Kulajda s houbami a koprem
- 2 hrsti čerstvých hub (hříbky, lišky, směs,…)
- 3 – 4 střední brambory
- 250 ml smetany (může být i zakysaná nebo mix sladké a zakysané)
- 1,5 l vývaru (dle chuti – hovězí, zeleninový)
- 1 hrst čerstvého kopru
- 3 kuličky nového koření
- 5 kuliček pepře
- 2 bobkové listy
- cca 2 lžíce vinného octa
- špetka drceného kmínu
- 1 lžíce másla
- 1 - 2 lžíce hladké mouky
- sůl dle chuti
Kulajda s houbami a koprem – recept
Houby očistíme a nakrájíme na plátky i s nožičkami, oloupané brambory nakrájíme na kostičky. V hrnci rozehřejeme máslo, zamícháme do něj hladkou mouku, zalijeme horkým vývarem a přivedeme k varu. Přidáme pepř, nové koření, bobkový list, houby a brambory a vaříme na mírném ohni asi 30 – 40 minut, až jsou brambory měkké. Přidáme smetanu, kterou jsme nechali v pokojové teplotě, kmín, nasekaný kopr a podle chuti ocet a sůl. Kulajda s houbami a koprem se podává např. se ztraceným vejcem.
Bramboračka s houbami
- 3 hrsti sušených hub
- 4 brambory
- 1 mrkev
- 1 petržel
- ¼ celeru
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce másla
- 1 – 2 lžíce hladké mouky
- 3 kuličky nového koření
- 2 bobkové listy
- sůl
- pepř
- majoránka
- drcený kmín
- 2 l vody nebo zeleninového vývaru
Bramboračka s houbami – recept
Sušené houby namočíme asi na 30 minut do studené vody a ve stejné vodě je povaříme cca 20 minut. Ve větším hrnci necháme rozehřát máslo, zamícháme do něj mouku, lehce osmahneme a zalijeme horkým vývarem nebo vodou. Přidáme na menší kostky nakrájené brambory, mrkev, petržel, celer a celou cibuli (tu na konci vaření vyjmeme). Dále přidáme nové koření, bobkový list, pepř a kmín. Přivedeme k varu a vaříme asi 20 minut, až je zelenina měkká. Asi v polovině vaření přidáme houby. Česnek utřeme se solí a přidáme do polévky asi 5 minut před koncem vaření, majoránkou dochutíme na úplný závěr, předtím ještě vyndáme kuličky nového koření a bobkové listy.
Bramboračka s houbami chutná nejlépe s čerstvým chlebem, na talíři ji můžeme ještě vylepšit lžící zakysané smetany.
Houbové kyselo
- 500 g směsi hub
- 3 větší brambory
- 2 vejce
- 200 ml kyselé smetany
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 hrst petrželové natě
- sůl
- pepř
- drcený kmín
- ocet
Houbové kyselo – recept
Houby a brambory nakrájíme na kostky, přidáme sůl, pepř a kmín, v hrnci zalijeme asi 1 litrem vody, přivedeme k varu a vaříme asi 15 minut do poloměkka. Mouku rozmícháme ve smetaně, přidáme k základu a povaříme asi 10 minut. Nakonec vmícháme rozšlehaná vejce, necháme srazit a už nevaříme. Dochutíme octem a na talíři dozdobíme nasekanou petrželkou.
Další recepty na houbové pokrmy najdete v článku Recepty z hub využijete po celý rok.
Houbový kuba
- 3 hrsti sušených hub (nebo i směs čerstvých hub)
- 300 g středních krup
- 2 cibule
- 100 g sádla
- 4 stroužky česneku
- 2 lžíce majoránky
- 1 lžička drceného kmínu
- sůl
- pepř
Houbový kuba – recept
Pokud použijeme sušené houby, necháme je během vaření krup namočené. Kroupy propláchneme a na zhruba polovině sádla lehce osmahneme. Přidáme vodu dle návodu na obalu, osolíme a vaříme doměkka. Houby povaříme 5 – 10 minut, slijeme a vymačkáme z nich přebytečnou vodu. Pekáček vymažeme kouskem sádla. Na zbytku sádla osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme kmín a houby, dusíme, až se vypaří voda (max. 10 minut). Houby smícháme s uvařenými kroupami, přidáme prolisovaný česnek, sůl, pepř, majoránku, směs dáme do pekáčku a pečeme na 180 °C asi 25 minut.
Houbové ragú
- 400 g čerstvých hub (nejlépe hřibů)
- 1 cibule
- ½ dl kvalitního bílého vína
- 100 ml smetany
- 100 ml vývaru (hovězí, houbový,…)
- 2 stroužky česneku
- sůl
- pepř
- petrželka
- olej
Houbové ragú – recept
Očištěné houby nakrájíme na větší kousky, cibuli nadrobno. Na oleji necháme zpěnit cibuli, přidáme houby, nadrobno nasekaný česnek, restujeme asi 5 minut na větším plameni. Podlijeme vínem, necháme chvíli vyvařit asi na polovinu, přidáme vývar a znovu necháme zredukovat. Podle chuti osolíme a opepříme, přidáme smetanu a nadrobno nakrájenou petrželku a ještě krátce provaříme.
Houbové ragú se podává například s čerstvým chlebem nebo bramborovým knedlíkem.
Zapečené těstoviny s houbami
- 300 g směsi hub
- 400 g těstovin
- 3 jarní cibulky
- 250 ml smetany
- 2 vejce
- 1,5 lžíce másla
- 150 g šunky
- 150 g goudy
- 2 stroužky česneku
- sůl
- pepř
Zapečené těstoviny s houbami – recepty
Těstoviny uvaříme podle návodu al dente, slijeme a propláchneme vlažnou vodou. Očištěné houby nakrájíme na větší kousky, na 1 lžíci másla je zprudka orestujeme společně s prolisovaným česnekem a na kolečka nakrájenou cibulkou. Smícháme těstoviny, houbovou směs, na malé kostičky nakrájenou šunku, osolíme a opepříme. Zbylým máslem důkladně vymažeme pekáček a rozprostřeme do něj směs těstovin a hub. Zalijeme smetanou, ve které jsme rozšlehali vejce a pečeme na 180 °C asi 20 minut. Posypeme strouhaným sýrem a dáme dopéct ještě asi 15 minut na 200 °C dozlatova.
Omáčka z lišek
- 300 g lišek
- 1 cibule
- 150 ml smetany
- ½ dl kvalitního bílého vína
- olej
- 1 lžíce másla
- 1 hrst nasekané petrželky
- ½ lžičky drceného kmínu
- sůl
- pepř
- 1 lžička citronové šťávy
Omáčka z lišek - recept
Očištěné a osušené lišky podle potřeby překrojíme napůl, menší necháme vcelku. Na troše oleje necháme rozehřát máslo, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a necháme zesklovatět. Přidáme víno, které necháme lehce vyvařit (asi na polovinu). Přidáme lišky, sůl a pepř a dusíme asi 5 minut na mírném ohni. Přilijeme smetanu, citronovou šťávu a opět necháme zredukovat do požadované hustoty. Dochutíme citronovou šťávou, podle chuti dosolíme a dopepříme, na talíři zdobíme petrželkou.
Omáčka z lišek se skvěle hodí např. ke grilované vepřové panence.
Recepty na další skvělé houbové omáčky najdete zde.
Houbový pekáček
- asi 20 pevnějších, středně velkých hub (přesné množství podle velikosti pekáčku)
- 200 g anglické slaniny
- 250 ml smetany ke šlehání
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce másla
- sůl
- pepř
- drcený kmín
Houbový pekáček - recept
Slaninu orestujeme na pánvi a rozprostřeme do máslem vymazaného pekáčku. Očištěné houby překrojíme na poloviny, opláchneme vodou, aby na nich lépe drželo koření, vložíme na slaninu, posypeme nadrobno nasekaným česnekem, zalijeme smetanou a dáme péct na 230 °C asi na 1 hodinu (až jsou houby měkké a šlehačka vyvařená).
Houbový pekáček chutná nejlépe s čerstvým chlebem, ale i s vařenými bramborami s petrželkou.
Houbová směs na topinky
- 400 g směsi hub
- 1 cibule
- 1 kapie
- 2 rajčata
- pórek (asi 10 cm zelené části)
- 1 stroužek česneku
- olej
- 1 lžíce másla
- sůl
- pepř
Houbová směs na topinky – recept
Rajčata nařízneme do kříže, spaříme horkou vodou a oloupeme. Očištěné houby, kapii a oloupaná rajčata nakrájíme na malé kousky, cibuli nadrobno, pórek na tenká kolečka. Máslo necháme rozehřát v trošce oleje, přidáme cibuli a necháme zesklovatět. Dále přidáme pórek, houby, kapii, sůl, pepř a dusíme asi 15 minut, až se vypaří všechna voda. Nakonec přimícháme rajčata a prolisovaný česnek a necháme ještě chvíli prohřát.
Houbové škvarky
- 500 g čerstvých hub (nejlépe holubinky, bedly, masáky,…)
- 100 g sádla
- sůl
- kmín (může být směs celého a drceného)
Houbové škvarky - recept
Očištěné houby nakrájíme na kostky zhruba 1 cm velké. Na pánvi rozehřejeme sádlo, přidáme houby, osolíme, okmínujeme a za občasného obracení opečeně dočervena a dokřupava. Pokud do sebe houby během smažení rychle nasají všechen tuk, můžeme trochu sádla ještě přidat. Houbové škvarky odložíme na ubrousek, který nasaje přebytečnou mastnotu, podle potřeby dosolíme.
Diskuse k článku