Levandule ozdobí zahradu, terasu i balkón. Vyzkoušejte naše rady, aby se jí ještě lépe dařilo
Levandule je oblíbená pro svou osvěžující vůni a nádherné květy, které jen tak neodkvetou. Navíc přitahují motýli i opylovače a zároveň odpuzují dotěrný hmyz, jako jsou komáři nebo ovádi. Levandule má tu výhodu, že ji můžete pěstovat naprosto kdekoliv. Venku i uvnitř. Jediné, co jí však musíte za každou cenu dopřát, jsou sluneční paprsky.
Levandulové pole ve francouzské Provence, to je láska na první pohled. Ostatně i v Česku vznikají na některých místech levandulová pole. Například v Nezabudicích na Rakovnicku nebo v Bezděkově na Olomoucku. I zde můžete obdivovat nádherné fialové květiny s nezaměnitelnou vůní.
Levandule na zahradě
Levandule je keřovitá trvalka původem z oblasti Středozemního moře. Má krásné jemné kvítky, šedozelené listy, uklidňující vůni a zcela charakteristickou chuť. Ostatně zkuste si z ní někdy udělat čaj nebo ji využít do pokrmů jako koření. Zda se u vás na zahradě bude levanduli dařit záleží na druhu půdy i na tom, kam ji umístíte. Právě levandule roste nejraději v dobře odvodněné půdě, která je snadno propustná. Ačkoli je levandule odolná vůči suchu, teplu a větru, nebude se jí dařit v promáčené půdě nebo v případě, že ji budete pěstovat ve vysoké vlhkosti. Pro pěstování levandule je ideální teplé a suché klima.
Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí
Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník
Levandule nepatří jen do čajů a mastí! Levandulová limonáda osvěží a pomůže k lepšímu spánku
Pěstování levandule
Jestliže se rozhodnete pro pěstování levandule, pak myslete na to, že jí budete muset dopřát dostatek prostoru. Je to nutné kvůli tomu, aby mohl kolem rostliny dobře cirkulovat vzduch. Na jakou vzdálenost sázet jednotlivé levandule od sebe závisí na tom, jakou odrůdu budete sázet a jak moc se bude rozrůstat. Pochopitelně, čím větší rostlina z ní ve výsledku bude, tím větší prostor kolem sebe potřebuje. Dobrá cirkulace vzduchu je nutná především v oblastech s vysokou vlhkostí. Ochránit rostlinu a udržet ji při optimální teplotě pak může pomoci její obklopení štěrkovým mulčem.
Levandule potřebuje světlo a teplo
Levandule potřebuje přímé slunce. Vždy ji tedy pěstujte tam, kde na ni budou alespoň 8-10 hodin dopadat sluneční paprsky. Aby byly spokojené kořeny levandule, potřebují dostatek místa v půdě. Je to nezbytné pro dýchání rostliny a pro růst. Levandule se skvěle hodí do písčité nebo kamenité půdy. Jestliže máte na zahradě půdu spíše těžkou jílovitou, pak se tam levanduli líbit nebude. S největší pravděpodobností začne uhnívat a odumře. Řešením jsou v takovém případě vyvýšené záhony, kde můžete vylepšit odvodnění půdy. A důležité je i pH půdy. Levanduli se nejlépe daří v zásadité půdě s pH 6,4 až 8,2.
Pěstování levandule v květináči
Jestliže budete levanduli pěstovat v květináči, pak si vyberte takový, které má drenážní otvor jen o něco větší než je kořenový bal levandule. Pro levanduli jsou skvělé například hliněné květináče. Nabízejí totiž lepší cirkulaci vzduchu a vysychají rychleji než plastové nebo keramické květináče. Půdu do květináče pak pořiďte takovou, která je vhodná pro pěstování kaktusů nebo sukulentů. A zalévejte jen mírně, nesmíte však nechat květináč úplně vyschnout. Levanduli nikdy nenechávejte stát ve vodě, neprospívá jí to. Květináč můžete dát ideálně na balkón nebo na terasu. Případně je možné umístit jej doma na okenní parapet. Mělo by to však být na jižní straně bytu.
Levandule: Prořezávání a množení
Levandule se prořezávají na jaře. Seřízněte asi jednu třetinu až polovinu rostliny. Rozhodně ne více, levandule by mohla odumřít. Což by byla škoda, protože levandule má životnost obvykle 10-15 let.
Levandule se většinou množí řízky, avšak jestliže si chcete rostlinu množit ze semen, pak počítejte s tím, že bude trvat až tři roky než vyroste do dostatečné velikosti pro sklizeň. Jen klíčení trvá dva až čtyři týdny. Semena zasaďte do vhodného substrátu a nádobu udržujte vlhkou, nikoliv mokrou. A důležité je i teplé místo. Ideální je opět například okenní parapet, kam dopadají sluneční paprsky. Jakmile rostliny povyrostou do výšky cca 5-7 centimetrů, měly by se začít aklimatizovat na venkovní podmínky. Ovšem postupně.
Škůdci a nemoci levandule
Tím, jak je levandule aromatická, nejsou žádní velcí škůdci, kteří by ji ohrožovali. Vadit rostlině však může hniloba kořenů či skvrnitost listů. Vyhýbejte se proto přemokření a dbejte na dobrou cirkulaci vzduchu. Tím problémy eliminujete.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku