Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník
Důvodů, proč se pustit do množení levandule, je opravdu hodně. Levandule má léčivé účinky, je jednoduchá na pěstování a skvěle ozdobí naši zahrádku i interiér. Množení levandule není nic složitého, jen se musí vědět, jak na to. Kromě známého řízkování levandule existují i další způsoby. Dáme vám návod na 3 osvědčené metody množení levandule. Poradíme, co dělat aby se namnožené levanduli dařilo a taky jak zásoby levandule využít.
Levandule je jednou z nejoblíbenějších rostlin. A není divu, krásně vypadá, skvěle voní a jednoduše se pěstuje. Pokud už nějakou tu rostlinku máte a rádi byste si pořídili další, není nic jednoduššího, než si ji namnožit. Na množení levandule můžeme použít 3 způsoby: levandulová semena, řízkování levandule a hřížení levandule. Tato rostlina není náročná na pěstování, proto je množení levandule předem zaručeným úspěchem.
Proč si vyzkoušet množení levandule? Důvodů je celá řada
- Levandule nám ozdobí zahradu a budeme si díky ní připadat jako v pohádce.
- Levandule má nádhernou vůni. Usušené květy levandule můžeme využít třeba jako náplň do vonných polštářků.
- Levanduli si můžeme usušit a použít ji jako výzdobu. Květy zůstávají dlouho krásné.
- Levanduli můžeme dokonce využít i v kuchyni. Můžeme jí přidat do sladkých pokrmů anebo si z ní vyrobit sirup. Hodí se i jako koření, třeba do masa. Například se přidává do provensálského koření.
- Kupování levandule nás vyjde draho. Tato rostlina nepatří mezi ty nejlevnější. Zato množení levandule nás nestojí skoro nic, jen trochu času a péče.
- Můžeme si ji zasadit jak na záhonek, tak do květináče za okno.
- Levandule má léčivé účinky.
Množení levandule semeny
Nejtradičnějším způsobem množení levandule je pěstování ze semínek. Bohužel, není na výběr mnoho odrůd. Nejčastěji se používá levandule lékařská. Najdeme ji v zahradnictví. Další možností je Munstead blue. Tento typ levandule dosahuje úctyhodných 60 centimetrů, pokud chceme levanduli na zahrádku, tato odrůda se na ni bude obzvlášť vyjímat.
Jak na množení levandule semeny?
- Levanduli vyséváme od února do března.
- Pěstujeme ji ze začátku ve skleníku, v pařeništi. Takto ji máme zhruba pět týdnů.
- Levanduli přesazujeme, až když nám rostlinka povyroste. Vysazujeme ji do sponu 30 až 50 centimetrů.
- Když ji čeká první zima, měli bychom je chránit před mrazy. Například chvojkami anebo listím.
- Levandule, podobně jako každá jiná rostlina, vydává semínka, která se mohou v záhonku ujmout. Je zde proto šance, že se levandule rozmnoží sama. Ale tyto nové rostlinky většinou nejsou tak kvalitní, jako při našem vlastnoručním množení levandule, třeba jako při řízkování.
Řízkování levandule
Řízkování je cestou k zaručeně úspěšnému množení levandule. Díky řízkování levandule totiž získáváme rostliny, které jsou silné a ze své odrůdy mají jen to nejlepší. Řízkování patří mezi takzvané vegetativní způsoby množení. To znamená, že je přesnou kopií původní rostlinky a získává všechny její vlastnosti.
Jak na řízkování levandule?
- Řízkování levandule se provádí od jara do léta. Ideálně pracujme, když je pod mrakem anebo je brzo ráno.
- Vyberme si větvičku, kterou chceme řízkovat. Měla by být nekvetoucí a nejlépe ještě z vrchu zaštípnutá.
- Najděme na větvičce levandule místo, které je sice ohebné, ale při přehnutí praskne. Na tomto místě provedeme řízkování levandule – stonek zde odstřihneme.
- Řízek zkrátíme zhruba na 10 centimetrů.
