Neznámá okra je studnicí zdraví, ale také zajímavou pochoutkou v kuchyni. Vypěstujte si vlastní plody
Okra neboli také ibiškovec jedlý u nás sice není zatím příliš známou rostlinou, ale rozhodně stojí za ochutnání. Okra vás jistě zaujme v kuchyni, kde má bohaté využití. Rovněž ale okra skrývá i široké spektrum léčivých účinků.
Okra čili ibiškovec jedlý je kulturní rostlina z čeledi slézovitých. Pochází buď z Indie nebo Afriky, odkud se zhruba někdy ve 13. století rozšířila do zemí Blízkého východu a Řecka. Spolu s africkými otroky na obchodních lodích se pak v 17. století dostala do Brazílie a o další století později se objevila stejným způsobem i v Severní Americe. Nezralé plody okry se používají jako zelenina a celá rostlina navíc poskytuje vlákna podobná vláknům juty.
Okra na zahradě
Jedlý ibišek (okra) není jen tak nějaká zelenina. Krom toho, že vám poskytne spoustu plodů do kuchyně, zároveň také hezky ozdobí místo, kde jej budete pěstovat. Pokud byste se do toho chtěli pustit, pak si zakroužkujte v kalendáři únor. Právě ke konci tohoto měsíce (případně ještě začátkem března) je ideální čas na vysévání. Ven mohou sazeničky teprve až v době, kdy nehrozí žádné mrazíky (tedy po “zmrzlých”, na začátku května). Ideální volbou je však okru dát do skleníku nebo fóliovníku, kde bude chráněná. Počítejte také s tím, že rostlina potřebuje častou zálivku i hnojení. A pokud bude mít v sousedství okurky, bude maximálně spokojená.
Okra je rostlina jednoletá a během sezóny se umí vyšplhat do výšky jednoho až dvou metrů. Má dutý stonek. A krásné velké květy. Jsou žluté s purpurovým středem a mohou mít až sedm centimetrů v průměru. Plodem je pak tobolka dlouhá až dvacet centimetrů a široká 1,5 až dva centimetry. Uvnitř ní se skrývá 30 až 60 kulovitých šedých semen. Právě nezralé plody se využívají v kuchyni.
Staňte se expertem na druhy dýní: Každá je vhodná na jiné recepty z dýně
Recepty z cukety 27x jinak pro každý den
Nejchutnější podzimní plody jako lék? Tyhle podzimní recepty určitě vyzkoušejte
Okra na talíři
Plody jedlého ibišku (okra) se dají konzumovat čerstvé, sušené, zavařené nebo vařené. V kuchyni se také využívají mladé listy, které se připravují podobným způsobem jako listy červené řepy nebo listy pampelišek buď čerstvé do salátu, nebo blanšírované a ochucené. Ze semen se připravuje náhražka kávy a olej. Využívá se také pro potřeby průmyslu jako biopalivo nebo pro svá vlákna. V Česku se dá okra koupit ve specializovaných asijských či arabských obchodech. Při koupi je dobré si dát pozor na to, aby plod byl spíše tvrdší, ne měkký, maximálně sedm centimetrů dlouhý, jinak by mohl být tuhý při konzumaci a bez chuti (měl by také trochu prasknout při zmáčknutí, ne se promáčknout pod prsty).
Okra jako zajímavé přírodní léčivo
Okra obsahuje velké množství vlákniny pektinu a až 90 procent vody, čímž prospívá trávení a vyměšování a preventivně tak chrání tělo před rakovinou tlustého střeva. Okra je tak vhodná při redukci hmotnosti a při potížích s vysokým cholesterolem. Je doporučovanou zeleninou při diabetu, protože stabilizuje hladinu krevního cukru v krvi. Pro svůj obsah vitamínu K a vápníku je skvělým prostředkem ke zpevnění a obnovování hustoty kostí, ať už jako prevence osteoporózy, či doplněk stravy k její léčbě. Vitamín C, který pokrývá třetinu denní dávky působí antiskleroticky a antioxidačně. Stimuluje také imunitu organismu a omezuje vznik astmatu. Obsažený provitamín A, obsahující karotenoidy, včetně karotenu, xantinu a luteinu, pomáhá udržovat v pořádku zrak, svaly a kůži. Okra je ale rovněž bohatá na vitamíny skupiny B. Z minerálních látek pak ukrývá především vápník, hořčík, fosfor, železo či mangan.
Okra – recept: Tradiční okra po turecku na olivovém oleji
Přísady:
- 500 gramů plodů okry
- 2 velká oloupaná a nakrájená rajčata
- 1 velká cibule nakrájená na půlměsíčky
- 1 zelená nebo červená paprika nakrájená a zbavená semen
- 2 stroužky oloupaného česneku nakrájeného na tenké plátky
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžička cukru
- 1 lžička mleté sladké papriky
- 1–2 lžíce rajčatové passaty, pokud se použijí čerstvá rajčata
- špetka mořské soli
- špetka pepře
Příprava:
Okra se nejprve musí důkladně omýt. Pak ji zbavíme stopky těsně pod okrajem. Na pánvi si lehce rozehřejeme olivový olej a přidáme cibuli. Jakmile zesklovatí, přidáme okru a zlehka orestujeme. Teprve pak přidáme nakrájenou papriku a necháme zlehka restovat dvě až tři minuty. Přidáme rajčata a česnek. Ochutíme cukrem, solí, paprikou a pepřem, promícháme, pánev přikryjeme pokličkou a necháme mírně vařit asi třicet minut. Okra musí být uvařená, ale ne měkká nebo rozbředlá. Pokrm necháme lehce zchladnout a podáváme.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku