Pěstování bylinek: Levandule lékařská
Levandule lékařská je stálezelená bylina s drobnými, nejčastěji fialovými květy. Její omamná vůně nás láká k použití nejen při ochucování jídel a nápojů, ale také k provonění prádla či vyhánění hmyzu. Podíváme se, jak na pěstování levandule doma i na zahradě a na co si přitom dát pozor.
Začtěte se také do dalších článků o levanduli. Přečtěte si náš starší článek o pěstování levandule, přečtěte si o levanduli na podzim, o množení levandule nebo o levanduli po zimě. Z levandule si také můžete připravit lahodnou levandulovou limonádu nebo dokonce domácí levandulový olej.
Pěstování levandule na zahradě
Pěstování levandule je možné ze semínek, viz níže, nebo si můžeme koupit malé sazenice v zahradnictví nebo v obchodech pro kutily. Dá se také rozmnožovat pomocí řízků ze stonků. Levanduli sázíme na jaře nebo na podzim, ideálně do sušší, kamenité a vápnité půdy. V mokrých jílovitých půdách je pěstování levandule obtížnější.
Nejkrásněji nám levandule pokvete po dvou až třech letech pěstování levandule. Před silnými mrazy můžeme kořeny levandule chránit slámou nebo suchými listy či senem. I když levandule miluje teplé a slunečné umístnění, mladé rostliny jsou citlivé na ostré slunce. Důležité je levanduli nadměrně nezalévat, naopak sušší podmínky zvládá dobře. Čím slunečnější bude místo výsadby, tím aromatičtější budou květy levandule.
Množení levandule
Množení levandule provádíme tak, že na podzim z existující rostliny odřízneme konce výhonků bez květin v délce asi 10 centimetrů. Ve spodní polovině řízků odstraníme všechny listy, zapíchneme odřezky do nádoby se substrátem na množení levandule a pevně je do něj přitlačíme. Nádoby umístíme na světlé místo bez přímého slunce a pravidelně je zaléváme a rosíme. Na jaře nejprve umístíme nové rostliny v nádobách na jejich budoucí stanoviště, aby se otužily, a až poté je umístíme do země.
Pokud budeme sázet více sazenic na jednom místě, udržujeme rozestup cca 40 centimetrů podle druhu levandule a její očekávané výšky – některé druhy rostou do výšky 50 cm, některé až 90 centimetrů.
Stříhání levandule
Levanduli stříháme dvakrát ročně – stříhání levandule provádíme jednou po odkvětu v srpnu a menší sestřih provedeme na jaře. Nikdy ji ale nezastřiháváme až po dřevnatou část, bylo by pro ni příliš náročné znovu obrazit.
Pěstování levandule v květináči
Pokud si chceme vypěstovat levanduli ze semínek, zasejeme je v období února až března. Do květináčů či truhlíků umístíme substrát a na něj položíme semínka, která mírně zatlačíme – nezasypáváme je hlínou! Substrát udržujeme stále vlhký, semínka vyklíčí za 3-4 týdny – ideální je pro ně teplota kolem 20 stupňů Celsia a světlé místo bez přímého slunce.
Když budou mít rostlinky levandule asi 10 centimetrů, můžete je rozsadit a umístit i ven na balkon. Výhodou pěstování levandule pro nezkušené pěstitele je fakt, že pokud jí zapomenete občas zalít, vadit jí to nebude. Chybou by naopak bylo dávat jí vody příliš. Je to tedy ideální bylinka do domácnosti, o kterou se nemusíte bát ani během dovolené.
V zimě je třeba levanduli v květináči chránit pouze před silnými mrazy – není ale vhodné ji umisťovat do vyhřátého bytu. Při dodržování těchto zásad nám vydrží roky. I v květináči je důležité při pěstování levandule ji pravidelně na podzim a na jaře zastřihávat, aby nám nepřerostla. Ideálně ji zastřihneme asi o polovinu přírůstků z předchozího roku. Pravidelné zastřihávání nám také zajistí hustou rostlinu, která bohatě pokvete.
Sběr a uchování levandule
Po pěstování levandule bylinu nejčastěji uchováváme sušením poté, co jsme ji plně rozkvetlou sklidili ustřižením. Můžeme ji buďto rozložit ve stínu na novinový papír nebo zavěsit na suchém stinném místě ve svazcích květem dolů.
Usušenou levanduli můžeme použít jako voňavou dekoraci, osvěžit s ní uložené prádlo a oblečení, inhalovat květy vložené do horké lázně nebo si vyrobit levandulový olej. V kuchyni je levandule vyhledávaným aromatickým kořením.
Diskuse k článku