Cestovní nevolnost se dá řešit speciálními léky nebo bylinkami

Cestovní nevolnost může zkazit cestu na dovolenou. 9 tipů na byliny, které vás po cestě zachrání a udělají vám dobře

Cestovní nevolnost je poměrně rozšířeným problémem. Ne každý má to štěstí, že cestování je pro něj odpočinkem a zpestřením dovolené. Mnozí trpí, ať už jedou autem, vlakem, autobusem, plují lodí nebo letí letadlem. Pokud vás trápí cestovní nevolnost, vždy si najde důvod proč se objevit. Je tedy na čase přejít do protiútoku.

Cestovní nevolnost není nic příjemného. A pokud se objeví třeba při cestě na dovolenou, může přeměnit několik hodin, ba i dní, na skutečné peklo. Za kinetózu, jak se cestovní nevolnost správně nazývá, nemůže kupodivu rozhoupaný žaludek, ale orgán rovnováhy, který se nachází ve středním uchu. Právě ten totiž registruje veškeré změny, které souvisí s polohou lidského těla. A jak tak koukáme za jízdy z okénka, mozek dostane od smyslových orgánů hlášení o pohybu, ale orgány rovnováhy mu hlásí zcela odlišný druh pohybu. Tudíž je mozek dezorientovaný a začne tělu vysílat zmatené signály. V tu chvíli se dostavuje cestovní nevolnost. 

Jednoduché tipy na cestovní nevolnost

Jednoduchým trikem, jak tomu předejít tomu, aby nás cestovní nevolnost nemohla, je namontování nějakého držadla přímo před sebe – na sedačku či u spolujezdce palubní desku, a té se pevně držet. Zároveň s tím koukat přímo před sebe, nikoliv do strany. Stejně tak nepomůže, pokud se budeme držet bočního držadla. Jde o jednoduchý trik, který na většinu lidí zabírá. Ovšem ne na každého – zvláště u dětí a těhotných žen je cestování vcelku problém, jelikož jsou na jakékoliv změny celkově citlivější. A právě také tyto dvě skupiny trápí cestovní nevolnost ze všech nejvíce.

Čtěte také:

Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty

Kinetóza může znepříjemnit cestování. Jak nevolnost účinně potlačit?

Bazalka pravá provoní vaše pokrmy. Připravte si tři směsi koření, které mají všestranné využití!

Cestovní nevolnost: projevy

Ne vždy se však cestovní nevolnost-kinetóza musí ohlásit žaludeční nevolností či zvracením. Často má nenápadnější příznaky, jako například celkový pocit vyčerpanosti, bolesti hlavy, zívání nebo studený pot. V každém případě je před cestou lepší nepožívat jakékoliv alkoholické nápoje, jelikož ty narušují rovnováhu. Jídlo bychom si měli před cestováním dát jen lehké a snadno stravitelné. Během cesty je pak dobré sedět spíše v přední části dopravního prostředku, ve směru pohybu. Nepoužívejte parfémy a chemické osvěžovače vzduchu, protože tyto, zvláště syntetické pachy, mohou situaci jen zhoršovat. Pokud chcete nějaké vůně využít, pak výhradně 100% esenciální olej, který naopak bude pomáhat, aby vám špatně nebylo. 

Cestovní nevolnost: Byliny pro prevenci

Zázvor 

V drtivé většině případů zabírá na cestovní nevolnost hodně rychle. Vhodné jsou kapsle, tobolky nebo silnější zázvorový čaj. Před cestováním se doporučuje začít se zázvorovou kúrou zhruba 3 až 4 hodiny před odjezdem. Je na jedno, zda budete pít čaj, užívat ho v tobolkách, nebo raději cucat kandovaný zázvor. Co se nevolnosti z jídla či pití týče, tak v těchto případech je kořen zázvoru využíván už tisíce let.

Mastichový strom neboli řečík lentišek

Pryskyřice z mastichového stromu se získává v jediné lokalitě na světě, v jižní oblasti řeckého ostrova Chios. Masticha má prospěšně účinky na celý organismus. Je užívána pro svěží dech nebo používaná v kosmetice pro regeneraci pokožky. Mimo jiné při dlouhodobém užívání pomáhá hubit helicobacter pylori způsobující záněty a vředy žaludku a dvanácterníku. Může tak být prevencí nejen cestovní nevolnosti.

Heřmánek

Může být prevencí cestovní nevolnosti, ale pomáhá zklidnit žaludek i během cesty. Tiší bolesti zažívacího traktu i pálení žáhy. Pomáhá snížit pocit nadýmání a plynatost.

Máta 

Pro trávení, zažívání a na cestovní nevolnost je jednoznačně nejlepší. I když je několik druhů máty a všechny fungují víceméně podobně, ta peprná je pro žaludek přímo požehnáním. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje. Je proto doporučována při veškerých žaludečních i střevních potížích. Pomáhá tlumit křeče v zažívacím traktu. Je nejen prevencí, ale i účinnou první pomocí, pokud už k nevolnosti dojde. Tiší rozbouřený zažívací trakt, když dojde ke zvracení a pomůže organismu znovu dojít k rovnováze. Máta má blahodárný vliv na podrážděná střeva a zklidňuje sliznice. Pro děti do šesti let však máta peprná není vhodná, právě kvůli obsahu mentolu, který může negativně ovlivňovat jejich nervový systém. I po šestém roce bychom s touto bylinkou měli u dětí zacházet velice opatrně. Lepší je nahradit ji šetrnější mátou kadeřavou, například ve formě esenciální oleje. Pomáhá téměř stejně, ale je k dětskému tělu šetrnější.

Meduňka 

Jemná bylinka s příjemným citrónovým nádechem v sobě ukrývá silici, jež má uklidňující účinky. A to nejen na zažívací trakt a tedy i cestovní nevolnost. Zlepšuje zažívání, podporuje trávení a pomáhá při žaludečních potížích. Je velmi jemná, tudíž ji mohou i nejmenší děti, kterým se doporučuje uvařit meduňkový čaj na cesty

Na cestu si připravte nápoj bylinek, které si s cestovní nevolností poradí

Bazalka

Má zklidňující účinky zejména při jiných příznacích cestovní nevolnosti, než je zvracení. Vhodná je při bolestech hlavy, vyčerpanosti či v případech, že vás obtěžují okolní pachy. Tiší zažívací trakt a reguluje zažívání. 

Pelyněk

Bylina hodící se zejména pro dospělé jedince. Navíc byste měli preferovat hořkou chuť, protože pelyňkový čaj má pořádný říz. Ovšem na zažívací ústrojí a cestovní nevolnost působí doslova jako hojivý balzám. Dokáže uklidnit rozhoupaný žaludek, reguluje činnost žlučníku, tlumí křeče i bolesti břicha a navíc má dezinfekční účinky. Vhod přijde i v případě, že vás na dovolené začne trápit průjem či zažívací potíže z nevhodného jídla či vody.

Šalvěj 

Je to všeobecný dezinfekční prostředek. Skvěle však zabírá hlavně proti pocení. Dále působí proti zánětům a zklidňuje zažívací trakt. Pomáhá při léčbě jater a žlučníku. A na cestovní nevolnost. Podpůrně působí při zánětech dutiny ústní. Podporuje správné zažívání a činnost střev.

Andělika

Pokud vám začnou během cestovní nevolnosti i křeče v břiše, pak je výhodné mít připravenou právě anděliku. Jde o skvělý protikřečový přírodní prostředek. Krom žaludku uklidňuje i střeva a reguluje zažívání. Odstraňuje plynatost.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!