Rukola nás na jaře nabije spoustou vitamínů. Nemusíte ji kupovat, vypěstujte si ji
Rukola bývá běžně k mání během celého roku v supermarketu. Ovšem přes sezónu je naprosto zbytečné ji kupovat. Snadno si ji totiž můžete vypěstovat na záhonku nebo třeba ve větším květináči, třeba na balkóně. Rukola má naprosto originální chuť a perfektně se hodí jako základ do salátů.
Rukola patří do čeledi brukvovitých. Bylina má drobné lístky velmi podobné listům pampelišky. Upravovat se dají také téměř stejně. Stačí je natrhat, omýt a je možné je konzumovat. Většinou se jí zasyrova v zeleninových salátech, je však možné ji také podusit na olivovém oleji s česnekem a podávat jako samostatnou přílohu k masitým pokrmům.
Rukola: Vypěstujte si vlastní rostlinu
Rukola se k nám dostala z Apeninského poloostrova a velmi rychle si získala popularitu. Je velmi snadné splést si ji s řepkou olejkou, kvetoucí rukola je jí velmi podobná. Rukolu je možné snadno pěstovat naprosto všude. Dá se říci, že je to takový “plevel”, kterému se daří kdekoliv, kam ho dáte. Pěstovat ji můžete dokonce i jen na navlhčené vatě nebo vatových tampóncích. Jednoduše je namočíte, dáte na talíř a nasypete na ně semínka rukoly. Pak je třeba každý den vlhčit rozprašovačem. Rukola klíčí velmi rychle a zhruba za dva až za tři týdny už budete moci sklízet první zelené lístky. To samé platí i o pěstování v truhlíku. Semínka nasypete na zeminu a jen lehce přikryjte další zeminou. Pak už jen každý den roste nebo zalévejte. A úplně “bezúdržbová” je rukola na záhonku. Nasypete semínka a už jen zaléváte. Rukola nepotřebuje žádná hnojiva, žádnou zvláštní péči. Je velmi odolná a přežije i značnou nepřízeň počasí. Rukola se pak sklízí průběžným odštipováním listů. A starosti si s rukolou nedělejte ani přes zimu. Na záhonku sice uschne, ale na jaře znovu vyrazí.
Jarní recepty - kuře s nádivkou, jarní bramborový salát a jarní zeleninová polévka
Čerstvá jarní zelenina. Které druhy zeleniny se nejvíce vyplatí pěstovat?
Rukola jako zdroj blahodárných látek
Je plná vitamínů a minerálů. Na jaře nám rukola doslova “dobije baterky”. Ukrývá se v ní především velké množství vitamínu C, dále pak beta-karoten a kyselina listová. Jako bylina se v lidovém léčitelství hojně využívá pro jarní očisty a detoxikace jater. Uplatí se při zažívacích obtížích či při problémech s trávením. Rukola rovněž čistí krev, posiluje imunitu a mírně projímá. Díky obsahu isothiokyanátů je považována za preventivní prostředek proti rakovině.
Rukola na talíři
Lososový salát s rukolou a ořechy
Přísady:
- rukola (množství podle chuti)
- hrst vlašských ořechů, nasekané na kousky
- 1 balení mozzarelly, nakrájené na plátky
- 2 rajčata, nakrájené na kostičky
- 4 plátky uzeného lososa
- sůl, pepř
- olivový olej
Příprava:
Nejprve rukolu opláchneme pod tekoucí vodou. Necháme lehce okapat. Dáme na talíř a lehce zakapeme olivovým olejem. Promícháme ořechy, mozzarellu, a rajčata. Směs naaranžujeme na rukolu. Přidáme plátky lososa. Nakonec osolíme a opepříme. Salát podáváme s čerstvým pečivem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Eva