- Spodní část větvičky očistíme od lístků.
- Spodní část řízku našikmo seřízněme.
- Řízek je připravený. Dejme ho do substrátu určenému k řízkování rostlin, jako je třeba kořenový stimulátor. Dávejme je zhruba po pěti kusech dohromady.
- Takto připravené řízky umístíme do polostínu.
- Substrát udržujme stále vlhký, jinak nebude řízkování levandule úspěšné.
- Už za pět týdnů budou mít malé rostlinky levandule dostatečně silné kořeny na to, abychom je přesadili na trvalé místo.
Množení levandule hřížením
Hřížení je další způsob, jak na množení levandule. Výhodou je jeho jednoduchost, zvládne ho tedy i úplný začátečník. Jediné, co k tomu potřebujeme, je již vyrostlá rostlinka levandule. Podobně jako u řízkování levandule, si nově vypěstovaná rostlina ponechává všechny dobré vlastnosti původní levandule.
Jak na množení levandule hřížením?
- Ve spodní části naší zasazené levandule si vybereme výhonek s dřevnatým stonkem, který je u země a jde ho snadno ohnout.
- Tento stonek jednoduše vložíme do půdy.
- Nic nestříháme ani netrháme. Stonek zůstává spojený s původní rostlinou.
- Část, která je v půdě, zasypeme kvalitním substrátem anebo zeminou.
- Na takto zasypaný stonek můžeme pro jistotu položit těžší květináč anebo kotlík. Stonek se tak nebude vracet do původní polohy.
- Stonek začne v zemině zakořeňovat. Přímo z naší levandule začne vyrůstat levandule úplně nová.
- Novou levanduli můžeme od té staré oddělit, až když je rostlinka dostatečně silná. Zakořenění můžeme kontrolovat jemným odhrnutím půdy. Až má silné kořeny, můžeme levandule odštěpit. Nejjistější je ale rostliny oddělit až následující sezónu.
Co dělat, aby se namnožené levanduli dařilo?
- Levanduli svědčí sušší, písčitá zemina. Prospívá jí také dostatek slunce a minimum větru.
- Není ji potřeba přihnojovat.
- Ideální je spon 50 centimetrů.
- Dospělé levandule jsou mrazuvzdorné, ale ty mladší před zimou chraňme. Nejlepší je rostlinu na zimu přikrýt chvojím anebo listím.
- Březen je ideální měsíc na sestříhávání levandule. O sestříhávání bychom se měli postarat každý rok. Levandule jej pro správný růst potřebuje. Nejlepší je levanduli sestříhnout o třetinu, ale ne v dřevěné části. Už by zde znovu nevyrostla.
Co s namnoženou levandulí? Léčivé účinky znali už ve staré Persii
Levandule působí proti křečím, ale také proti bakteriím a plísním. Je účinné antiseptikum. Také odvodňuje organismus a čistí žlučové cesty. Celkově lidské tělo zklidňuje, pomáhá ke spánku a tišší bolesti hlavy a migrény.
Levandule pochází z Persie. Odtud se rozšířila do Řecka a Římské říše. Už tehdy se kvůli své vůni a uklidňujícím účinkům používala do koupelí ve veřejných lázních. Odtud také získala své jméno - z latinského lavare, což znamená „koupat se.“
Pokud máte levandule hodně, vyrobte si doma levandulový olej!
Levandulový čaj je nejlepší způsob, jak levanduli využít
Díky množení levandule budeme moct pravidelně využívat její léčivé účinky. Skvělý je levandulový čaj. Příprava je jednoduchá: vezmeme květy levandule, dvě lžičky přelijeme horkou vodou a po pěti minutách máme svůj levandulový čaj na světě. Má na naše tělo uklidňující účinky a pomůže nám s problémy s usínáním. Zmírní bolesti hlavy a migrény a pomůže proti nadýmání. Také nám zklidní kašel. Zmírňuje i žaludeční a menstruační křeče.
Diskuse k článku