Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Chcete se pustit do pěstování bylinek? Právě teď je nejvyšší čas na sázení a pěstování nejen vlastního ovoce a zeleniny, ale i na pěstování bylinek. Umíte to? Víte, co která bylinka potřebuje? Dáme vám ty nejlepší tipy na pěstování bylinek.

Čtěte také:

Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres

Ať už na balkóně nebo na zahrádce… Do pěstování bylinek se můžete pustit kdekoliv. Vlastní bylinky jsou vždy to nejlepší, co si můžete dopřát. Jednak dobře víte, odkud pochází, a že jsou skutečně zdravé a bio (tedy pokud nepřihnojujete) a druhak si svůj domov či zahrádku krásně ozdobíte.

Pěstování bylinek má jen pozitiva a výhody

Nebojte se do toho pustit. Pěstování bylinek není žádná věda. A v drtivé většině případů se o bylinky nemusíte ani nějak příliš extra starat. K čemu je vlastně pěstování bylinek dobré? Bylinky působí pozitivně na psychický stav. Zkrátka nám udělají dobře nejen na těle, ale i na duši. Čerstvé bylinky můžete využít při přípravě studených i teplých jídel. Hodí se do pomazánek, omáček, polévek, dezertů nebo prostě jen tak – na ozdobu. A do pěstování bylinek se můžete pustit sami, nemusíte si je kupovat. Saláty osvěžíte čerstvou bazalkou, pomazánky pažitkou nebo petrželkou. Do polévek je skvělý libeček a maso zase skvěle chutná v kombinaci s rozmarýnem či tymiánem. A majoránka? Ta přeci nesmí chybět v žádné sekané nebo domácích bramboráčcích!

Proč se do toho pustit? Pěstování bylinek může být i terapií

Pěstování bylinek je zábava. A následné zpracování taky. Pokud nebudete mít zrovna chuť na jídlo, pak si z bylinek můžete uvařit čaj. Naprosto skvěle chutná meduňkový (lepší spánek), šalvějový (rychlejší trávení), mátový (může zlepšit zažívání), dobromyslový (pomůže při bolesti zubů)… Pěstování bylinek může být, zvláště v dnešní době, dobrou „pracovní“ terapií. Budete dělat nějakou činnost, odpočinete si u ní a ještě přijdete na jiné myšlenky. A jako bonus navíc – při pěstování bylinek budete mít zdravý výnos, který kdykoliv můžete využít. Tak proč jste se do toho ještě nedali?

Tipy pro pěstování bylinek: Návod krok za krokem

Pokud nevíte jak na to, pak následující řádky čtěte pozorně. A hned nazačátek pro vás máme dobrou zprávupěstování bylinek je skutečně nenáročné. Jak tedy začít? Pořiďte si několik malých květináčků (pod ně talířky nebo mističky), větší truhlík nebo hliněný hrnec s otvory, speciálně určený pro pěstování bylinek. V obchodě si pak pořiďte semínka bylinek, které byste chtěli pěstovat a kvalitní hlínu. Prodává se i hlína přímo určená pro bylinky. Nebo můžete použít rašelinovou zeminu určenou k použití do zahrady. Hlínu dejte do květináče a nechejte nahoře od okraje alespoň 2 cm místo. Zasejte bylinku (přesný návod je vždy uveden na zadní straně sáčku se semínky) a lehce posypejte hlínou. Nakonec zalejte. Nezapomeňte také, že každý květináč by měl mít ve dnu otvor, kterým může do misky odtékat přebytečná voda. Pěstování bylinek je opravdu hračkaP!

Tipy pro pěstování bylinek: Předpěstované sazenice

Pořídit si samozřejmě můžete už předpěstované sazeničky. Bylinky jako je petržel, pažitka nebo bazalka seženete dnes už v každém větším obchodě. Pro ty ostatní budete muset vyrazit nejspíš do zahradnictví. Předpěstované bylinky mají tu výhodu, že je pouze vytáhnete z květináčku, ve kterém jste je koupili, a přesadíte přímo na záhon. Nezapomeňte je však pořádně zalít. Bez toho by pěstování bylinek nemuselo být úspěšné. Bylinky se většinou „chytnou“ velmi rychle a rozrostou se, takže čerstvý poklad plný vitamínů, máte denně nadosah.

Tipy pro pěstování bylinek: Zastříhávání je nutnost

V dospělosti mají bylinky obvykle tvar malých keříčků a bohatě se rozrůstají. To ale musíte podpořit i vy – stačí jen, kdy budete bylinky na záhonku pravidelně zařezávat či zastříhávat. Pěstování bylinek je opravdu nenáročné. A nezapomeňte zaštipovat i květenství, pokud se objeví. Do něj totiž rostlinka investuje příliš mnoho energie a není potom tak bohatá.

Tipy pro pěstování bylinek: Bio či nebio?

Při pěstování bylinek musíte mít jasno, jestli se chcete či nechcete držet zásad ekologického zemědělství. Pokud se chcete chlubit tím, že se vaše rostlinky pyšní biokvalitou, pak je nesmíte hnojit konvenčními hnojivy z obchodu. Pochopitelně např. kravský hnůj použít můžete. Jestli ale na biokvalitě netrváte, pak si v obchodě kupte přípravek speciálně určený na zeleninu nebo pěstování bylinek.

herbs

Po chemii také všechny rostlinky „pěkně“ rostou. Pokud už vaše bylinka roste málo a je tedy i vyčerpaná, pak ji ze záhonku (nebo květináče) vytáhněte a pořiďte si novou. A kam s bylinkami, pokud je máte doma? Nejlepší místo je samozřejmě u okna – tedy na parapetu. A nejlépe na jižní straně bytu. Je tu nejvíce sluníčka a to je pro úspěšné pěstování bylinek nutnost.

Tipy pro pěstování bylinek: Kdy vysazovat?

Bylinky můžete dělit, řízkovat i množit z vlastních sklizených semen. Je jen na vás, kolik na to máte času a kolik energie jste ochotni pro tuto činnost obětovat. Pokud jste zastánci toho, že bylinky jsou nejlepší „domácí“, pak byste se o nich měli dozvědět maximum. Ne všechny je totiž možné pěstování bylinek, kdykoliv vás napadne. Ano, existují sice mrazuvzdorné byliny, které můžete sázet po celý rok. Ale i pro ty je nejideálnější doba pro výsadbu na jaře a na podzim. Pěstování bylinek, které vyloženě vyžadují teplo je pak dobré nejdříve až koncem května či začátkem června. Tedy v době, kdy máme jistotu, že už nepřijde žádný noční mrazík.

Budete-li sázet bylinky na záhonek, pak byste jej měli mít dobře připravený. Jestli máte těžkou půdu, můžete ji „nadlehčit“ pískem nebo kompostem. Ten je dobrý i pro chudou půdu. Nezbytný pro pěstování bylinek. Ba co víc – zde je přímo nutný. A znovu platí – chcete-li mít bioprodukty na záhonku, použijte např. kravský hnůj (ten je ostatně nejlepší). Vaše bio-úroda pak sice nebude tak hojná, jako po chemických preparátech, ale zase vám bylinky dají to nejlepší ze sebe, co mají.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!