Jak se nebát klimatizace
Navzdory deštnému jaru to vypadá, že nakonec se potěšíme i teplotami, které zvou k polehávání u vody. Ne každý má však to štěstí, aby měl v blízkosti vhodný vodní tok. Řada z nás je doslova uvězněna ve městech, kde se kvůli nedostatku zeleně i příjemné teploty vyšplhají do nepříjemného dusna. Není se čemu divit, že pak uvítám zchlazení prostřednictvím klimatizace. Jenže vše dobré s sebou přináší i „temnou“ stránku. Nejinak je tomu u klimatizace. Jak ji správně používat?
Klimatizace: Dobrý sluha, ale zlý pán
Hlavní myšlenkou prvních klimatizací byla regulace teploty v místnosti a snížení vlhkosti vzduchu. A přesně to se děje i dnes, bohužel však ne vždy v souladu s naším organismem. Přeci jen klimatizace byly vyvinuty pro úplně jiné prostředí, obvykle obydlování neobyvatelných amerických pouští. Při používání klimatizace tak vzniká řada rizik:
- Teplotní šoky při přesunu z klimatizovaných do neklimatizovaných prostor mohou vážně narušit optimální fungování imunitního systému (pro tělo je to stresová reakce).
- Narušení termoregulačních schopností těla, „zmatení“
- Nečištěná klimatizace je zdrojem řady zdravotních obtíží (množí se zde nežádoucí mikroorganismy, víří se prach…).
- Dlouhodobý pobyt v klimatizované místnosti způsobuje vysoušení sliznic, ale i pokožky.
- Každá klimatizace vydává zvuk, nedostatek „ticha“ tak může způsobovat bolesti hlavy, negativně ovlivnit kvalitu spánku a vyvolat i poruchy soustředění.
Klimatizace: Myslete dopředu
Řada lidí si při slově klimatizace představí chladící zařízení, které nám dovolí fungovat i v tropických teplotách. Moderní klimatizace však nabízí něco navíc. Například v zimních měsících umí „přitopit“. Dříve než se do nákupu klimatizace pustíte, je třeba si ujasnit, k čemu ji vlastně budete využívat. Jednorázové ochlazení? Budete v místnosti celý den? Vracíte se večer a potřebujete ji naprogramovat? Máte domácí mazlíčky? V jaké místnosti budete klimatizaci umisťovat? To vše hraje roli ve výběru.
Klimatizace: Vyberte tu pro vás
Klimatizace není „jen“ jedna.
- mobilní (relativně levné, jednoduše ji přesunete, kam potřebujete, jsou menší a nevyžadují stavební zásah)
- okenní (nutný stavební zásah, neboť klimatizace se instaluje do otvoru ve zdi, kdy jedna část směřuje ven a druhá dovnitř)
- nástěnná (větší stavební zásah, dvě jednotky – jedna v bytě, druhá vně budovy, řada funkcí navíc)
Pravidla klimatizace
Pokud pravidla klimatizace nedodržujete, vězte, že dříve nebo později začnete čelit řadě obtíží. Tělo obvykle předem informuje prostřednictvím vysušené pokožky a sliznic (kýchání, podráždění, svědění). Jestliže nedbáte, následuje nepříjemné bolení hlavy, záněty nosohltanu, rýma, chřipky, ale také zatuhlost kloubů, vazů či problémy s očima. Výjimkou není ani zvýšená únava a poruchy spánku. Jak předejít těmto problémům?
- Správné nastavení teploty. Vzduch, který projde klimatizací je suchý, proto naše sliznice dráždí a způsobuje jejich otoky. Teplota na klimatizaci by nikdy neměla nižší než 6 °C.
- Pravidelné čištění. Je alfou a omegou zdravotní nezávadnosti. Prostředí klimatizace totiž skvěle vyhovuje všemu, co našemu organismu ne. Prostřednictvím proudění vzduchu se pak různé nežádoucí látky pohybují místností a my máme jen malou šanci se jim vyhnout.
- Seřiďte klimatizaci. Studený vzduch by nikdy neměl mířit přímo na jedince. Proud by měl být směřován vzhůru nebo rovně.
- Pořiďte zvlhčovač vzduchu.
- Dostatečný pitný režim. I když máme pocit, že se „nic neděje“, něco se děje. Dostatečně hydratované tělo nám může situaci výrazně usnadnit.
- Noste šátek na záda. Pakliže cítíte, že vzduch z klimatizace je na vaši pokožku příliš studený (a nemusí foukat přímo na vás), hoďte si přes ramena šál. Může se jednat jen o lehký kousek, který
- Zvlhčujte oči. Pokud jste nuceni být v klimatizované místnosti dlouhodobě, mějte po ruce oční kapky.
- Používejte kvalitní kosmetiku. Pozor na levné výrobky, které mohou pokožku dále vysušovat, stejně tak je třeba umožnit pórům, aby byly schopné vás chladit a teplo z těla prostřednictvím potu odvádět.
- Nikdy nechoďte s příznaky nemoci do zaměstnání. Ačkoli se tento bod zdá jasný, řada lidí nad tím mávne rukou, že s rýmou přeci doma nezůstanou. Problém je, že klimatizace je skvělým pomocníkem v přenosu virů, ale také plísní či bakterií. Velmi rychle se tak stanete superpřenašečem.
Klimatizace není jediným řešením
Řada lidí spoléhá na sílu klimatizace, přitom první pomoc může přijít z naprosto běžných zdrojů. Jak zvládnout vedra?
- Noste vhodné oblečení – krátké šortky a tílko paradoxně není tím, co vás ochladí. Pořiďte si spíš vzdušné šaty, které nejenže lépe lichotí ženskosti, ale kolem těla navíc vytváří chladivý vír.
- Chlaďte se. Studená sprcha je sice lákavá, ale výsledkem je paradoxně jen větší pocení… Ostatně, na tom je založena sauna. Místo celého těla se soustřeďte na místa, kde jsou žíly a tepny nejblíže povrchu – zápěstí, kotníky a zde přikládejte chladivé obklady.
- Vstaňte dřív a udělejte si siestu. Zkuste si se zaměstnavatelem dohodnout možnost posunutí pracovní doby (tam, kde je to možné) a po vzoru jižních národů pak po poledni (v největším žáru) odpočívejte.
- Pravidelně cvičte nohy (jinak může dojít k otokům)
- Pořiďte si chladící podložku (nevadí, že nejste pes, i vám pomůže).
- V homeoffice vsaďte na rychlá jídla, vynechte troubu, která místnost oteplí.
- Pozor na zahřívací jídla (včetně zázvoru nebo skořice).
- Do okna pověste mokrý hadr či namočte záclony.
Tip na závěr: Pozor na větrák – ten nechladí, pouze rozpohybuje vzduch!
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku