Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?
Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symbol ochrany před zlými duchy, proto se věší nejčastěji nad vchodové dveře do domu. Když si tedy vypěstujete své vlastní jmelí na zahradě, získají tyto tradice zcela jiný rozměr. Ponořte se s námi do pěstitelského světa!
Ačkoliv může pěstování vlastního jmelí vypadat složitě kvůli jeho specifickým požadavkům, je možné dosáhnout úspěchu při troše trpělivosti a dodržení správných postupů. Poradíme vám tedy, jak si počínat při této pěstitelské prvotině.
Než začnete pěstovat vlastní jmelí, vyberte hostitelský strom
Jmelí je poloparazitická rostlina, která potřebuje živiny ze svého hostitelského stromu, obvykle dubu, ořechovce, jabloně nebo jalovce. Vhodné hostitelské stromy jsou tedy ty se slabší kůrou a dostatečným přístupem k světlu, protože jmelí potřebuje světlo pro klíčení. Zdravé stromy, které jsou starší více než 5 let, pak představují ideální kandidáty pro úspěšný růst jmelí. Mladé stromy by mohlo jmelí oslabit.
Sběr a příprava semen na pěstování jmelí
Bobule se semeny jmelí je nejlepší sbírat v zimě nebo brzy na jaře. Jmelí můžete hledat na větvích starších a opuštěných stromů nebo také na stromových porostech podél cest a v lesích. Bobule se semeny je ale možné získat třeba i od souseda, který jmelí pěstuje nebo z kupovaného jmelí. Nikdy však nepoužívejte bobule ze jmelí, které bylo přes Vánoce zavěšené v místnosti – semena v bobulích mohou být totiž vyschlá a méně životaschopná. Potřebujete zkrátka čerstvé bobule, které jsou zralé a šťavnaté. Semena pak uvolníte tím způsobem, že bobule jemně rozmačkáte (používejte rukavice, protože bobule jsou jedovaté). Dále se doporučuje rozprostřít semena na vlhký ubrousek nebo nechat přes noc ve vlhké místnosti, aby se zvýšila jejich klíčivost.
Začínáme s pěstováním jmelí: Jak na výsev a umístění semen
Jakmile budete mít semena jmelí připravena k výsevu (ideálně v zimě nebo brzy na jaře), můžete začít s pěstováním. Jednotlivé bobule se semeny tedy jemně přitlačte na větev hostitelského stromu. Nezakrývejte je půdou ani jinými materiály – jmelí potřebuje přístup k světlu, aby vyklíčilo. Bobule se semeny aplikujte přímo na větve o průměru 2 až 5 cm, protože právě zde mají největší šanci proniknout do dřeva a zakořenit. Klíčení je pomalý proces a může trvat i několik měsíců, přičemž růstová fáze trvá až tři roky.
Pěstování jmelí vyžaduje také péči a trpělivost
V momentu, kdy jmelí začne růst, nechte ho vyvíjet se přirozeně. Přehnaná zálivka nebo přílišná péče může hostitelský strom poškodit. Růst jmelí obecně vyžaduje dlouhodobou trpělivost, ale jakmile začne sílit, může se každoročně rozšiřovat a přinášet nové plody. Buďte však opatrní, aby se jmelí příliš nerozšířilo a nezačalo hostitelské stromy oslabovat.
Věřte, že až sklidíte na jakékoliv Vánoce své vlastní jmelí pro dekorativní účely, budete z něj mít o to větší radost!
Na jmelí se také váže několik zajímavých pověr. Znáte je?
- Starověcí druidové považovali jmelí za posvátné a léčivé. Věřili, že má moc uzdravovat a posilovat plodnost.
- V severské mytologii bylo jmelí spojováno s mírem a smířením. Pověst o bohu Baldrovi, kterého podle legendy zabil šíp vyrobený z jmelí, vedla k tomu, že se pod jmelím zastavily všechny nepřátelské akce a zajišťoval se tak alespoň na chvíli mír. Tento aspekt se později přenesl do tradice líbání pod jmelím – polibek pod jmelím znamená smíření a šťastné vztahy.
- Jmelí bylo po staletí spojováno s plodností a vitalitou. V kontinentálních evropských tradicích se pak jmelí používalo jako talisman, jenž měl zajistit úrodnost polí a zdraví domácích zvířat.
- Jedna z pověr také tvrdí, že pokud má jmelí přinést štěstí, nesmí se od svého odříznutí dotknout země, jinak ztratí svou magickou moc.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku