Nevolnost v těhotenství může být velmi nepříjemná

Nevolnost v těhotenství: Proč se objevuje a jak ji zvládnout?

Říká se, že žena pozná, když otěhotní. Jiný stav je zkrátka znát. Jenže s sebou přináší i řadu nových zkušeností. Mezi tu méně oblíbenou novotu patří nevolnost v těhotenství. Nejčastěji se jedná o pocit na zvracení, jindy ke zvracení skutečně dochází. Jak nevolnost v těhotenství zkrotit?

Nevolnost v těhotenství

Nevolnost v těhotenství je poměrně častým průvodním jevem tohoto období očekávání. Uvádí se, že nevolností trpí až třetina budoucích maminek. Co to vlastně nevolnost v těhotenství znamená? Některé ženy jsou pouze citlivější na určité vůně, kterou často doprovází nechuť k jídlu. Někdy se dokonce změní chuť v nechuť až během přípravy konkrétního jídla. Mezi nevolnost v těhotenství se řadí také pálení žáhy, pocity na zvracení, žaludek na vodě, zvýšené slinění a zácpa. Někdy se objevuje pachuť v ústech. Ve většině případů jsou tyto stavy charakteristické pro první trimestr, tedy první tři měsíce těhotenství. Občas se vrací ke konci těhotenství. Některé ženy však nevolnost v těhotenství drží po celou dobu požehnaného stavu.

Nevolnost v těhotenství: Hormony na pochodu

O přesné příčině nevolností v těhotenství klasická medicína stále spekuluje. Mezi jedny z hlavních příčin se uvádí hormonální změny v těle ženy. Například hormon hCG, jehož hladiny se zvyšují právě v období mezi 8. a 12. týdnem. K dalším hormonům, u kterých se zaznamenává velký nárůst patří například choriový gonadotropin, jež „oznamuje“ těhotenství a často přináší i nevolnosti. Svou roli hraje také serototin, který je sice nazýván hormonem štěstí, ale také se podílí na dráždění žaludku. Za další z příčin se uvádí také zpomalené trávení, díky kterému v těle budoucí matky zůstává více látek, jež se postupem času stávají „toxinem“. Štítná žláza se pak často podílí také na bušení srdce či návalech. Řada žen se odkazuje na dědičnost.

Čtěte také:

Správný vývoj řeči u dětí? Co by vaše dítě mělo umět a jak jej rozpovídat, pokud nemluví?

Nevolnost v těhotenství: Co na to psychosomatika?

Nevolnost v těhotenství neušla ani pozornosti psychosomatiky. Ta se na člověka dívá jako na celek a vychází z předpokladu, že jedna (i malá) záležitost ovlivňuje celý systém. Těhotenství je pro řadu žen jedním z vrcholů jejich existence. Nicméně vnější tlak i vnitřní nastavení (různé návyky a mechanismy chování) se často podepíše na kvalitě celého těhotenství. Pokud je těhotenství plánované, doporučuje se určitým způsobem detoxikovat své tělo, ale i mysl a připravit tak opravdu láskyplné prostředí pro budoucího potomka. Jak se psychosomatika dívá na obtíže, které se s těhotenstvím pojí?

  • Nevolnost v těhotenství: Co mi v životě vadí? Co mě natolik štve, že se bráním novému životu? Co odmítám ve vztahu k novému stavu a budoucímu dítěti přijmout?
  • Otoky: Proč se těhotenstvím cítím omezována? Co mi nyní chybí? Co považuji těhotenstvím za ztracené?
  • Těhotenské skvrny: V jakých situacích se cítím ponížená či méněcenná?

Nevolnosti v těhotenství lze řešit

Nevolnost v těhotenství: Jak na ni vyzrát

Neexistuje jeden návod, jak se nevolnosti v těhotenství vyhnout. Co funguje jedné ženě, nemusí mít na druhou žádný vliv. Navíc je celá záležitost komplikovaná tím, že během těhotenství bychom si měli dávat pozor i na různé potraviny, chemické léky, ale i byliny. Mohou mít negativní vliv na plod, ale také například vyvolat porod. Jak tedy vyzrát na nevolnost v těhotenství?

  1. Zvolte potraviny, které vás nedráždí (rozhodně se vyhněte kořeněným a tučným jídlům).
  2. Jezte málo, ale často.
  3. Pijte chladné nápoje. Některé ženy nedají dopustit na zmrzlinu nebo cucání ledové kostky.
  4. Nehladovte. Vždy mějte v kabelce nějakou rychlou svačinku.
  5. Často větrejte.
  6. Dodržujte pitný režim, ale spíše po menších dávkách. Vyhněte se perlivé vodě a ideálně i kávě.
  7. V zateplených či vydýchaných prostorách se nebojte sednout.
  8. Najděte způsob, jak zmírnit dopady stresu (včetně strachu, jak to všechno zvládnete) – vyhledejte kurz, podobně naladěnou skupinu, poraďte se s odborníkem.
  9. Zpomalte! I vstávat lze pomalu.
  10. Zkuste do života vpustit těhotenské cvičení na míči nebo i jiné techniky.

Tip na závěr: Pozor na kvalitu zubů. Nevolnost v těhotenství a zvracení velmi ovlivňuje ústní dutinu, kde mění prostředí. Můžete tak čelit i aftům, odhalování zubních krčků či zvýšené kazivosti zubů.

Autor: Markéta Palati



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.