Zbavte domov negativních vibrací
Úklid. Pro jedny nenáviděná činnost, pro jiné forma meditace. Voňavý byt, poskládané šuplíky a obsah zůstává ve skříni, když otevřeme dveře. Jenže úklid není jen mechanické odstraňování prachu a neviditelných mikroorganismů. Naše domácnosti jsou také plné emocí. A to jak těch pozitivních, tak těch negativních. Jak svůj domov skutečně uklidit?
Úklid: Čerstvý vzduch je základ
První návod nám dává lidové rčení: „Atmosféra by se dala krájet.“ Je třeba vyměnit vzduch. Zatímco v létě dokážeme žít s otevřeným oknem víceméně celé dny a noci. V zimě se nám do větrání moc nechce. Ať už to svádíme na zimu anebo úsporu topení. Nicméně bez čerstvého vzduchu snižujeme svou náladu i fyzickou odolnost. Větrání není otevření okna na větračku. Výsledkem je totiž „jen“ nepříjemný průvan, který ohrožuje naše zdraví. V průvanu paradoxně prochladneme mnohem snáze, než když vyběhneme do zimy. Takže jak větrat? Zkuste otevřít co nejvíce oken a nechte pár minut působit přírodu. Špinavý vzduch ven, čistý dovnitř. Takovýto „vítr“ udělejte nejen několikrát denně, ale zejména před a po návštěvě.
Čištění prostoru: Aromaterapie
Aromaterapie se zpravidla spojuje s libými relaxačními vůněmi, případně jako podpora masáží. Aromaterapie však dokáže mnohem víc. Existují látky, kterým je připisován účinek proti bolesti, také mohou pomoci zlepšit spánek anebo jsou podporou při depresích a úzkosti. Síla vůni dokáže zamávat i s negativními vibracemi. Používejte však výhradně čisté éterické oleje. Stačí použít jen pár kapek! Nezapomeňte, že v jedné kapce je síla mnoha rostlin. K očistě prostoru, úklid negativních emocí a pro osvěžení místa se nejčastěji používají levandule (pomáhá překonávat problémy), eukalyptus (uvolňuje mysl), máta (navozuje dobrou náladu) a nebo citronová tráva (dodává svěžest mysli i prostoru).
Čištění prostoru: Vykuřovadla a vonné tyčinky
Speciální verzí očisty prostoru, která pomůže s úklidem toho, v čem nechceme být jsou vykuřovadla a vonné tyčinky. Opět je dobré vsadit na kvalitní a ideálně přírodní produkty. V těch, které stojí pár korun, včetně umělých svíček s aroma mohou být látky, které víc dráždí, než očišťují. Klasickou bylinkou, která se používá už od dob šamanů je bílá šalvěj. Zpravidla se kupuje svazeček anebo ve formě nasekané suché byliny. Zapalte konec svazečku a nechte jej jen doutnat (žádný oheň). Vzniklým kouřem pak očisťujte místnosti tak, že jimi pomalu procházíte. Pro nasekanou verzi budete potřebovat vykuřovací misku. Vůně je nasládlá a příjemná. Sáhnout můžete i po klasickém kadidle, které je však vůní již intenzivnější. Ve specializovaných obchůdcích můžete svou pozornost zaměřit na vonné tyčinky a vykuřovadla se záměrem. Vonná tyčinka se obvykle napíchne do vykuřovací misky s pískem.
Čištění a dezinfekce prostoru: Využijte triku z feng-shui
Dezinfekce prostoru se hodí zejména v okamžiku, kdy někdo z rodiny onemocní. Abychom maximálně předešli šíření mikroorganismů, ale také strachu a nervozity, můžeme si vzít na pomoc něco, co se běžně vyskytuje v našich spižírnách. Ocet. Řada z nás jej používá k dezinfekci povrchů a podlahy. Jednoduše jej přidává do vody, se kterou se uklízí. Ocet si podle tradice feng-shui údajně umí poradit také s negativní energií, dezinfekcí prostoru a zbavení se nepříjemného zápachu. Dejte ocet do malého hrnce (stačí cca 1 cm) a přiveďte ho k varu. S kouřícím hrncem poté projděte jednotlivé místnosti. Ochranu prostoru můžete posílit tím, že před dveře (ke každé straně dveří) dáte strážce. Může se jednat o dva obrázky, dvě sošky, dvě květiny… Negativní energie bude mít obtíž tuto bariéru překonat.
Čištění prostoru: Úklid miskou rýže nebo trochou soli
Využití účinků rýže se hodí zejména k ochraně domů – vytahuje negativní emoce a energie z prostoru domu a zároveň nové nepouští dovnitř. Doporučuje se vzít misku s rýží, požádat o pomoc a pak ve směru hodinových ručiček obejít dům a rýži usypávat až uzavřete kruh. Skvělou ochranou a očistou je také „obyčejná“ sůl. Má schopnost do sebe natáhnout negativní energii. Doporučuje se dát čas od času do každé místnosti, ideálně do rohu, mističku se solí. Druhý den pak soli poděkujete a zlikvidujete. Pokud potřebujete opravdu silný kalibr, doporučuje se dát do kyblíku s vodou sůl a ošetřit jím povrchy tam, kde cítíte nepříjemné vibrace.
Práce s prostorem
Další možnosti, které k úklidu negativních emocí máte je využití zvuku – hodí se zvonky, chřestidla, ale také tibetská mísa či šamanský buben. Pozor však na sousedy. Dalším způsobem je pravidelná práce s krystaly. Ty dokáží nejen udržovat zdravý prostor, ale též nám pomoci i v jiných oblastech. I ty je však třeba pravidelně očišťovat – na slunci nebo pod tekoucí studenou vodou. Hodí se růženín (ochranný, pohlcuje elektromagnetický smog) či akvamarín (harmonizuje a očišťuje prostor).
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku