Sušení prádla na vzduchu nebo v sušičce? Poznejte výhody a nevýhody každé z těchto metod
Sušení prádla praktikovaly hospodyňky v dávných dobách jedním jediným způsobem, a to tak, že jej prostě pověsily ven na prádelní šňůru a nechaly přirozeně schnout. S nástupem moderních technologií se ale na trhu objevila i převratná sušička prádla, která v mnohém usnadňuje a urychluje celý tento proces. Je ale skutečně tak skvělým pomocníkem? Poznejte s námi výhody a nevýhody každého z těchto způsobů sušení.
Odborníci na péči o prádlo (zpravidla pracovníci prádelen) se shodují, že sušení prádla na vzduchu je daleko lepší než jeho sušení v sušičce. Tkaniny se totiž takto méně opotřebovávají a nemají tendenci se smršťovat. Když k tomu ještě připočtete elektrickou energii spotřebovanou provozem sušičky, je výsledný názor vcelku jasný. Proud vzduchu vás nic nestojí. Každá mince má ovšem dvě strany.
Výhody sušení prádla pomocí sušičky
Na trhu se nabízí nespočet sušiček na prádlo, které vám usnadní sušení prádla. V základu se rozdělují na ty kondenzační a ventilační. Cenová relace se pak pohybuje od cca 6 000 Kč do cca 20 000 Kč a více – záleží na tom, jakou kvalitu a energetickou úspornost budete preferovat. Pojďme se ale podívat konkrétně na to, jaké výhody tento výdobytek moderní doby nabízí:
- Pohodlí: jakmile se prádlo vypere v pračce, můžete jej rovnou přesunout do sušičky. To je velmi pohodlné a časově nenáročné, neboť spotřebič veškerou práci vykoná za vás.
- Rychlost: sušení prádla v sušičce je daleko rychlejší než na vzduchu. Suché bývá zpravidla už do několika hodin od vložení do spotřebiče.
- Změkčení prádla: vaše oblečení je také po sušení prádla v sušičce měkké na dotek, což je dané rovnoměrným odpařováním vody v bubnu a otáčením prádla.
- Odstranění chlupů: pokud jste chovatelem domácího mazlíčka, jistě sušení prádla v sušičce oceníte. Z tkanin se totiž snadno odseparují chlupy a uloží do filtru sušičky.
Nevýhody sušení prádla pomocí sušičky
Pokud zvolíte k sušení prádla sušičku, musíte počítat také s jistými nevýhodami jejího používání. Patří mezi ně:
- Náklady na energii: sušička je spotřebič jako každý jiný, a tak je jasné, že odebere nějakou elektrickou energii. Konečné náklady na roční spotřebu sušičky se odvíjí také dle toho, v jaké je energetické třídě. Ta nejúspornější má označení A+++ a při jejím používání zaplatíte cca 1 500 Kč za rok – když vezmeme v potaz například 160 cyklů sušení prádla o hmotnosti cca 8 kilogramů.
- Hlučnost: jste-li milovníky klidu, může vás sušička při svém provozu rušit – obzvlášť, když sušíte oblečení se zipy a jinými kovovými součástmi.
- Nerovnoměrné sušení: někdy se může stát, že se prádlo při sušení v sušičce do sebe zamotá a nevysuší se rovnoměrně.
- Riziko poškození: oblečení otáčející se v bubnu sušičky se může také snadno poškodit – především tehdy, pokud je velmi jemné. Například u mikin s tkaničkami také hrozí zamotání, zauzlování a podobně.
- Nešetrnost k životnímu prostředí: některé levnější sušičky nejsou zrovna šetrné k životnímu prostředí – proto ideálně vybírejte takové produkty, které jsou ve vyšší cenové kategorii, a tedy i kvalitnější a šetrnější k přírodě.
Výhody sušení prádla na vzduchu
Jste spíše příznivec sušení prádla na vzduchu? Potom se můžete těšit z těchto výhod:
- Úspora peněz: když vyprané oblečení pověsíte ven na prádelní šňůru nebo sušák, nemusíte si dělat vrásky s náklady navíc – samozřejmě musíte zainvestovat do kolíků na prádlo nebo přímo šňůry a sušáku, ale oproti sušičce to není nic nákladného.
- Nízké riziko poškození: jakmile sušíte prádlo venku na šňůře nebo sušáku, je jen malá pravděpodobnost jeho poničení – musíte jej ale hlídat především ve větrném počasí a dobře přikolíčkovat.
- Žádný hluk: sušení prádla na vzduchu je ideální variantou pro všechny milovníky klidu – ušetříte se tak hluku ze sušičky.
- Přívětivost k životnímu prostředí: když prádlo pověsíte na vzduch, šetříte tím přírodu. Sušičky totiž produkují při svém provozu jisté množství oxidu uhličitého.
Nevýhody sušení prádla na vzduchu
Sušení prádla na vzduchu s sebou nese i řadu nevýhod, s kterými musíte být také srozuměni. Patří mezi ně:
- Časová náročnost: sušení prádla na vzduchu má své kouzlo (oblečení krásně vyfouká a provoní), avšak také dlouho trvá – záleží na venkovní teplotě, slunečních paprscích a podobně. Vysušené prádlo můžete při příznivých klimatických podmínkách sbírat až po dvou dnech.
- Drsnější vlákna: pokud budete sušit prádlo venku, můžete se potýkat také s drsnějšími vlákny (například u ručníků).
- Uvolňování vlhkosti: pokud sušíte prádlo na sušáku v interiéru, můžete se také potýkat se zvýšenou vlhkostí ovzduší – je tedy nutné více byt větrat, aby nedocházelo k tvorbě plísní.
TIP: Pokud sušíte bílé nebo světlé oděvy venku, využijte přímé sluneční světlo. Sluneční paprsky totiž působí jako přírodní bělidlo a zároveň pomáhají při odstraňování skvrn a zápachu. Pokud však sušíte prádlo barevné, zavěste jej ideálně do stínu, aby nevybledlo.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku