Jak se zbavit stresu? Stres může vyvolat těžké psychické poruchy, naučte se odpočívat
Jak se zbavit stresu? Téma, které teď řeší mnoho z nás. „Jsem ve stresu,“ vysloví řada lidí a často napůl v žertu, aniž by si uvědomila, jak zásadní informace je to pro jejich zdraví i psychiku. Může to být právě stres, kdo vyvolává naše vleklé zdravotní potíže či nás psychicky vysává. Jeho nebezpečí není v přímém útoku na náš organismus, ale právě v dlouhodobém zatížení celého systému.
To se zpočátku projevuje jako nechutenství nebo naopak přejídání, zhoršení kvality pleti, vlasů a nehtů, přibírání na váze bez zjevné příčiny či nekvalitou spánku. Potíže se srdcem, krevním tlakem, bolesti zad či migrény už jsou těžší kalibr a znamená to, že je třeba udělat nějaké změny v našem životě. Jak na to? Jak se zbavit stresu?
Jak zvládat stres? Šavlozubý tygr současnosti
Stres je přirozenou reakcí našeho organismu na situaci, kterou vyhodnotil jako nebezpečnou. Vyburcuje tělo k akci útoku a nebo útěku. Vyvolá v těle chemickou reakci, která tělo zrychlí, zesílí a dá mu šanci přežít. Tento koktejl je poté z těla vyplaven zmíněnou akcí. Ať už se šavlozubým tygrem bojujete, nebo se mu snažíte utéct, hormonální koktejl se „spálí.“ A v tom je jádro problému. Jak se zbavit stresu?
Zatímco dříve bylo nebezpečí jasné, dnes tak zjevné není. Na ulici tak často šavlozubého tygra nepotkáme. Zato známe hromadu pracovních termínů, schůzek, organizaci domácnosti a věčné „nestíhání“. Šelma se tak převlékla do saka a kravaty a s kufříkem nástrah likviduje naše zdraví. My totiž místo, abychom stresovou reakci spálili (před termínem lze těžko utéct), ukládáme si ji do těla, čímž je zatěžujeme. Jak se zbavit stresu a potíží s ním spojených?
Jak se zbavit stresu?
Jak jsme naznačili, stresu jako takového se zbavit nejde. Skutečně se jedná o automatickou reakci těla, která má i řadu pozitiv – v reálném nebezpečí nás ochrání (třeba tím, že daný termín skutečně stihneme). Z dlouhodobého hlediska je však třeba držet stres skutečně v míře, který náš organismus zvládne. Jak se zbavit stresu? Co jsme schopni ovlivnit, je naše reakce na konkrétní situaci, která stres (vnitřní tlak) vyvolává. Otázka tak není, jak se zbavit stresu, ale jak se naučit se stresem žít.
Jak se zbavit stresu? Změňte životní styl
- Uvědomte si své hranice a nesnažte se vyhovět všem. Odmítnutí či navrhnutí jiného řešení je také cestou. Vaše zdraví vám za to stojí.
- Hýbejte se! Svižná chůze, jízda na kole, běh, tenis, jóga, plavání či aerobik. Důležitá je pravidelnost. Zapomeňte na to, že nemáte čas. Cílem přeci není nemoc (ta vás totiž pravděpodobně zastaví), ale zdraví.
- Upravte si jídelníček a dodržujte pitný režim. Jezte v klidu bez přítomnosti elektroniky a ideálně v pravidelné časy. Soustřeďte se na jednotlivá sousta.
- Odpočívejte a spěte.
Kvalitní spánek jako recept na stres
Jak se zbavit stresu? Spánek je pro naše tělo zásadní. Nejenže během něj dochází k regeneraci buněk, ale navíc je obranou proti depresi i úzkostem (právě ty se stresem aktivují) a vypíná naši vědomou mysl (zaplněnou úkoly, termíny a povinnostmi). Ideální doba je 6-8 hodin a hlavně by měl spánek probíhat ve tmě, kdy dochází i k tvorbě melatoninu, jež je za pozitiva spánku zodpovědný. Delší spánek má spíše negativní dopady. Odpolední šlofíček by neměl přesáhnout 20 minut.
Jak se zbavit stresu? Dovolte si odpočinek pro jednoho
Jsou okamžiky, kdy „cítíte“, že toho na vás je moc, ale hlava vám aktivně připomene, co vše je ještě třeba udělat. Právě to je moment, který bývá zlomový. Do zdraví či do nemoci. Nemiňte ho. Je to volání o pomoc vašeho těla i psychiky. Jakmile jste pod stresem, výkony jdou dolů a vy roztáčíte kolečko do zdravotního pekla a psychické nestability. Víc kávy nebo energy drinků nepomáhá. Zastavte se. Existuje i možnost vyrazit na pobyt pro jednoho. Vypněte telefon, odpojte se od sítí a jen buďte. Tím, že si dáte odstup, naleznete často i nový směr či nové řešení, které pod stresem nebylo vidět.
Pomocníci proti stresu a aktivní odpočinek
- Akupresura - aktivací citlivých bodů na svém těle ulevíte tělu od stažení.
- Jóga očí či obličeje - pomáhá i s migrénami a vyhladí i naše stresové vrásky.
- Omalovánky, háčkování, puzzle - jedná se o „pracovní“ meditaci, která odlehčí mysli.
- Aromaterapie - levandule (klidný spánek), růže (zlepšuje náladu), bergamot (zbavuje lítosti), cypřiš (zmírňuje stres), santal (harmonie).
- Meditace - může jí být i klidné vypití kávy či zeleného čaje!
- Práce s dechem - několikrát za den (nebo když se cítíte pod tlakem) si vzpomeňte, na nástroj relaxace - dech. Zhluboka se nadechněte nosem a vnímejte, jak vzduch putuje do plic a pohybuje vaším tělem. Vědomě dechem rozšiřujte hrudní koš do všech stran a posouvejte jej i do oblasti pánevního dna. S výdechem vše zase zmenšete.
- Hraní deskových her, luštění křížovek či šachy - prostě dejte mozku zábavu, aby se nemusel neustále točit kolem nevyřešených situací.
- Pracujte na zahradě, vyřezávejte - manuální práce všeho druhu pomáhá v těle vytvářet spokojenost, dopřejte si to, co máte rádi.
Diskuse k článku