Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Chcete se pustit do pěstování bylinek? Právě teď je nejvyšší čas na sázení a pěstování nejen vlastního ovoce a zeleniny, ale i na pěstování bylinek. Umíte to? Víte, co která bylinka potřebuje? Dáme vám ty nejlepší tipy na pěstování bylinek.

Čtěte také:

Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres

Ať už na balkóně nebo na zahrádce… Do pěstování bylinek se můžete pustit kdekoliv. Vlastní bylinky jsou vždy to nejlepší, co si můžete dopřát. Jednak dobře víte, odkud pochází, a že jsou skutečně zdravé a bio (tedy pokud nepřihnojujete) a druhak si svůj domov či zahrádku krásně ozdobíte.

Pěstování bylinek má jen pozitiva a výhody

Nebojte se do toho pustit. Pěstování bylinek není žádná věda. A v drtivé většině případů se o bylinky nemusíte ani nějak příliš extra starat. K čemu je vlastně pěstování bylinek dobré? Bylinky působí pozitivně na psychický stav. Zkrátka nám udělají dobře nejen na těle, ale i na duši. Čerstvé bylinky můžete využít při přípravě studených i teplých jídel. Hodí se do pomazánek, omáček, polévek, dezertů nebo prostě jen tak – na ozdobu. A do pěstování bylinek se můžete pustit sami, nemusíte si je kupovat. Saláty osvěžíte čerstvou bazalkou, pomazánky pažitkou nebo petrželkou. Do polévek je skvělý libeček a maso zase skvěle chutná v kombinaci s rozmarýnem či tymiánem. A majoránka? Ta přeci nesmí chybět v žádné sekané nebo domácích bramboráčcích!

Proč se do toho pustit? Pěstování bylinek může být i terapií

Pěstování bylinek je zábava. A následné zpracování taky. Pokud nebudete mít zrovna chuť na jídlo, pak si z bylinek můžete uvařit čaj. Naprosto skvěle chutná meduňkový (lepší spánek), šalvějový (rychlejší trávení), mátový (může zlepšit zažívání), dobromyslový (pomůže při bolesti zubů)… Pěstování bylinek může být, zvláště v dnešní době, dobrou „pracovní“ terapií. Budete dělat nějakou činnost, odpočinete si u ní a ještě přijdete na jiné myšlenky. A jako bonus navíc – při pěstování bylinek budete mít zdravý výnos, který kdykoliv můžete využít. Tak proč jste se do toho ještě nedali?

Tipy pro pěstování bylinek: Návod krok za krokem

Pokud nevíte jak na to, pak následující řádky čtěte pozorně. A hned nazačátek pro vás máme dobrou zprávupěstování bylinek je skutečně nenáročné. Jak tedy začít? Pořiďte si několik malých květináčků (pod ně talířky nebo mističky), větší truhlík nebo hliněný hrnec s otvory, speciálně určený pro pěstování bylinek. V obchodě si pak pořiďte semínka bylinek, které byste chtěli pěstovat a kvalitní hlínu. Prodává se i hlína přímo určená pro bylinky. Nebo můžete použít rašelinovou zeminu určenou k použití do zahrady. Hlínu dejte do květináče a nechejte nahoře od okraje alespoň 2 cm místo. Zasejte bylinku (přesný návod je vždy uveden na zadní straně sáčku se semínky) a lehce posypejte hlínou. Nakonec zalejte. Nezapomeňte také, že každý květináč by měl mít ve dnu otvor, kterým může do misky odtékat přebytečná voda. Pěstování bylinek je opravdu hračkaP!

Tipy pro pěstování bylinek: Předpěstované sazenice

Pořídit si samozřejmě můžete už předpěstované sazeničky. Bylinky jako je petržel, pažitka nebo bazalka seženete dnes už v každém větším obchodě. Pro ty ostatní budete muset vyrazit nejspíš do zahradnictví. Předpěstované bylinky mají tu výhodu, že je pouze vytáhnete z květináčku, ve kterém jste je koupili, a přesadíte přímo na záhon. Nezapomeňte je však pořádně zalít. Bez toho by pěstování bylinek nemuselo být úspěšné. Bylinky se většinou „chytnou“ velmi rychle a rozrostou se, takže čerstvý poklad plný vitamínů, máte denně nadosah.

Tipy pro pěstování bylinek: Zastříhávání je nutnost

V dospělosti mají bylinky obvykle tvar malých keříčků a bohatě se rozrůstají. To ale musíte podpořit i vy – stačí jen, kdy budete bylinky na záhonku pravidelně zařezávat či zastříhávat. Pěstování bylinek je opravdu nenáročné. A nezapomeňte zaštipovat i květenství, pokud se objeví. Do něj totiž rostlinka investuje příliš mnoho energie a není potom tak bohatá.

Tipy pro pěstování bylinek: Bio či nebio?

Při pěstování bylinek musíte mít jasno, jestli se chcete či nechcete držet zásad ekologického zemědělství. Pokud se chcete chlubit tím, že se vaše rostlinky pyšní biokvalitou, pak je nesmíte hnojit konvenčními hnojivy z obchodu. Pochopitelně např. kravský hnůj použít můžete. Jestli ale na biokvalitě netrváte, pak si v obchodě kupte přípravek speciálně určený na zeleninu nebo pěstování bylinek.

herbs

Po chemii také všechny rostlinky „pěkně“ rostou. Pokud už vaše bylinka roste málo a je tedy i vyčerpaná, pak ji ze záhonku (nebo květináče) vytáhněte a pořiďte si novou. A kam s bylinkami, pokud je máte doma? Nejlepší místo je samozřejmě u okna – tedy na parapetu. A nejlépe na jižní straně bytu. Je tu nejvíce sluníčka a to je pro úspěšné pěstování bylinek nutnost.

Tipy pro pěstování bylinek: Kdy vysazovat?

Bylinky můžete dělit, řízkovat i množit z vlastních sklizených semen. Je jen na vás, kolik na to máte času a kolik energie jste ochotni pro tuto činnost obětovat. Pokud jste zastánci toho, že bylinky jsou nejlepší „domácí“, pak byste se o nich měli dozvědět maximum. Ne všechny je totiž možné pěstování bylinek, kdykoliv vás napadne. Ano, existují sice mrazuvzdorné byliny, které můžete sázet po celý rok. Ale i pro ty je nejideálnější doba pro výsadbu na jaře a na podzim. Pěstování bylinek, které vyloženě vyžadují teplo je pak dobré nejdříve až koncem května či začátkem června. Tedy v době, kdy máme jistotu, že už nepřijde žádný noční mrazík.

Budete-li sázet bylinky na záhonek, pak byste jej měli mít dobře připravený. Jestli máte těžkou půdu, můžete ji „nadlehčit“ pískem nebo kompostem. Ten je dobrý i pro chudou půdu. Nezbytný pro pěstování bylinek. Ba co víc – zde je přímo nutný. A znovu platí – chcete-li mít bioprodukty na záhonku, použijte např. kravský hnůj (ten je ostatně nejlepší). Vaše bio-úroda pak sice nebude tak hojná, jako po chemických preparátech, ale zase vám bylinky dají to nejlepší ze sebe, co mají.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...