Nevolnost v těhotenství může být velmi nepříjemná

Nevolnost v těhotenství: Proč se objevuje a jak ji zvládnout?

Říká se, že žena pozná, když otěhotní. Jiný stav je zkrátka znát. Jenže s sebou přináší i řadu nových zkušeností. Mezi tu méně oblíbenou novotu patří nevolnost v těhotenství. Nejčastěji se jedná o pocit na zvracení, jindy ke zvracení skutečně dochází. Jak nevolnost v těhotenství zkrotit?

Nevolnost v těhotenství

Nevolnost v těhotenství je poměrně častým průvodním jevem tohoto období očekávání. Uvádí se, že nevolností trpí až třetina budoucích maminek. Co to vlastně nevolnost v těhotenství znamená? Některé ženy jsou pouze citlivější na určité vůně, kterou často doprovází nechuť k jídlu. Někdy se dokonce změní chuť v nechuť až během přípravy konkrétního jídla. Mezi nevolnost v těhotenství se řadí také pálení žáhy, pocity na zvracení, žaludek na vodě, zvýšené slinění a zácpa. Někdy se objevuje pachuť v ústech. Ve většině případů jsou tyto stavy charakteristické pro první trimestr, tedy první tři měsíce těhotenství. Občas se vrací ke konci těhotenství. Některé ženy však nevolnost v těhotenství drží po celou dobu požehnaného stavu.

Nevolnost v těhotenství: Hormony na pochodu

O přesné příčině nevolností v těhotenství klasická medicína stále spekuluje. Mezi jedny z hlavních příčin se uvádí hormonální změny v těle ženy. Například hormon hCG, jehož hladiny se zvyšují právě v období mezi 8. a 12. týdnem. K dalším hormonům, u kterých se zaznamenává velký nárůst patří například choriový gonadotropin, jež „oznamuje“ těhotenství a často přináší i nevolnosti. Svou roli hraje také serototin, který je sice nazýván hormonem štěstí, ale také se podílí na dráždění žaludku. Za další z příčin se uvádí také zpomalené trávení, díky kterému v těle budoucí matky zůstává více látek, jež se postupem času stávají „toxinem“. Štítná žláza se pak často podílí také na bušení srdce či návalech. Řada žen se odkazuje na dědičnost.

Čtěte také:

Správný vývoj řeči u dětí? Co by vaše dítě mělo umět a jak jej rozpovídat, pokud nemluví?

Nevolnost v těhotenství: Co na to psychosomatika?

Nevolnost v těhotenství neušla ani pozornosti psychosomatiky. Ta se na člověka dívá jako na celek a vychází z předpokladu, že jedna (i malá) záležitost ovlivňuje celý systém. Těhotenství je pro řadu žen jedním z vrcholů jejich existence. Nicméně vnější tlak i vnitřní nastavení (různé návyky a mechanismy chování) se často podepíše na kvalitě celého těhotenství. Pokud je těhotenství plánované, doporučuje se určitým způsobem detoxikovat své tělo, ale i mysl a připravit tak opravdu láskyplné prostředí pro budoucího potomka. Jak se psychosomatika dívá na obtíže, které se s těhotenstvím pojí?

  • Nevolnost v těhotenství: Co mi v životě vadí? Co mě natolik štve, že se bráním novému životu? Co odmítám ve vztahu k novému stavu a budoucímu dítěti přijmout?
  • Otoky: Proč se těhotenstvím cítím omezována? Co mi nyní chybí? Co považuji těhotenstvím za ztracené?
  • Těhotenské skvrny: V jakých situacích se cítím ponížená či méněcenná?

Nevolnosti v těhotenství lze řešit

Nevolnost v těhotenství: Jak na ni vyzrát

Neexistuje jeden návod, jak se nevolnosti v těhotenství vyhnout. Co funguje jedné ženě, nemusí mít na druhou žádný vliv. Navíc je celá záležitost komplikovaná tím, že během těhotenství bychom si měli dávat pozor i na různé potraviny, chemické léky, ale i byliny. Mohou mít negativní vliv na plod, ale také například vyvolat porod. Jak tedy vyzrát na nevolnost v těhotenství?

  1. Zvolte potraviny, které vás nedráždí (rozhodně se vyhněte kořeněným a tučným jídlům).
  2. Jezte málo, ale často.
  3. Pijte chladné nápoje. Některé ženy nedají dopustit na zmrzlinu nebo cucání ledové kostky.
  4. Nehladovte. Vždy mějte v kabelce nějakou rychlou svačinku.
  5. Často větrejte.
  6. Dodržujte pitný režim, ale spíše po menších dávkách. Vyhněte se perlivé vodě a ideálně i kávě.
  7. V zateplených či vydýchaných prostorách se nebojte sednout.
  8. Najděte způsob, jak zmírnit dopady stresu (včetně strachu, jak to všechno zvládnete) – vyhledejte kurz, podobně naladěnou skupinu, poraďte se s odborníkem.
  9. Zpomalte! I vstávat lze pomalu.
  10. Zkuste do života vpustit těhotenské cvičení na míči nebo i jiné techniky.

Tip na závěr: Pozor na kvalitu zubů. Nevolnost v těhotenství a zvracení velmi ovlivňuje ústní dutinu, kde mění prostředí. Můžete tak čelit i aftům, odhalování zubních krčků či zvýšené kazivosti zubů.

Autor: Markéta Palati



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!