Jak moc nám může ublížit změna času?

Jak moc nám může ublížit změna času?

Změna času 2020 je tu! V noci se bude opět posouvat čas. Řada z nás se na tuto změnu netěší. Některým lidem dělá problém přizpůsobit svůj denní režim posunu času o celou hodinu. Zdá se to být pouhá hodina, ale přesto nás to může ovlivnit. Někoho méně, jiného více. Kdy přesně nastane v roce 2020 změna času a jak se na to můžeme připravit?

Čtěte také:

Letní čas a zimní čas: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč se čas mění?

Změna času 2020

Letošní změna času 2020 nastane v noci ze soboty na neděli 29. března 2020. Tehdy se posouvá čas ze druhé na třetí hodinu a začíná platit letní čas. Znamená to tedy, že budeme spát o hodinu méně a večer bude déle světlo. Už tak můžeme pozorovat v přirozeném běhu přírody, jak se na jaře prodlužuje den a později se stmívá. Každá změna času pro člověka představuje určitou zátěž a potřebuje se tomu přizpůsobit. Někteří lidé to snášejí hůře a hovoří se o zavedení jednotného času. Změna času nám totiž narušuje naše přirozené biorytmy.

Na podzim nás znovu čeká posun času z letního na zimní, což nastane 25. října 2020, opět ze soboty na neděli. Tentokrát se posune čas ze tří hodin na dvě. Právě tento zimní čas je ten standardní, který by mohl platit neustále a bez jakýchkoliv změn. Otázkou je, zda bude platnost zimního času po celý rok vůbec zavedena a kdy v Evropské Unii skončí střídání času.

cas hodiny

V roce 2018 proběhlo dotazování respondentů, které zjistilo, že až 84 % lidí je pro zavedení jednotného času. Prokázalo se, že neustálé změny času lidem opravdu vadí. Prozatím však nedošlo k dohodě států a nepadlo žádné konečné rozhodnutí. Věc se odložila o pár let a je stále v jednání.

Jak nás ovlivňuje změna času?

Negativní dopad střídání času spočívá především v tom, že se člověk dobře a kvalitně nevyspí, vstává v jinou dobu a změní se celý režim jeho dne. To rozhodně souvisí i s fungováním celého organismu, s biorytmy, a také s citlivostí našeho imunitního systému. Unavený a vnitřně rozhozený člověk je pak i více náchylný k nemocem, psychickým rozladám, úrazům a nehodám. Citlivějším lidem tedy změna času rozhodně neprospívá.

Změna času 2020: Pomoci může to, že o tom víme předem a začínáme se již se změnou času srovnávat ve své mysli a připravovat se na ni. Měli bychom dostatečně spát a dbát na svou kondici, zdravou výživu a mít dobrý přísun vitamínů a minerálů. Každý člověk je však tvor přizpůsobivý a schopnost adaptability máme velkou, proto se nemusíme bát, všechno se zase postupně brzy vrátí do normálu. Každopádně by asi většina z nás uvítala zavedení jednotného času, proto doufejme, že Evropská Unie tento požadavek brzy schválí.



Diskuse k článku

  • Ellen

    08:14 28. 3. 2020 +2
    Změna času dvakrát do roka na mě působí velmi špatně. Zvláště ta jarní. Pracuji v nemocnici, na 12-ti hodinových směnách, denních a nočních, v nepravidelném režimu. Už to je pro organismus velká zátěž, za 40 let už jsem z toho hodně unavená. Když ještě člověk nemá ani pravidelné volno o víkendech, začne se to projevovat na jeho zdravotním stavu. Na ranní směnu musím vstávat o půl páté, abych v 6 byla v práci. V letním čase je to půl čtvrté. Abych se dostatečně vyspala, musím jít spát nejpozději v 9 večer, ale to je ještě světlo. Vlastně po celý rok vstávám ještě za tmy, v létě chodím spát za světla, to je proti přírodě. Naši předkové chodili spát po setmění a vstávali za svítání, bylo to přirozené uspořádání. Proto byli i zdravější, odolnější. Také je rozdíl, jestli běžně vstáváte v 7 a po změně času v 6, tam se to moc nepozná, ale ti, co musí vstávat místo ve 4 - 5 ve 3 - 4 to poznají hodně, člověk je nastavený tak, že ve 3 - 4 je pro něj hluboká noc a spí v té době nejhlubším spánkem. Čas by měl být trvale takový, jak si ho nastavila příroda, to je jediné správné nastavení. S tím by si lidé neměli zahrávat a nechat přírodě její přirozený běh, její přirozené rytmy, žít s ní v souladu a ne s ní vést věčný a stejně marný boj. Protože co udělají lidé proti přírodě, to se jim nakonec vrátí v podobě nemocí, ekologických i přírodních katastrof, apod. Příroda si nakonec se vším nějak poradí, ale lidé hůř...

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...