Konopí seté alias cannabis sativa lze legálně pěstovat, avšak s dodržením určitých pravidel
Konopí seté neboli cannabis sativa pochází z Asie. Někdy se mu také říká technické konopí. Primárně se pěstuje pro průmyslové účely, tj. v textilním odvětví, v potravinářství anebo i v bio kosmetice. Co se týká využití samotné rostliny, je opravdu komplexní. Zpracovat se dá prakticky celá (od konopného vlákna až po semínka).
Mezi lidmi koluje mnoho otázek, jaký cannabis je vlastně legální a zda jej lze beztrestně pěstovat. Právě konopí seté je možné produkovat v našich končinách v souladu se zákonem číslo 167/98 o návykových látkách. Cannabis sativa obsahuje nulové anebo mizivé množství THC, proto je legální.
Konopí seté alias cannabis sativa a legislativa spojená s pěstováním
Jak již bylo uvedeno výše, konopí seté je možné v tuzemsku pěstovat legálně. Obsahuje totiž THC (psychoaktivní látku tetrahydrokanabinol) v množství rovném anebo nižším než je 0,3 %. Ovšem pozor byste si měli dát na pěstované množství. Pakliže se pustíte do větší produkce technického konopí (o ploše 100 m2 a více), je zapotřebí vše ohlásit příslušným úřadům, abyste neporušovali zákon. U rostliny zvané cannabis je zakázaná produkce s obsahem THC vyšším jak 0,3 %. Zde už byste si koledovali o pokutu až do výše 15 tisíc korun či kvalifikaci trestného činu. A kdo je z tohoto zákona vyjmut? Zejména vědecká pracoviště, která konopí pěstují k léčebným účelům.
Semínka pro chuť i zdraví. Slunečnice, mák nebo sezam? Pročistí tělo a dodají chybějící energii
Konopí seté a jeho využití v průmyslu a farmaceutickém odvětví
Konopí seté neboli cannabis sativa má široké upotřebení. Z rostliny se zpracovává zejména vlákno, které se užívá k výrobě tkanin. Textilní průmysl tedy hojně produkuje například konopné utěrky, konopné ručníky, oblečení pro dospělé i děti a podobně. Konopné vlákno oplývá vysokou kvalitou srovnatelnou s bavlnou. Oproti ní je však v létě chladivé a v zimě hřejivé. Kromě toho má vysoce absorbční vlastnosti. Olej z cannabisu je pak s oblibou používán na výrobu mastí, krémů a jiných kosmetických produktů. Konopná semínka zase seženete v prodejnách se zdravou výživou, jelikož dodají notnou dávku vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Další kategorií využití konopí je farmaceutický průmysl. V tomto odvětví lze užít nejen konopí seté, ale i to indické. Lékaři jej mohou předepisovat lidem s těmito nemocemi anebo obtížemi:
-
roztroušená skleróza
-
jiná vybraná neurologická onemocnění
-
nezánětlivá onemocnění kůže a sliznic
-
dlouhodobé nevolnosti a zvracení
-
chronické bolesti, na které nezabírají běžná analgetika
-
rakovina a s ní spojená léčba
-
revmatoidní artritida
-
HIV
-
těžká forma epilepsie
Existuje však i celá řada dalších vážných nemocí, při kterých je možné konopí seté předepisovat. Léčivými látkami jsou považovány v tomto případě tzv. kanabinoidy. Léčebný cannabis je spotřebitelům vydáván na předpis nejčastěji ve formě tinktur, náplastí anebo pastilek. Ovšem existují i produkty určené k přímému kouření či vaporizaci.
Konopí seté neboli cannabis sativa a jeho pěstování v praxi
Pokud byste se sami rozhodli pro pěstování malého množství cannabisu sativa, je dobré zvolit k výsadbě počátek jara, tj. zhruba polovinu měsíce dubna až květen. Konopí seté lze vysazovat ve venkovních prostorách, když již nemrzne. Možné je i předpěstování v interiéru a následný výsev na zahradu nebo do venkovních truhlíků. Konopná semínka je nutné vkládat do prokypřené půdy v hloubce cca 3 cm. Tato rostlina nevyžaduje zvláštní péči. Obecně se jí daří velmi dobře na prosluněných místech. Zálivku snese střední. Pro urychlení růstu lze konopí přihnojovat i přírodními produkty.
Konopí seté neboli cannabis sativa a jeho sklizeň
Jakmile konopí seté neboli cannabis sativa vyroste, můžete jej sklízet v podstatě celé. Listy i květy se důkladně nasuší a následně mělní. Zpracovat je můžete třeba do podoby domácí konopné masti, na kterou potřebujete již zmíněné sušené konopí v množství zhruba 100 gramů a taktéž kokosový olej o objemu kolem jednoho kilogramu (vše svaříte v hrnci na cca 70 °C a necháte louhovat alespoň 2 až 3 hodiny). Zužitkovat ovšem lze i konopná semínka, která po usušení konzumujte například v snídaňových kaších, ovocném smoothie anebo pestrých salátech se zeleninou. Možné je tento přírodní produkt přidat i do pomazánek či zeleninového pesta. Na své si tak přijdou jak milovníci sladkých, tak i slaných jídel.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku