Rozhovor: „Levandule je naprosto nenáročná rostlina, můžete si z ní vyrobit dekorace i dobroty,“ láká na populární bylinu majitelka levandulové farmy Jana Vydrová
Levandule je u nás stále ještě považována za jakousi exotickou bylinu. I když už je v posledních letech u nás její pěstování více rozšířené, stále to není to, co ve francouzské Provence. Přesto už i u nás můžeme místa zalitá fialovými kvítky najít. Jedna z levandulových farem je právě v Nezabudicích, kousek od hradu Křivoklát. Seznamte se!
Majitelkou levandulové firmy je Jana Vydrová. A k levanduli se dostala, jak sama uvádí, vlastně náhodou. Krom toho, že se živí jako pěstitelka levandule, je také chovatelkou skotu plemene Aberdeen Angus. Na své farmě hospodaří jako ekologický zemědělec.
Kdy a jak vás napadlo, že si založíte levandulovou farmu?
Políčko s levandulí jsme založili v roce 2017. Hledala jsem takové zaměření, abych mohla ekonomicky fungovat i s malou výměrou pozemků. Procházela jsem pravidla dotací pro Mladého začínajícího zemědělce a tam jsem narazila na vysvětlivku, že levandule lékařská spadá do kategorie venkovních okrasných rostlin. A tehdy mě napadlo, proč nezkusit levanduli. Našla jsem si, že není problém ji v Čechách pěstovat a začala s výsadbou.
Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník
Pěstování bylinek: Levandule lékařská
Levandule nepatří jen do čajů a mastí! Levandulová limonáda osvěží a pomůže k lepšímu spánku
Takže to byla jen taková náhoda? Levandule vás dřív nějak extra nepřitahovala?
Ano, úplná náhoda. Ale jako skoro každý ji miluji pro její nádhernou vůni, barvu a nenáročné pěstování. Levandule je prostě úžasná rostlina.
Je levandule hodně náročná rostlina na pěstování?
Právě, že vůbec není. Stačí dodržovat základní dvě pravidla – slunce a sucho. Levandule nesnáší zamokřené půdy a stačí ji chudší dobře propustné stanoviště. Základem pro hezký tvar rostlin "bochánky" je pravidelné stříhání alespoň jednou za rok.
Vaše Křivoklátská levandule získala i certifikaci. Tak to uvádíte na vašich stránkách. Jaký druh certifikátu to je?
Jde o BIO certifikaci. Je třeba celé hospodářství vést jako ekologické – tedy že nepoužíváme žádné chemické prostředky, dodržujeme podmínky wellfare zvířat. První dva roky jsme byli vedeni v přechodném období a po dvou letech jsme konečně získali certifikaci.
Levandule je sama o sobě takový “přírodní odpuzovač” hmyzu a nevítaných návštěvníků. Tedy asi ani není potřeba na ni nějaké přípravky používat. Nebo se mýlím?
Je to přesně tak. Vzhledem k tomu, že je levandule nenáročná rostlina, tak vůbec není třeba ji chemicky ošetřovat. Plevele odstraňujeme ručně a sekání zajišťují ovce a rovněž také my.
Jakou péči vyžaduje levandule mimo sezónu? Máte i nějaké další zaměstnání nebo se věnujete jen levanduli?
Jako každá jiná rostlina, i levandule vyžaduje určitou péči během roku. I zde však patří mezi ty méně náročné. Na jaře a na podzim provádíme pravidelný sestřih, abychom měli rostliny pěkně kompaktní. A abych odpověděla i na vaši druhou otázku. Levandule mě po celý rok neživí, takže jsem ještě zaměstnaná jako pracovník v živočišné výrobě na farmě Požáry – chov plemene Jersey.
Pořádáte i samosběry levandule. Chodí na ně hodně lidí? Je možné u vás sehnat i sazenice levandule?
Chodí a dokonce každoročně pořádáme i samosběr. V letošním roce jsme to ještě časově posunuli, takže u nás můžete zažít i samoobslužný samosběr levandule. Jsme pracovně dosti vytíženi a zároveň jsme nechtěli lidem kazit radost, že by se na políčko nedostali a tak jsme nabídli možnost samoobsluhy. Zatím to funguje skvěle stejně jako naše samoobslužná levandulová skříň v Nezabudicích. Dají se u nás zakoupit i sazenice levandule. Po dohodě u nás nebo u samoobslužné skříně nebo na Dni otevřených dveří na poli.
Vy sami si ale z levandule také něco vyrábíte, je to tak?
Přesně tak. S levandulí je krásná práce. A hlavně je to radost. Vyrábíme především vonné polštářky a pohankové polštářky s levandulí. Jsou moc příjemné a je to i hezká dekorace.
Dáváte levanduli i do pokrmů nebo z ní vyrábíte třeba nějaké sirupy, šťávy a podobně?
Máme vyzkoušený levandulový sirup a levandulové sušenky. Sladké pokrmy jsou vynikající jen musíte vždy použít pravou levanduli lékařskou. Nikoliv lavandin, ten je nahořklý.
Levandule na talíři: Levandulové sušenky
Přísady:
- 210 g změklého másla
- 120 g moučkového cukru
- 250 g hladké mouky
- 3 lžíce bramborového škrobu
- 1 žloutek
- 1 lžíce květu levandule
- špetka soli
- kůra z 1 citrónu
- 1 lžíce citrónové šťávy
Příprava:
Všechny přísady zpracujeme na vále v hladké těsto, které rozdělíme na dva díly. Z každého vyválíme válečky o průměru 3 cm. Válečky zabalíme do potravinářské fólie a necháme v lednici asi hodinu ztuhnout. Těsto si takto můžeme připravit i den předem. Vychlazené těsto nakrájíme na plátky silné 5 mm a rozložíme je na plech vyložený pečícím papírem. Mezi plátky necháme vetší rozestupy, těsto při pečení hodně naskočí. Pečeme v troubě předehřáté na 170°C cca 13 minut.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku