Na bolesti kloubů a zad platí Dornova metoda

Na bolesti kloubů a zad platí Dornova metoda

Dornova metoda spadá do druhé uvedené možnosti. Je terapií spoléhající se na účinky jemné a předem promyšlené techniky masáže, která pomáhá navrátit klouby či páteř do správné polohy. Je známo, že problémy se zády a klouby obecně mohou být spouštěčem mnoha dalších nepříjemností. Za všechny stačí jmenovat migrénu, únavový syndrom či poruchy zraku. Dlouhodobé bolesti jsou navíc příčinou vzniku depresí a s ní spojených obtíží.

Čtěte také:

Jóga pro zdravá záda vám pomůže zmírnit bolest zad už za 7 dní

Co je Dornova metoda?

Dornova metoda je dalším z řady zástupců alternativní terapie, která se spoléhá na zákonitosti spojené s přirozenou funkčností lidského těla. Je neinvazivní a její provádění nepřivádí člověku žádnou újmu. V podstatě se jedná o speciální masáž prsty (především palci) či rukou, kterou charakterizuje jemnost a malý tlak prstů terapeuta, který je schopen vyrovnat komplexní statiku těla. Dornova metoda je tedy tvořena masáží, ke které se přidávají doprovodné cviky. Dornova metoda je praktikována šetrným způsobem při aktivním pohybu pacienta, kdy terapeut navrací klouby či obratle do své původní polohy. Nejprve se pohybem zjišťuje, jakým způsobem je obratel či kloub vychýlen, poté dojde k jeho přirozenému „vsazení“ na dané místo.

Dornova metoda spoléhá nejen na šikovnost toho, kdo ji provádí, ale také na vůli pacienta, protože je potřeba, aby prováděl jednoduché pětiminutové cvičení i samostatně, a to každý den. Základem Dornovy metody je tedy trpělivost a odhodlání pomoci si ze strany pacienta a pochopením a ochotou pomoci ze strany terapeuta. Dornova metoda předpokládá, že tajemství úspěšné léčby obtíží je odhalení všech, i zdánlivě nesouvisejících, příčin. Lidské tělo je celek, kde je vše navzájem propojeno, tím se Dornova metoda řídí, bere proto v potaz všechny možnosti, které mohly konkrétní problém způsobit, a to i s velkým ohledem na praktikovaný životní styl pacienta a jeho postoj k životu vůbec. Na ošetření Dornovou metodou není potřeba nějaká zvláštní příprava, avšak po něm by se měl pacient vyvarovat fyzické zátěži zhruba 3 dny, neriskovat nachlazení a zvýšit příjem tekutin. Tato obecná doporučení mohou být doplněna terapeutem o další konkrétnější vycházející z aktuálního stavu jedince. Je také možné, že aplikování Dornovy metody budou doprovázet nepříjemnosti v podobě průjmu, zvracení, nevolnost, krátkodobé zhoršení problémů apod. Vše však souvisí se změnami k lepšímu, které v těle začnou probíhat.

Jak Dornova metoda vznikla?

Vznik Dornovy metody zapříčinil běžný problém, s nímž se jistě mnoho lidí již někdy za život setkalo. Když její zakladatel Dieter Dorn z Německa pracoval na zahradě, zablokoval si námahou záda. Nejrychlejší pomoc v tu chvíli představoval místní kovář, který mu jednoduchou manipulací a jemným tlakem prstů (palců) nebo celýma rukama na daných místech dokázal záda napravit. Pan Dorn byl uchvácen lehkostí, s jakou se problému zbavil, a začal se o techniku více zajímat. Rozšířením o množství dalších zdravotních poznatků, především z fyzioterapie, vznikla Dornova metoda v podobě, v jaké se aktuálně těší velké pozornosti.

Dornova metoda – indikace

Dornova metoda je mnohými považována za všelék v boji proti bolestem pohybového aparátu. U jakých obtíží je Dornova metoda tedy doporučována jako bezbolestná pomoc? Zde je základní výčet:

  • bolesti zad, kyčlí, ramen, kolen, zápěstí atd.
  • vbočené palce
  • rozdílné délky končetin
  • migréna
  • křečové žíly
  • otoky dolních končetin
  • skolióza
  • posun kostrče
  • vyhřezlé ploténky (po odeznění prvního stádia)

Vzhledem k tomu, že Dornova metoda předpokládá souvislost pohybového aparátu s ostatními funkcemi těla, považují ji mnozí terapeuti i za možnou léčbu onemocnění, která teoreticky nevznikají nesprávnými návyky při pohybu. Indikační skupina Dornovy metody je tedy velmi obšírná. Objevují se v ní i následující zdravotní potíže:

  • chronické střevní problémy
  • potíže s trávicí soustavou
  • krátkozrakost
  • vysoký krevní tlak

Dornova metoda – kontraindikace

Na druhé straně jsou samozřejmě situace, při kterých by Dornova metoda neměla být prováděna. Mohlo by totiž dojít ke zhoršení stavu a bolestí. Ke kontraindikacím Dornovy metody se tedy řadí:

  • pokročilá osteoporóza
  • akutní zánět
  • artróza ve 4. stádiu
  • rakovina
  • revma
  • umělé klouby
  • úraz
  • zlomenina
  • těhotenství

Dornova metoda je často zmiňována v souvislosti s masáží podle Rudolfa Breusse. Breussova masáž zaměřená na záda tak může a nemusí být doplňkovou metodou k technikám dle Dorna. Je vystavena tak, aby regenerovala meziobratlové ploténky.

Dornova metoda – cviky

Správně prováděné cvičení pod dozorem terapeuta a samostatně doma je jedním ze stavebních kamenů úspěchu. Dornova metoda a její cviky zvládne každý a nezaberou více než pár minut. Jejich provádění by měla charakterizovat pravidelnost, jen tak jsou cviky Dornovy metody účinné a mají smysl. Nikdo se nemusí bát, že by při cvičení nějak trpěl. Dornova metoda – cviky jsou snadné a bezbolestné. Typ cviků, jejich intenzitu a potřebnost vždy určuje terapeut, proto se v případě zájmu o tuto alternativní léčebnou metodu nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem a posléze vyhledejte specialistu na Dornovu metodu. Pro představu, jaké cviky Dornova metoda obsahuje, popisujeme vybraný příklad. Ukázkový cvik slouží k odstranění problému s kolenem, které ovlivňuje například i polohu pánve. Při tomto cviku uchopí pacient nohu jednou rukou v místě pod kolenem (noha je pokrčená, plocha chodidla se celá opírá o zem). Druhou ruku (dlaň) přiloží na čéšku, a tak ji celou zakryje. Ruka položena v podkolení tlačí směrem dopředu, druhá na čéšku. Noha se tím lehce natáhne. Po několika zopakování je třeba praktikovat i na druhé noze. Z uvedeného příkladu vyplývá, že Dornova metoda a její cviky nejsou skutečně nijak namáhavé.

Dornova metoda spatřila světlo světa poprvé přibližně před 40 lety. Je postupně rozšiřována, její základy ale zůstávají neměnné, to znamená, že nesmí být bolestivá a pro pohyby těla přirozená. I když jsou některé alternativní postupy kritizovány, patří Dornova metoda k těm, u nichž se spousta pacientů dočkala požadovaného výsledku. Pamatujte však na to, že Dornova metoda vyžaduje dvojí zájem a trpělivost - terapeuta a vás. Pokud budete očekávat zázrak na počkání, pak bude lepší, když předejdete zklamání a budete své problémy řešit například tradičnější (pro tělo však mnohdy bohužel méně šetrnou) cestou. Co si o Dornově metodě myslíte? Sdělte nám svůj názor v komentářích pod článkem!



Diskuse k článku

  • martin

    09:38 21. 12. 2012 0
    Ohledně židlí je upozorňuji na velký rozdíl mezi zdravotní židlí (musí mít certifikát, protože jde o zdravotní pomůcku) a ergonomickou židlí - ta certifikát mít nemusí, ale neznamená to, že je nutně špatná.
  • Vanda

    13:44 3. 12. 2012 0
    Ano, židle je jako prevence vhodná zejména pro sedavá zaměstnání nebo i do dětského pokojíčku školáka. Na trhu je jich však pouze několik.
  • Rehabilitační lékař

    12:15 3. 12. 2012 0
    Pracuji přes 40 let jako rehabilitační lékař a věnuji se hlavně myoskeletárnímu systému. Manuálních léčebných metodik funkčních poruch pohybového systému je celá řada a zkušený fyzioterapúeut by je měl umět kombinovat.
    Rozhodující je ale vlastní aktivita a spolupráce pacienta.
    Bez optimalizace pohybových stereotypů a odstranění svalové nerovnováhy nelze dosáhnout trvalého efektu.
    Recidivy potíží se opakují potom častěji a ve větší intenzitě.
  • Aneta

    21:25 20. 11. 2012 -1
    Určitě. Byli jsme v rodině neblahými okolnostmi také popohnání ke koupi zdravotní židle a určitě nelitujeme. Pořídili jsme jednu, která je polohovací a opravdu nám pomohla od bolestí. Skvělá investice musím říct.
  • michal

    14:42 12. 11. 2012 0
    Hmm, a co třeba nějaká prevence? Slyšel jsem, že na bolesti zad, páteře, pánve apod. je vhodná zdravotní židle.

Lunární kalendář

NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 03. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 04. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Bowenovy, klasické i kosmetické masáže Hlinsko
Miluše Řezáčová provozuje v Hlinsku…
Relaxační Salon Julie
relaxační masáže -…
Dr. Pavel Ordáň: Regenerační centrum Harmonie Cheb
Regenerační centrum Harmonie Cheb, pod…
Martina Mimrová
Martina Mimrová provádí masá…

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Exotické ovoce na svátečním stole. Které druhy byste rozhodně měli ochutnat?

Ke svátkům pochopitelně patří spousta dobrého jídla. Na stole by neměly chybět ani potraviny, které si běžně nekupujeme. A právě exotické ovoce je jednou z těch dobrot, na kterých si rádi pochutnáme. Jenže čast...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...