Nejlepší tipy pro pěstování bylinek
Chcete se pustit do pěstování bylinek? Právě teď je nejvyšší čas na sázení a pěstování nejen vlastního ovoce a zeleniny, ale i na pěstování bylinek. Umíte to? Víte, co která bylinka potřebuje? Dáme vám ty nejlepší tipy na pěstování bylinek.
Ať už na balkóně nebo na zahrádce… Do pěstování bylinek se můžete pustit kdekoliv. Vlastní bylinky jsou vždy to nejlepší, co si můžete dopřát. Jednak dobře víte, odkud pochází, a že jsou skutečně zdravé a bio (tedy pokud nepřihnojujete) a druhak si svůj domov či zahrádku krásně ozdobíte.
Pěstování bylinek má jen pozitiva a výhody
Nebojte se do toho pustit. Pěstování bylinek není žádná věda. A v drtivé většině případů se o bylinky nemusíte ani nějak příliš extra starat. K čemu je vlastně pěstování bylinek dobré? Bylinky působí pozitivně na psychický stav. Zkrátka nám udělají dobře nejen na těle, ale i na duši. Čerstvé bylinky můžete využít při přípravě studených i teplých jídel. Hodí se do pomazánek, omáček, polévek, dezertů nebo prostě jen tak – na ozdobu. A do pěstování bylinek se můžete pustit sami, nemusíte si je kupovat. Saláty osvěžíte čerstvou bazalkou, pomazánky pažitkou nebo petrželkou. Do polévek je skvělý libeček a maso zase skvěle chutná v kombinaci s rozmarýnem či tymiánem. A majoránka? Ta přeci nesmí chybět v žádné sekané nebo domácích bramboráčcích!
Proč se do toho pustit? Pěstování bylinek může být i terapií
Pěstování bylinek je zábava. A následné zpracování taky. Pokud nebudete mít zrovna chuť na jídlo, pak si z bylinek můžete uvařit čaj. Naprosto skvěle chutná meduňkový (lepší spánek), šalvějový (rychlejší trávení), mátový (může zlepšit zažívání), dobromyslový (pomůže při bolesti zubů)… Pěstování bylinek může být, zvláště v dnešní době, dobrou „pracovní“ terapií. Budete dělat nějakou činnost, odpočinete si u ní a ještě přijdete na jiné myšlenky. A jako bonus navíc – při pěstování bylinek budete mít zdravý výnos, který kdykoliv můžete využít. Tak proč jste se do toho ještě nedali?
Tipy pro pěstování bylinek: Návod krok za krokem
Pokud nevíte jak na to, pak následující řádky čtěte pozorně. A hned nazačátek pro vás máme dobrou zprávu – pěstování bylinek je skutečně nenáročné. Jak tedy začít? Pořiďte si několik malých květináčků (pod ně talířky nebo mističky), větší truhlík nebo hliněný hrnec s otvory, speciálně určený pro pěstování bylinek. V obchodě si pak pořiďte semínka bylinek, které byste chtěli pěstovat a kvalitní hlínu. Prodává se i hlína přímo určená pro bylinky. Nebo můžete použít rašelinovou zeminu určenou k použití do zahrady. Hlínu dejte do květináče a nechejte nahoře od okraje alespoň 2 cm místo. Zasejte bylinku (přesný návod je vždy uveden na zadní straně sáčku se semínky) a lehce posypejte hlínou. Nakonec zalejte. Nezapomeňte také, že každý květináč by měl mít ve dnu otvor, kterým může do misky odtékat přebytečná voda. Pěstování bylinek je opravdu hračkaP!
Tipy pro pěstování bylinek: Předpěstované sazenice
Pořídit si samozřejmě můžete už předpěstované sazeničky. Bylinky jako je petržel, pažitka nebo bazalka seženete dnes už v každém větším obchodě. Pro ty ostatní budete muset vyrazit nejspíš do zahradnictví. Předpěstované bylinky mají tu výhodu, že je pouze vytáhnete z květináčku, ve kterém jste je koupili, a přesadíte přímo na záhon. Nezapomeňte je však pořádně zalít. Bez toho by pěstování bylinek nemuselo být úspěšné. Bylinky se většinou „chytnou“ velmi rychle a rozrostou se, takže čerstvý poklad plný vitamínů, máte denně nadosah.
Tipy pro pěstování bylinek: Zastříhávání je nutnost
V dospělosti mají bylinky obvykle tvar malých keříčků a bohatě se rozrůstají. To ale musíte podpořit i vy – stačí jen, kdy budete bylinky na záhonku pravidelně zařezávat či zastříhávat. Pěstování bylinek je opravdu nenáročné. A nezapomeňte zaštipovat i květenství, pokud se objeví. Do něj totiž rostlinka investuje příliš mnoho energie a není potom tak bohatá.
Tipy pro pěstování bylinek: Bio či nebio?
Při pěstování bylinek musíte mít jasno, jestli se chcete či nechcete držet zásad ekologického zemědělství. Pokud se chcete chlubit tím, že se vaše rostlinky pyšní biokvalitou, pak je nesmíte hnojit konvenčními hnojivy z obchodu. Pochopitelně např. kravský hnůj použít můžete. Jestli ale na biokvalitě netrváte, pak si v obchodě kupte přípravek speciálně určený na zeleninu nebo pěstování bylinek.
Po chemii také všechny rostlinky „pěkně“ rostou. Pokud už vaše bylinka roste málo a je tedy i vyčerpaná, pak ji ze záhonku (nebo květináče) vytáhněte a pořiďte si novou. A kam s bylinkami, pokud je máte doma? Nejlepší místo je samozřejmě u okna – tedy na parapetu. A nejlépe na jižní straně bytu. Je tu nejvíce sluníčka a to je pro úspěšné pěstování bylinek nutnost.
Tipy pro pěstování bylinek: Kdy vysazovat?
Bylinky můžete dělit, řízkovat i množit z vlastních sklizených semen. Je jen na vás, kolik na to máte času a kolik energie jste ochotni pro tuto činnost obětovat. Pokud jste zastánci toho, že bylinky jsou nejlepší „domácí“, pak byste se o nich měli dozvědět maximum. Ne všechny je totiž možné pěstování bylinek, kdykoliv vás napadne. Ano, existují sice mrazuvzdorné byliny, které můžete sázet po celý rok. Ale i pro ty je nejideálnější doba pro výsadbu na jaře a na podzim. Pěstování bylinek, které vyloženě vyžadují teplo je pak dobré nejdříve až koncem května či začátkem června. Tedy v době, kdy máme jistotu, že už nepřijde žádný noční mrazík.
Budete-li sázet bylinky na záhonek, pak byste jej měli mít dobře připravený. Jestli máte těžkou půdu, můžete ji „nadlehčit“ pískem nebo kompostem. Ten je dobrý i pro chudou půdu. Nezbytný pro pěstování bylinek. Ba co víc – zde je přímo nutný. A znovu platí – chcete-li mít bioprodukty na záhonku, použijte např. kravský hnůj (ten je ostatně nejlepší). Vaše bio-úroda pak sice nebude tak hojná, jako po chemických preparátech, ale zase vám bylinky dají to nejlepší ze sebe, co mají.
Diskuse k článku