Hudební nástroje, které oživí duši a rozvibrují tělo
Hudba je jedním z klíčů, který nás pouští do brány k vyšším vibracím. Samozřejmě záleží na druhu hudby. Někdy hudba pomůže uvolnit a vybít emoce a frustrace, které cítíme, jindy nás pohladí anebo pomůže vyplavit bolest, na kterou jsme třeba i zapomněli. Jaké hudební nástroje si můžeme pořídit domů, abychom si mohli na této uvolňující vlně pohody zasurfovat? A že se nejedná jen o fantazii dosvědčuje i řada faktů z dávné historie. Například ve starém Egyptě prostřednictvím zvuků, hudby nebo ticha „léčili“.
Hudební nástroj: Osobní záležitost
Hudební nástroje patří mezi „věci“, které však nasají svého majitele. Obvykle mezi sebou mají zvláštní vztah. Je to podobné jako s osobními šperky, amulety, růžencem či buddhistickou málou. Energii, kterou obsahují ve spojení s námi bychom neměli jen tak někomu půjčovat či předávat. Většina hudebních nástrojů, na které sami hrajeme takových je. Hudební nástroje byste měli také pravidelně „očišťovat“. Nejedná se o to vzít je rýžákem a jarem, ale například je jemně očistit kouřem z bílé šalvěje či jiného vykuřovadla. Ty z kovu třeba nechat chvíli nahřát na slunci či dát do studánky s ledovou vodou.
Hudební nástroj: Šamanský buben
Pokud na něj narazíte v obchodě, obvykle si vás „zavolá“. Ideální cestou, jak k šamanskému bubnu přijít je však vlastní výroba. Takovým způsobem do něj skutečně otisknete svou „duši“. Existují semináře, kde získáte vše potřebné pro buben i hraní na něj. Vhodné je si zajít na kurz, neboť šamanský buben pro svůj zvuk potřebuje občas naši podporu, například namočení či dotažení. Hrát na něj můžete rukou nebo paličkou, přičemž druhou rudou jej držíte. Rytmus, který zvolíte obvykle navodí trans, díky kterému jsme schopni nalézt odpovědi na otázky, které jsme si báli i položit.
Hudební nástroj: Hankdrum či sundrum
Nástroj libých zvuků, který získal velkou popularitu zejména díky pouličním hráčům. Jedná se o kovový bubínek (původně byl z recyklované použité tlakové lahve od plynu), který je vyladěn do alikvótních tónů. Jednoduše řečeno, ať zahrajete cokoli, ladí to. Ti, co se hraní na sundrum věnují dokáží rozeznít pouhými prsty – pozor, zvuk nevzniká úderem, ale odrazem bříška ruky. Těm, co začínají se doporučuje použít paličky se speciálními silikonovými konci. Vězte, že jakmile jednou ťuknete, zvuk vás lapí a vy poplujete do relaxace či meditace.
Hudební nástroj: Bubínky
S bubny bychom mohli pokračovat na další tři čtyři články, proto se soustředíme jen na ty „nejznámější“, kde nejčastěji využíváte svých rukou.
- Bongo – dva nízké, širší bubny vedle sebe
- Djembe – buben na duté noze, kterou při hraní držíte mezi stehny ve vzduchu, případně o hranu opřenou o zem
- Cajlon – hranatý buben, na kterém se sedí a vy bubnujete do desky či hrany pod sebou
Hudební nástroj: Zvonkohry a chřestidla
Chřestidla, zejména z přírodních materiálů dokáží skvěle vybít naše napětí, případně dodat potřebnou energii tam, kde schází. Nejčastěji se využívá různých skořápek, suchých plodů, bambusu, mušlí, ale i kostí nebo kamínků. Síla chřestidel i zvonkoher tkví v tom, že připomínají přírodu a nás pak do spojení s ní přizvou. Vyzkoušejte také zvonkohru koshi, která je vyladěna do jemných živlových tónů. Pořídit si můžete jednotlivé živly anebo celou sadu. Ideální je pověsit koshi do chodby, kde proudí vzduch.
Hudební nástroj: Tibetské mísy
Tibetská mísa opět patří mezi oblíbené nástroje, které v zemi svého původu pomáhají s meditací anebo jsou využívány v léčitelství. Na tibetskou mísu se hraje „hlazením“ paličky o vnitřní nebo vnější okraj mísy. Někdy i úderem do stěny. U těchto nástrojů by se zvuk vždy měl nechat doznít. Pokud chcete podpořit partnerský vztah, můžete tibetskou mísu položit partnerovi na záda a rozeznít ji. Vibrace jsou pro tělo velmi příjemné.
Hudební nástroj: Naše plíce
Pokud nechcete pořizovat do bytu žádný nový „krám“, vězte, že podporující tóny můžete vyloudit i vy sami. Nemusíte umět zpívat! Stejně jako v arteterapii nejde o umění, ale o proces uzdravování nějakého bolavého místa. Zpěv či vydávání určitých zvuků (například zpěv buddhistického ohm) rozvibruje naše tělo, rozpohybuje i jemné nitky uvnitř nás, posiluje činnost plic, dosáhnete lepšího prokrvení (skvělá prevence studených nohou či rukou, ale i zlepšení myšlení a koncentrace) a dokonce je zpěvu často připisován antistresový účinek. Podobně jako smíchu… Zkuste si třeba v koupelně (jako děti jsme tam zpívali všichni a někdo tak činí dodnes) vydávat různě posazené tóny. Uvidíte, kde všude v těle se vám zvuk odrazí.
Hudební nástroj: Zvukové lázně
Hudba se samozřejmě využívá i v případě různých terapií. Muzikoterapie spadá do podobné oblasti jako třeba aromaterapie, canisterapie, arteterapie nebo hipoterapie. Existují i speciální „postele“ či lehátka, která spolu se zvukem pomáhají v těle probudit energii, případně uvolnit tu, která je tam navíc. Tím, že se uleví „tělu“ zpravidla pomůže i naší psychice. Ostatně o tom všem je psychosomatika.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku