Víte, jak správně uskladnit a zpracovat jablka? Jejich sezóna se blíží ke konci, pospěšte si
Jablka mají právě teď svůj čas. Nutno však podotknout, že se jim už krátí. Nejpozději do konce října bychom měli mít jablka očesaná, zpracovaná nebo uskladněná. Poradíme vám, jak je co nejefektivněji zakonzervovat tak, abyste si na nich mohli pochutnávat až do příští sklizně.
Uchovejte si jablka na co nejdelší čas
Pokud máte rádi syrová jablka a s oblibou si je dopřáváte “jen tak”, pak je jednou z nejjednodušších variant uskladnění. Tedy pokud máte kvalitní sklep, kde se jim bude dařit. Mělo by tam být chladno a sucho. Další podmínkou je to, aby ovoce nebylo zkažené či potlučené. Vyplatí se každý kousek důkladně prohlédnout a špatné kusy vyřadit. Stejně tak byste je měli do přepravek nebo nádob na uskladnění pokládat velice opatrně, aby nezačaly hnít.
Zavařená jablka? Proč ne!
Jablka slouží při zavařování hned dvakrát. Jednak je můžeme konzervovat samotná, ať už ve formě kompotu nebo například jemného pyré. Tak mohou posloužit i při zavařování jiných druhů ovoce díky vysokému obsahu pektinu. To znamená, že marmelády a džemy s přidanými jablky lépe a rychleji želírují. Pokud přidáme dostatek pektinu (ideálně jablka ve spojení s citrusy), pak není třeba používat kupované přípravky sloužící k tomuto účelu.
Jablečný ocet na hubnutí funguje! Denně dvě lžičky a kila půjdou dolů
Nejlepší recepty z jablek, které zařadíte mezi vaše oblíbené jablečné recepty
Voňavé kompoty z jablek
Na kompoty by jablka neměla být nezralá ani přezrálá. Přebereme je a důkladně omyjeme. Zbavíme stopek, jádřinců a pecek. Ihned je důkladně potřeme nebo pokapeme šťávou z citrónu, aby nezhnědly. Nakrájíme na půlměsíce či kostky, vložíme do zavařovací sklenice a zalijeme horkým cukerným roztokem. Ten připravíme smícháním třtinového cukru a vody v poměru jedna ku pěti. Chcete-li, můžete do kompotu z jablek přidat i koření. Báječně se hodí například skořice, hřebíček nebo badyán. Ostatně, je to jen na vašich chuťových preferencích. Jakmile budete mít hotovo, pak už zbývá jen sklenici zavíčkovat, otočit dnem vzhůru a nechat vychladnout. Chcete-li mít jistotu, že se zavařená jablka opravdu nezkazí, pak je můžete ještě sterilizovat. Maximálně však jen 10-15 minut při teplotě cca 85 stupňů, aby nebyla “rozvařená”.
Sušená jablka na dlouhé zimní večery
Sušená jablka neboli křížaly jsou velmi příjemným způsobem, jak si jablka můžeme uchovat. Při sušení se v ovoci snižuje obsah vody a zároveň se tlumí i možnost růstu mikroorganismů. Současně se zachovává maximum vitamínů, tudíž si jablka zachovávají svou výživovou hodnotu. Sušit je můžeme buď ve stínu v teple, na topení, v klasické troubě (maximálně 40–50 stupňů), nebo v sušičce ovoce.
Jablka – recepty:
Jablečná nutela
Přísady:
- 1 kg jablek
- 300 g třtinového cukru
- 100 g čokolády
- 1 lžička kvalitního kakaa
Příprava:
Jablka očistíme, oloupeme a zbavíme jádřinců. Pomeleme je nebo najemno rozmixujeme. Dáme je do hrnce, zalijeme litrem vody a přisypeme třtinový cukr. Jakmile změknou, začneme do nich přimíchávat na kousky nalámanou čokoládu. Nakonec přisypeme kakao a promícháme. Ještě horkou směs nalijeme do sklenic, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.
Jablečné čatní
Přísady:
- 1 kg jablek
- 1 lžíce pálivé papriky
- ½ lžíce kari koření
- 5 stroužků česneku
- ½ lžíce zázvoru
- 3 lžíce rozinek
- 1 lžíce soli
- 1 lžíce cukru
- 300 ml vody
- 300 ml octa
Příprava:
Jablka očistíme, oloupeme a zbavíme jádřinců. Nakrájíme je na plátky a přidáme k nim všechno koření. Vhodíme do hrnce a zalijeme vodou i octem. Nakonec přidáme cukr a rozinky. Chvíli povaříme a ještě horké plníme do menších zavařovacích sklenic. Stále horké otočíme dnem vzhůru a necháme zcela zchladnout.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku