Klystýr pročistí střeva a urychlí celkovou detoxikaci. Poradíme, jak klystýr správně a bezpečně provádět
Klystýr neboli očista střev je poměrně běžnou a oblíbenou metodou. Její zastánci tvrdí, že vstřikování tekutin do konečníku může pomoci očistit střeva i vyloučit usazené zbytky ve střevech a rovněž podporuje peristaltiku. Odpůrci jsou zase přesvědčeni, že klystýr může být i nebezpečný a mohou u něj hrozit nebezpečné nežádoucí účinky. Jak to tedy s těmi klystýry je?
Klystýr je běžným zdravotnickým postupem. Používá se v první době porodní nebo před operací, když je nutné očistit tlusté střevo. Skvělým pomocníkem pak může být v případě zácpy. I když se rozhodneme vyzkoušet klystýr v domácích podmínkách, nikdy bychom jej neměli dělat dětem. To je zcela nepřípustné.
Občasný klystýr neuškodí
Pokud je klystýr podaný správně, není třeba, abychom z něj měli jakékoliv obavy. Maximálně nám může způsobit dočasné nepohodlí, jako je nadýmání, tlak v břiše nebo mírná křeč. Při přiliš velké dávce klystýru pak zase může hrozit dehydratace či nerovnováha elektrolytů. Rovněž je nutné myslet na to, že společně s vodou odcházejí ze střev i přátelské bakterie, což může poškodit rovnováhu mikroflóry nebo způsobit zažívací problémy. Než se to aplikace klystýru pustíte, měli byste si zjistit správný postup, abyste eliminovali případná rizika.
Detoxikace organismu podle ájurvédy
Jarní očista těla – je lepší půst o vodě nebo štávový půst? A jak takový půst správně držet?
Šankaprakšalána aneb jogínská očista střev pomocí slané vody a jednoduchých cviků
Klystýr a střeva v první linii
Aby naše tělo bylo zdravé a správně fungovalo, musí být zdravá i čistá také naše střeva. V opačném případě se v nich hromadí spousta toxinů, které mají nepříznivý vliv na náš oerganismus. Výplach střev může pomoci odstranit usazené zbytky a tělo hezky pročistit. Ovšem i klystýr má svá jasná pravidla, kterých bychom se měli držet, chceme-li jej provádět správně. Pro dokonalou očistu střev je vhodné aplikovat klystýr během prvního týdne očisty denně, další týden ob den, třetí týden ob dva dny a tak dále. V případě potřeby je možné po ukončení celé kůry udělat pouze klystýr jednorázový. Ať už při problémech nebo jen na očistu těla.
Klystýr: Jak na to?
Nejprve je nutné pořídit si takzvaný irigátor. Poptejte se například v lékárně, kde jej mívají běžně k mání. Případně se poraďte, jaký bude pro váš účel nejlepší a jakou velikost optimálně zvolit.
Očista střev neboli klystýr se dá provádět mnoha způsoby. Tím nejjednodušším je napuštění vlažné čisté vody do střev. Pro začátek postačí několik deci. Později se můžete dostat na jeden až dva litry. V žádném případě byste během aplikace neměli cítit velký tlak nebo dokonce bolest! Vodu pak v sobě na chvíli zadržíme a teprve poté zajdeme na toaletu. Takovým postupem odstraníme hrubé nečistoty z tlustého střeva, respektive z jeho části.
Klystýr se speciálními cviky
Jestliže byste chtěli hlubší a důkladnější klystýr, je možné během výplachu střev využít i speciální dýchací cviky, které umožňují dostat tekutiny dále do střeva. Ideální cviky nabízí jógová šankhaprakšálana. Pokud si nejste s čímkoliv jistí, zeptejte se vhodného terapeuta. To samé platí i v případě, že se léčíte s nějakým onemocněním. Zde by vám měl dát výslovné povolení váš ošetřující lékař.
Rovněž je nutné si pamatovat, že klystýr provádíme vždy na prázdný žaludek!
Klystýr a vhodné bylinky
Alternativní terapeuté doporučují takzvané bylinné klystýry. Mezi nejoblíbenějšími je obyčejná káva nebo citrónová šťáva. Z bylinných prostředků se nejčastěji aplikuje nálev z heřmánku, měsíčku nebo řepíku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku