Kinetóza může znepříjemnit cestování. Jak nevolnost účinně potlačit?
Kinetóza, nebo také cestovatelská nevolnost postihuje v průměru pět procent populace. Nejvíce s ní při cestování dopravními prostředky bojují malé děti do dvanácti let a také těhotné ženy. Kinetóza však není nevolností typickou, pocházející z oblasti trávicího ústrojí. Je totiž spjata s podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu.
Již historicky byla kinetóza velmi známá zejména mezi mořeplavci. Tehdy se jí říkalo mořská nemoc. Ta byla způsobená prudkými změnami polohy těla vlivem pohupování lodi na mořských vlnách. Podobný princip může vyvolat cestovatelskou nevolnost i v autě, autobuse, nebo letadle.
Kinetóza a rovnovážné ústrojí
Centrum rovnováhy se ukrývá v takzvaném vestibulárních aparátu. Ten je tvořen polokruhovitými kanálky, které jsou zodpovědné za vnímání polohy hlavy. Mimo jiné obsahuje i dva váčky, a to vejčitý a kulovitý (reagují na změnu polohy těla horizontálně a vertikálně). Vestibulární aparát v uchu obsahuje rovněž tekutinu, která se v jednotlivých oblastech přelévá. Tím se přenáší do mozku informace o tom, v jaké poloze se vlastně nacházíme. Kinetóza je stav, kdy dojde k nesouladu zraku a rovnovážného ústrojí v uchu. Očima vnímáme určitou situaci, ale nervový systém dostává impulz rozporující s tím, co vidíme. Proto nejčastěji k nevolnosti dochází při cestování dopravními prostředky.
Kinetóza a její projevy
Kinetóza se projevuje těmito způsoby:
- žaludeční nevolnost a následné zvracení
- výskyt studeného potu
- závratě
- bolesti hlavy
- zvýšené slinění
- ospalost a zívání
- zejména u těhotných pak může docházet k zvýšené citlivosti vůči různým pachům
Kinetóza a nejlepší možná řešení
Pokud vás při cestování postihne kinetóza, je možné ji řešit specifickými léky, mezi které patří například Kinedryl. Pomohou však i některá antiemetika, jako je Travel-Gum ve formě žvýkacích tablet. Zvolit můžete i čistě přírodní preparáty s obsahem zázvoru, které dokážou velmi účinně žaludek zklidnit. Mezi tyto přípravky řadíme Antimetil, nebo Emesin. Nemusíte se ale omezit jen na kupované produkty. Velmi dobře zabere i obyčejný neslazený odvar ze zázvoru, který je vhodné popíjet preventivně po douškách během cestování. Abyste předešli cestovatelské nevolnosti, řiďte se těmito radami:
- Při cestování dopravním prostředkem otevřete okénko, pokud je to možné, abyste měli přísun kyslíku. Zhluboka dýchejte.
- Než se vydáte na cestu, najezte se. Prázdný žaludek je více náchylný k nevolnostem, kinetóza se tak může dostavit velmi rychle a nečekaně. S množstvím jídla to ale nepřehánějte. Přejídání může být kontraproduktivní. Zvolte zlatou střední cestu.
- V autě preferujte sezení na přední sedačce vedle řidiče. Co se týká autobusu a letadla, je vhodné vybírat si rovněž místa v předních řadách. Při plavení se na lodi je optimální poloha uprostřed paluby.
- V dopravních prostředcích si sedejte vždy ve směru jízdy a dívejte se co nejdál před sebe na body, které se, pokud možno nepohybují. Hlavu přitom mějte opřenou o opěrku a nehýbejte s ní.
- Pakliže vás již kinetóza dostihla, pokuste se udělat si pauzu, zastavte a projděte se na čerstvém vzduchu. To lze ovšem pouze při cestování autem. Také s sebou noste vždy nepropustný pevný sáček, pokud by přeci jen došlo ke zvracení v dopravním prostředku.
Kinetóza a přístup k dětem
Obecně je známo, že kinetóza postihuje nejčastěji malé děti. U těch je vhodné preventivně podávat vhodná antiemetika. Upřednostňujte spíš přírodní preparáty s obsahem zázvoru. Pokud se vydáváte na delší cestu autem, vybírejte především hodiny večerní a noční. V tento čas budou děti více unavené a cestu často prospí bez zjevných žaludečních potíží. Děti při cestování zabavte zpíváním písničky, nebo slovními hrami. Nedávejte jim ke čtení knížku, ani mobil na hraní. Měly by se dívat před sebe. Pravidelně také zastavujte na čerpacích stanicích, aby se vaši potomkové mohli protáhnout a nadýchat čerstvého vzduchu.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
Karol89