Než rostlinu přesadíte, měli byste zkontrolovat a uvolnit kořeny.

Přesazování pokojových rostlin nepodceňte. Jak a kdy se do něj pustit, aby bylo efektivní?

Pravidelné přesazování pokojových rostlin je velmi žádoucí, neboť jím podpoříte zdravý růst. Ideální frekvence je jednou za 12 až 18 měsíců, realita však bývá u pěstitelů jiná. Pokud chcete, aby vaše domácí zeleň prospívala, bujela a dělala vám jen radost, zjistěte společně s námi, jak o ni pečovat správně.

Možná si říkáte, že obměna zeminy a květináče je snadná a zvládne ji téměř každý. V tom je jistě kus pravdy, přesto byste správné kroky při přesazování pokojových rostlin neměli podcenit. Když totiž uděláte něco nevhodně, můžete se časem s rostlinou rozloučit. Poradíme vám, na co se zaměřit.

Jak poznat, že je čas na přesazování pokojových rostlin

Základní pěstitelská poučka zní, že „přesazování pokojových rostlin je vhodné od jara do počátku léta“. Touto praktickou radou se samozřejmě můžete řídit. Než ale k výměně zeminy a květináče skutečně přistoupíte, sledujte i tyto známky reflektující vhodný čas pro přesazování:

Čtěte také:

Pokojové rostliny, o které se nemusíte příliš starat. Pořiďte si nenáročné pokojové rostliny, které přežijí jakoukoliv péči

  • Rostlina potřebuje hojnější zálivku, tj. půda v květináči častěji vysychá a také listy mohou sesychat na koncích nebo žloutnout.
  • Rostlina v květináči klesá a půda se začíná rozpadat.
  • Rostlina roste mnohem pomaleji, než je běžné.
  • Kořeny rostliny značně prorůstají z drenážních otvorů květináče.

Jakmile zaregistrujete výše zmíněné znaky, nastal ten správný čas pro přesazování pokojových rostlin.

Co potřebujete k přesazování pokojových rostlin

Než se pustíte do přesazování pokojových rostlin, měli byste si připravit všechny potřebné pomůcky. Mezi ně patří:

  • Vhodný květináč: lze použít ten stávající (pokud rostlina příliš nevyrostla, musíte jej ale důkladně omýt). Vybíráte-li nový květináč, u stolních pokojových rostlin volte max. o 5 cm větší a u těch podlahových max. o 10 cm.
  • Nová zemina: vyberte v zahradnictví takový substrát, který je přímo určený k přesazování pokojových rostlin. Obsahuje totiž všechny potřebné živiny.
  • Ostré nůžky: pro případ, že bude nutné zastřihnout kořeny rostliny.
  • Zahradnické rukavice: nasaďte je především tehdy, když budete manipulovat s jedovatou rostlinou.
  • Plastová plachta: je při přesazování pokojových rostlin velmi praktická (hlavně když nemáte zahradu) – snadno ji totiž vyklepete venku na trávě nebo do popelnice a v bytě/na balkoně vám nezbyde nepořádek.
  • Drenážní vrstva: tu si opatřete zejména tehdy, pokud nemáte květináče s drenážním/odtokovým otvorem. Může mít podobu drobných kamínků, štěrku a podobně. Zahradnictví prodávají i hotové drenážní směsi jako keramzit či perlit.
  • Voda na zalití: ideálně by měla být odstátá.

Při manipulaci s jedovatými rostlinami je vhodné nasadit ochranné rukavice.

Jak na přesazování pokojových rostlin v praxi

Jakmile si připravíte vše potřebné k přesazování pokojových rostlin, můžete se pustit do práce. Postupujte dle následujících kroků:

  1. Než se vrhnete na samotné přesazování pokojové rostliny, opatrně ji vyjměte ze stávajícího květináče. Můžete mírně poklepat na spodek nádoby a jemně táhnout za spodní část stonku rostliny.
  2. V dalším kroku zkontrolujte kořeny – ty velmi slabé a extra dlouhé můžete zastřihnout. Silné kořeny nijak nepoškozujte. Nutné je také kořeny jemně uvolnit od nánosů staré půdy (nebo opatrně rozmotat).
  3. Připravte si větší květináč s novým substrátem. Pakliže máte nádobu s drenážním otvorem, nasypte asi do třetiny zeminu a pak do ní vložte rostlinu (vycentrujte ji). Do květináče bez drenážního otvoru musíte vložit nejprve ¼ nebo 1/3 drenážního materiálu a až poté substrát.
  4. Nakonec pokojovou rostlinu dobře zahrňte zbytkem substrátu a zalijte vodou. Stanoviště můžete zvolit stejné, jako předtím – každopádně by mělo být slunné. Vždy ale záleží na typu rostliny.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?