Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Chcete se pustit do pěstování bylinek? Právě teď je nejvyšší čas na sázení a pěstování nejen vlastního ovoce a zeleniny, ale i na pěstování bylinek. Umíte to? Víte, co která bylinka potřebuje? Dáme vám ty nejlepší tipy na pěstování bylinek.

Čtěte také:

Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres

Ať už na balkóně nebo na zahrádce… Do pěstování bylinek se můžete pustit kdekoliv. Vlastní bylinky jsou vždy to nejlepší, co si můžete dopřát. Jednak dobře víte, odkud pochází, a že jsou skutečně zdravé a bio (tedy pokud nepřihnojujete) a druhak si svůj domov či zahrádku krásně ozdobíte.

Pěstování bylinek má jen pozitiva a výhody

Nebojte se do toho pustit. Pěstování bylinek není žádná věda. A v drtivé většině případů se o bylinky nemusíte ani nějak příliš extra starat. K čemu je vlastně pěstování bylinek dobré? Bylinky působí pozitivně na psychický stav. Zkrátka nám udělají dobře nejen na těle, ale i na duši. Čerstvé bylinky můžete využít při přípravě studených i teplých jídel. Hodí se do pomazánek, omáček, polévek, dezertů nebo prostě jen tak – na ozdobu. A do pěstování bylinek se můžete pustit sami, nemusíte si je kupovat. Saláty osvěžíte čerstvou bazalkou, pomazánky pažitkou nebo petrželkou. Do polévek je skvělý libeček a maso zase skvěle chutná v kombinaci s rozmarýnem či tymiánem. A majoránka? Ta přeci nesmí chybět v žádné sekané nebo domácích bramboráčcích!

Proč se do toho pustit? Pěstování bylinek může být i terapií

Pěstování bylinek je zábava. A následné zpracování taky. Pokud nebudete mít zrovna chuť na jídlo, pak si z bylinek můžete uvařit čaj. Naprosto skvěle chutná meduňkový (lepší spánek), šalvějový (rychlejší trávení), mátový (může zlepšit zažívání), dobromyslový (pomůže při bolesti zubů)… Pěstování bylinek může být, zvláště v dnešní době, dobrou „pracovní“ terapií. Budete dělat nějakou činnost, odpočinete si u ní a ještě přijdete na jiné myšlenky. A jako bonus navíc – při pěstování bylinek budete mít zdravý výnos, který kdykoliv můžete využít. Tak proč jste se do toho ještě nedali?

Tipy pro pěstování bylinek: Návod krok za krokem

Pokud nevíte jak na to, pak následující řádky čtěte pozorně. A hned nazačátek pro vás máme dobrou zprávupěstování bylinek je skutečně nenáročné. Jak tedy začít? Pořiďte si několik malých květináčků (pod ně talířky nebo mističky), větší truhlík nebo hliněný hrnec s otvory, speciálně určený pro pěstování bylinek. V obchodě si pak pořiďte semínka bylinek, které byste chtěli pěstovat a kvalitní hlínu. Prodává se i hlína přímo určená pro bylinky. Nebo můžete použít rašelinovou zeminu určenou k použití do zahrady. Hlínu dejte do květináče a nechejte nahoře od okraje alespoň 2 cm místo. Zasejte bylinku (přesný návod je vždy uveden na zadní straně sáčku se semínky) a lehce posypejte hlínou. Nakonec zalejte. Nezapomeňte také, že každý květináč by měl mít ve dnu otvor, kterým může do misky odtékat přebytečná voda. Pěstování bylinek je opravdu hračkaP!

Tipy pro pěstování bylinek: Předpěstované sazenice

Pořídit si samozřejmě můžete už předpěstované sazeničky. Bylinky jako je petržel, pažitka nebo bazalka seženete dnes už v každém větším obchodě. Pro ty ostatní budete muset vyrazit nejspíš do zahradnictví. Předpěstované bylinky mají tu výhodu, že je pouze vytáhnete z květináčku, ve kterém jste je koupili, a přesadíte přímo na záhon. Nezapomeňte je však pořádně zalít. Bez toho by pěstování bylinek nemuselo být úspěšné. Bylinky se většinou „chytnou“ velmi rychle a rozrostou se, takže čerstvý poklad plný vitamínů, máte denně nadosah.

Tipy pro pěstování bylinek: Zastříhávání je nutnost

V dospělosti mají bylinky obvykle tvar malých keříčků a bohatě se rozrůstají. To ale musíte podpořit i vy – stačí jen, kdy budete bylinky na záhonku pravidelně zařezávat či zastříhávat. Pěstování bylinek je opravdu nenáročné. A nezapomeňte zaštipovat i květenství, pokud se objeví. Do něj totiž rostlinka investuje příliš mnoho energie a není potom tak bohatá.

Tipy pro pěstování bylinek: Bio či nebio?

Při pěstování bylinek musíte mít jasno, jestli se chcete či nechcete držet zásad ekologického zemědělství. Pokud se chcete chlubit tím, že se vaše rostlinky pyšní biokvalitou, pak je nesmíte hnojit konvenčními hnojivy z obchodu. Pochopitelně např. kravský hnůj použít můžete. Jestli ale na biokvalitě netrváte, pak si v obchodě kupte přípravek speciálně určený na zeleninu nebo pěstování bylinek.

herbs

Po chemii také všechny rostlinky „pěkně“ rostou. Pokud už vaše bylinka roste málo a je tedy i vyčerpaná, pak ji ze záhonku (nebo květináče) vytáhněte a pořiďte si novou. A kam s bylinkami, pokud je máte doma? Nejlepší místo je samozřejmě u okna – tedy na parapetu. A nejlépe na jižní straně bytu. Je tu nejvíce sluníčka a to je pro úspěšné pěstování bylinek nutnost.

Tipy pro pěstování bylinek: Kdy vysazovat?

Bylinky můžete dělit, řízkovat i množit z vlastních sklizených semen. Je jen na vás, kolik na to máte času a kolik energie jste ochotni pro tuto činnost obětovat. Pokud jste zastánci toho, že bylinky jsou nejlepší „domácí“, pak byste se o nich měli dozvědět maximum. Ne všechny je totiž možné pěstování bylinek, kdykoliv vás napadne. Ano, existují sice mrazuvzdorné byliny, které můžete sázet po celý rok. Ale i pro ty je nejideálnější doba pro výsadbu na jaře a na podzim. Pěstování bylinek, které vyloženě vyžadují teplo je pak dobré nejdříve až koncem května či začátkem června. Tedy v době, kdy máme jistotu, že už nepřijde žádný noční mrazík.

Budete-li sázet bylinky na záhonek, pak byste jej měli mít dobře připravený. Jestli máte těžkou půdu, můžete ji „nadlehčit“ pískem nebo kompostem. Ten je dobrý i pro chudou půdu. Nezbytný pro pěstování bylinek. Ba co víc – zde je přímo nutný. A znovu platí – chcete-li mít bioprodukty na záhonku, použijte např. kravský hnůj (ten je ostatně nejlepší). Vaše bio-úroda pak sice nebude tak hojná, jako po chemických preparátech, ale zase vám bylinky dají to nejlepší ze sebe, co mají.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 21. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 04. 2025
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 04. 2025
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je novoluní. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

to jsem presne ted po precteni rekla manzelovi, celkem slusna spolecnost :)

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Chciałbyś skorzystać z pożyczki na realizację swoich projektów, Chciałbyś skorzystać z...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s ručením na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez ...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s ručením na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez ...
Zobrazit všechna témata

5 chyb, kvůli kterým můžete snadno a rychle zničit váš vztah

Vztahy jsou křehké a i malá nedorozumění mohou způsobit jejich postupné rozpadání. Mnozí se však často dopouštějí chyb, které mohou mít okamžité a devastující následky. Od nedostatku komunikace po neschopnost r...

Jarní květiny ve váze: Tipy, jak je udržet krásné a čerstvé co nejdéle

Čerstvé květiny na jaře jsou symbolem ožívající přírody a radosti. Aby jejich krása vydržela co nejdéle, je důležité věnovat jim správnou péči. Poradíme vám, jak udržet čerstvé řezané květiny co nejdéle při živ...

Velikonoční recepty: Nejlepší tradiční i moderní pochoutky na sváteční stůl

Velikonoce jsou skvělou příležitostí k přípravě lahodných pokrmů. Svátečný menu musí vypadat i chutnat krásně. Ať už se chystáte na pečení mazance, beránka, jidášů nebo hledáte inspiraci na originální sváteční ...

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.