Jak správně v zimě větrat, aby plíseň na zdi neměla šanci? Jak správně v zimě větrat, aby plíseň na zdi neměla šanci?

Jak správně v zimě větrat, aby plíseň na zdi neměla šanci?

Otevřené okno v zimě sice do pokoje přinese pěknou várku čerstvého vzduchu, ale může vám i ublížit. Jak? Začne se vytvářet plíseň na zdi, která je našemu zdraví nebezpečná. Nejvíce ohrožené jsou děti a starší lidé. Při větrání, a to především v zimě, děláme mnohdy chyby, které plíseň přiživují. Máme pro vás rady, jak větrat bezpečně, aniž byste si plíseň zvali domů.

Čtěte také:

Plíseň v bytě může ohrozit vaše zdraví! Podívejte se na nejčastější druhy plísní

Za plíseň na zdi může vlhkost a špatné větrání

Pokud jste objevili na zdi nehezké černo zelené skvrny, pak zbystřete. Jedná se o plíseň, která je pro naše zdraví nebezpečná. Hlavní živinou pro tvorbu plísní je kondenzační vlhkost. Lidé často plíseň na zdi seškrábou anebo postříkají chemikáliemi a myslí si, že mají vyhráno. Plíseň se ale objeví pravděpodobně zase. Důvodem je totiž většinou špatný způsob větrání.

Jestliže máte v místnosti příliš vlhkosti, zbavíte se jí tak, že začnete větrat. Větrat ale musíte správně. Přes léto si klidně otevřete okna do kořán a nechte je otevřené i několik minut. Ovšem v zimě děláte chybu! Je potřeba větrat krátce, ale intenzivně. Dojde k dostatečné obměně vzduchu, zdi navíc neprochladnou. Bude de vám dokonce i lépe spát, protože získáte čerstvý vzduch s nižším obsahem CO2.

Plíseň na zdi se tvoří i při běžných činnostech

Zdrojem vlhkosti v domě jsou hlavně běžné činnosti, které každý den děláme. Třeba vliv sprchování na tvoření plísně na zdi je zjevný. Vzniká pára, která kondenzuje a usazuje se na stěnách, kde se pak vytváří plíseň.

Když v kuchyni vaříme, v koupelně pereme nebo se sprchujeme, sušíme prádlo apod., poté je potřeba myslet na jednu věc. Velice pomůže, když v průběhu a po skončení těchto běžných každodenních činností necháte otevřené okno anebo nezapomenete pustit při vaření digestoř.

Proč je plíseň na zdi našemu zdraví nebezpečná?

Plíseň na zdi je nebezpečná hned z několika důvodů. Plíseň uvolňuje mikročástečky do ovzduší, které vdechujeme. Poté mohou začít zdravotní problémy, hlavně u dětí a starších osob, které mají oslabenou imunitu.

Plísně mohou způsobit nejen dýchací onemocnění a potíže, ale i kožní problémy jako je ekzém. Plíseň ovšem není škodlivá jen pro lidi, ale i domácí mazlíčky.

Nejčastější příznaky způsobené přítomností plísně jsou:

  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Kašel
  • Podrážděné oči
  • Nevolnost
  • Podrážděná kůže

Plíseň na zdi: Proč je správné větrání důležité?

Správné a pravidelné větrání je důležité, jelikož nám pomáhá zbavit se nadbytečné vlhkosti. Už jen to, že dýcháme, vyloučí každý z nás denně až tři litry vody. Když nebudete pravidelně větrat, pak se bude v místnosti dařit nejen plísním, ale i roztočům, což může mít poté špatný vliv na dýchání.

plisen na zdiplisen na zdi

Pokud nebudete vyměňovat vydýchaný vzduch za čerstvý, pak můžete být taktéž ospalí, unavení anebo můžete také pociťovat bolesti hlavy. Proto dbejte na to, abyste v domácnosti dobře větrali. Na jaře a na podzim byste měli větrat intenzivně po dobu 15 minut, v létě mějte okna otevřená minimálně půl hodiny. Ovšem v zimě je ideální větrat pět minut a udělat průvan. Toto byste měli opakovat každé dvě hodiny.

Jak nejlépe zlikvidovat plíseň na zdi?

Pokud ale doma již plíseň máte, doporučujeme proti ní rychle zasáhnout. Kromě větrání je nutná dezinfekce. Plíseň na zdi odstraníme účinnými přípravky, nejlepší jsou ty s obsahem chlornanu sodného. Dezinfekci stříkáme ze vzdálenosti cca 10 cm a po 20 minutách omyjeme zeď vodou nebo necháme zaschnout. Nakonec zeď natřete nátěrem proti plísním.

Jak se zbavit plísně na oknech?

Plísně na oknech se neobjevují jen ve starých domech, ale i v novostavbách. Pokud si necháte nainstalovat nová okna, nepřestávejte topit. Lidé často po montáži nových oken, která perfektně těsní a zabraňují úniku tepla, začnou najednou méně topit a také méně větrat. To je ale ta největší chyba.

Nejlepší je pečlivé vytápění místnosti, a to v kombinaci s pravidelným větráním. Orosená okna utírejte suchým hadříkem. Nikdy plíseň neodstraňujte mechanicky. Výtrusy se totiž rozšíří velice rychle a za chvíli byste ji mohli mít všude. Sáhněte po prostředcích proti plísním.

Prevence proti plísním je také kontrola vlhkosti

Vlhkost si můžete doma pohlídat pomocí vlhkoměru. Není to drahá záležitost, cena se pohybuje okolo 500 až 1000 korun. Vlhkost v domě by měla být v rozmezí 45 až 60 procent. Vlhkost v pokoji by rozhodne neměla přesáhnout tuto hodnotu. Pozor si však musíte dávat i na to, aby vzduch nebyl příliš suchý. Suchý vzduch není vhodný pro naše zdraví.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez podv...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...
Zobrazit všechna témata

MIND dieta je klíč ke zdravému mozku a může být i prevencí demence

MIND dieta je kombinací dvou populárních stravovacích režimů – spojuje prvky středomořské a DASH diety. Je zaměřená na zlepšení zdraví mozku a prevenci nemocí, jako je Alzheimerova choroba. Jídelníček se u MIND...

Psychologie placení: Proč se někteří zákazníci vracejí k hotovosti?

Život je plný paradoxů, a tak v současné digitální době můžeme zpozorovat zajímavý trend. Někteří zákazníci se vracejí k hotovosti. Proč tomu tak je, co je k tomu vede? A už jste slyšeli o girl math?

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.