Vyplatí se v dnešní době více nájem nebo hypotéka na vlastní byt?
Bydlet ve vlastním, i když na to nemáme nebo si raději pořídit nájem? Zda raději volit právě nájem nebo jestli bude lepší hypotéka, řeší mnoho z nás. Po čem je lepší sáhnout a jak se ideálně rozhodnout? Zhodnoťte si, společně s námi, pro a proti obou variant.
Zatímco nájem voní větší finanční svobodou, hypotéka je závazek. Většinou na téměř celý život. A rozhodně také mnohem větší zodpovědnost. Už podle toho je třeba se rozhodovat. Která varianta více vyhovuje vám? Tahle otázka hýbe realitním trhem už odnepaměti. A univerzální odpověď nenajdete ani u toho nejlepšího realitního poradce.
Nájem nebo hypotéka?
Každému se vyplatí něco jiného. I když světem stále létá argument, že hypotéka je mnohem lepší. Střádáte si peníze do svého vlastního majetku. Neplatíte nikomu cizímu. Což v jistém ohledu může být pravdou. Avšak nemusí jít už o tolik výhodný akt, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zatímco na západ od nás jsou lidé na nájmy zvyklí a rozhodně jim na nich nepřijde nic divného, Češi touží odjakživa něco vlastnit. I kdyby to měla být jen chaloupka na okraji lesa. Chceme mít “to svoje jisté”. A s tímto přístupem uvažujeme i o vlastním bydlení. Avšak ne vždy je moudré sáhnout hned po půjčce, hypotéka může být totiž i pěkně zrádná.
Zpětná hypotéka aneb Nemovitost jako bankomat
Pronájem bytu: Jak ho vybavit a na co pamatovat?
Lidé se čím dál víc zajímají o pronájem či koupi chalup a chat
Nájem jako nejlepší volba?
Trend nájmů má na západ od nás stoupající tendenci. A je to vlastně i logické. Člověk není k ničemu zavázán a je mu dopřána jakási finanční nezávislost. Navíc v nejisté době, kdy neví, jestli svoji práci bude mít i zítra, je to svým způsobem i mnohem zodpovědnější, než se uvázat ke splácení půjčky. Hypotéka v takovém případě může snadno zlomit vaz. Problém je také ten, že ceny bytů a domů stoupají. Platy už tolik ne. A tak je dnes hypotéka už jen pro někoho. Než si pořídit dům za osm miliónů na úvěr, je lepší platit nájem. Zvlášť, pokud je člověk sám.
Hypotéka: Pro a proti
Pokud jste však již dva anebo už máte dokonce rodinu, může být hypotéka výhodnější volbou. Případný výpadek příjmů může krátkodobě vykrýt druhý partner. Ale rozhodně to není univerzální řešení. Pokud chcete volit hypotéku, pak byste měli mít našetřenou alespoň nějakou sumu peněz. Ostatně banky to i dnes požadují. Někde stačí jen deset, většinou ale budete potřebovat minimálně dvacet procent vlastních prostředků. Což například u pětimilionové nemovitosti čítá rovný milion ušetřených peněz.
Hypotéka má i tu výhodu, že přesně víte, kolik budete každý měsíc platit. Žádná překvapení vás během splácení úvěru nečekají. Ve chvíli, kdy je hypotéka celá splacená, pak je dům váš a od teď už skutečně bydlíte ve vlastním.
Nájem a hypotéka mají své výhody i nevýhody
Nevýhodou nájemního bydlení je, že vám majitel může dát kdykoliv výpověď z nájmu. Tedy alespoň s tříměsíční výpovědní lhůtou. Ale vás to najednou dostane do situace, že jste nuceni řešit, kam se přesunete. Což zvláště v případě rodiny není úplně jednoduchá situace. Výhodou však je, že nic neztrácíte. Krom peněz, které jste do nájemního bydlení vložili. Z těch nemáte vůbec nic. Pokud jste v bytě prováděli nějaké úpravy dle svých představ, nezbyde vám nic jiného, než se se vším rozloučit a byt dát opět do původního stavu. To u vlastního bydlení nehrozí.
Jestliže si vás uvázala hypotéka, nemovitost už považujete za svoji a můžete zde provádět úpravy dle vašich představ. A jsou trvalé. Tedy pokud řádně splácíte. Navíc peníze uložené v nemovitosti nikdy neztrácí na hodnotě. Ba, právě naopak. Určitým vodítkem při rozhodování může být i to, že ceny nájmů nyní raketově rostou, zvlášť ve větších městech. Naopak hypotéky mají spíše klesající tendenci. Bydlení v nájmu je také svým způsobem nezávazné. Jste-li sami, může být mnohem výhodnější. Můžete pružněji reagovat na svoji aktuální životní situaci a podle potřeby se například stěhovat, kam vás srdce táhne. A finální rozhodnutí? To je výhradně jen na vás.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku