Houbaři, zbystřete! V lese začínají vykukovat první jarní houby!
Jaro je tady a kromě zlepšujícího se počasí a rostoucích teplot, se můžeme těšit také na první jarní houby. Vykukují nesměle a při jejich hledání je potřeba vyvinout větší úsilí. Jak ale říkají zkušení houbaři: „kdo ví, jak hledat, z lesa se nemůže nikdy vrátit s prázdnou“.
Jarní houby potřebují pro svůj růst dostatek vláhy. Jejich výskyt proto záleží na momentálním počasí a teplotách. Do lesa se ale můžete vypravit tak jako tak, a třeba budete mít na některé jarní houby štěstí. Koneckonců v lese jich v jarních měsících roste hned desítka různých druhů. Ukážeme vám, které to obvykle jsou.
Jarní houby, které můžete sbírat od března
KAČENKA ČESKÁ
Tuto jedlou houbu snadno pozná každý, kdo zná smrže. Kačenka česká je smržovitá houba se zvláštní chutí, která nejvíce vynikne v omáčkách nebo při sušení. Při vhodné úpravě tato houba není gumovitá, jak by se mohlo zdát, ale lahodná a jemná.
Hledejte ji na vápencovitých podložích a také pod následujícími stromy - pod jasany, trnkami, osikami a dalšími listnáči.
UCHÁČ OBROVSKÝ
Ucháč obrovský sice nepatří do čeledi smržovitých, ale desticovitých - i tak je smržům ale velmi podobný. V přírodě ho poznáme podle hnědé barvy a tuhé struktury. Velký sběr desítek ucháčů se ale pravděpodobně konat nebude. Ucháč obrovský totiž obvykle neroste ve větších skupinách, a tak se budete muset spokojit s menším úlovkem.
POZOR!
Houbaři, dávejte si dobrý pozor na záměnu ucháče obrovského s ucháčem obecným. Ucháč obecný je totiž, ač vypadá podobně, jedovatý a může způsobit značné zdravotní a trávicí potíže.
PENÍZOVKA SMRKOVÁ
Penízovka smrková je jednou z prvních hub, které se v české přírodě objevují ještě na přelomu zimy a jara. Patří mezi šiškomilné houby, čímž vám napovídáme, kde tuto zajímavou houbu najdete. Penízovka si libuje v šiškách - nikoliv v těch čerstvě spadených, ale naopak ve starších šiškách, které pomáhá rozkládat. Kromě penízkovky smrkové známe také penízovku provázkovou, drobnovýtrusou nebo nahořklou.
Penízovku můžeme v lese najít v období března a dubna. Roste obvykle ve větších skupinách.
Jaké další jarní houby najdete v přírodě?
- destice chřapáčová
- kališníky
- závojenka podtrnka (POZOR - závojenka jarní je jedovatá)
Jarní houby na zahradě
Mezi naleziště hub zdaleka nepatří jen lesy. Jarní houby můžeme najít také ve městech nebo na zahradách.
SMRŽE
Smrže se někdy označují za houbové pionýry. V přírodě se totiž objevují už v březnu, kdy ještě noční teploty sahají k bodu mrazu. V Česku můžeme nejčastěji narazit na smrž obecný, existuje ale daleko více druhů – například smrž polovolný, smrž špičatý nebo smrž vysoký. Houbař – laik ale rozdíl mezi druhy nepozná.
Pokud na pravé smrže v přírodě skutečně narazíte, určitě si je odneste domů. Tyto houby jsou totiž někdy označovány za sourozence lanýžů. Jsou prý podobně chutné a ve Francii se cena za kilo pohybuje až okolo 100 euro!
A kde smrže hledat? Plodnice se nejčastěji vyskytují na travnatých plochách v blízkosti lesů. Není výjimkou, kdy se tyto jarní houby objeví také na zahradách ve městech a na vesnicích.
ČIRŮVKA MÁJOVKA
Jak napovídá samotný název, čirůvka májovka roste v květnu, někdy už v dubnu. Tato bílá aromatická jedná houba roste na světlých stanovištích - zahradách, sadech, loukách. Narozdíl od smržů se vyskytuje ve více kusech na jednom místě, a tak mají houbaři snazší pořízení. Pokud budete mít na čirůvku májovku v přírodě štěstí, určitě ji tam nenechte ležet. Je skvělá na omáčka nebo lehčí polévky.
POZOR na záměnu s jedovatou závojenkou jarní.
Tak co - vyrazíte letos taky na jarní houby?
Diskuse k článku