Těhotenská nevolnost: Jak se s ní poprat?
Nevolnost je nepříjemnou součástí prvních týdnů těhotenství u většiny nastávajících maminek. Podle průzkumů trápí těhotenská nevolnost až osmdesát procent žen v očekávání. Dvě procenta žen pak trápí nevolnost, která vyžaduje dokonce hospitalizaci. A jsou dokonce i ženy, které těhotenská nevolnost provází celých devět měsíců těhotenství.
Přesto, že těhotenská nevolnost postihuje drtivou většinu žen, její příčiny nebyly nikdy objasněny. Experti se vška domnívají, že těhotenská nevolnost může souviset s produkcí hormonu GDF15. Podle množství hormonu v krvi je pak malé nebo vysoké riziko, že právě vás bude tento problém trápit. Na vině však může být i takzvaný “těhotenský hormon”, tedy HCG.
Těhotenská nevolnost není nemoc
Těhotenská nevolnost se objevuje někdy okolo 6. týdne a obvykle mizí s druhým trimestrem. Nejsou však výjimkou ženy, u kterých nevolnosti odchází ještě později. Studie ukázaly, že ženy s nevolností během prvního trimestru mají nižší riziko potratu než ženy bez těchto příznaků. Je to údajně dáno tím, že nevolnost a zvracení během raného těhotenství naznačuje, že v těle stoupá množství hormonů potřebných pro udržení zdravého těhotenství. Mírná těhotenská nevolnost se dá do jisté míry zvládnout i díky vhodné stravě a životnímu stylu. Bojovat s ní můžete i díky volně prodejným doplňkům stravy, které jsou pro nastávající maminky zcela bezpečné. V případě silných nevolností pak může lékař dokonce napsat i léky. To se však týká spíše žen, které nadměrně zvrací a nejsou schopny normálně fungovat.
Ovesná kaše – dobrá snídaně, nebo největší omyl?
Vytvořte si nekonečnou zásobu zázvoru! Pěstování zázvoru zvládnou i začátečníci
Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost
Ranní nebo těhotenská nevolnost?
Těhotenská nevolnost je někdy označovaná také jako ranní nevolnost. Jde o to, že většinu žen trápí nevolnost a zvracení především v ranních hodinách, během dne se pak stav lepší. I když to pochopitelně není pravidlem. Jsou nastávající maminky, které mají problém po celý den. Mezi běžné známky patří nevolnost, ztráta chuti k jídlu, pocit plného žaludku či zvracení. Patří sem ale i pálení žáhy nebo reflux, kinetóza nebo návaly hladu.
Těhotenská nevolnost: Příznaky
I když není příčina nevolností známá a lékaři se domnívají, že jde o kombinaci fyzikálních a chemických změn v těle, může být na vině rovněž vzestup těhotenských hormonů, nízká hladina cukru v krvi, kolísání krevního tlaku či změny v metabolismu. Rovněž byste měli mít na paměti, že ranní nevolnost může zhoršovat únava, stres, úzkost, pohyb, příliš teplé počasí a dokonce i některé druhy potravin. Ač je těhotenská nevolnost považovaná za normální, rozhodně byste ji měli řešit s lékařem v případě, že zvracíte víckrát než třikrát denně, jste dehydratované a příliš hubnete.
Přeperte těhotenskou nevolnost
Existuje několik věcí, které můžete udělat pro to, abyste se cítili lépe. Výrazně může snížit nevolnost změna stravovacích návyků i změna životního stylu. A co konkrétně můžete dělat?
- Ráno, ještě před tím než vstanete z postele, snězte banán, sušenku nebo toust. Pomohou vám zklidnit žaludek.
- Místo tří větších jídel za den, snězte třeba šest menších. Nepřejídejte se a nevynechávejte jídla.
- Vyhýbejte se kořeněným a tučným jídlům, jezte spíše nevýrazné pokrmy.
- Svačiny by měly být bohaté na bílkoviny. Skvělý je jogurt, sýr nebo třeba ořechy.
- Pokud jdete někam mimo domov, například na procházku nebo na výlet, vždy si s sebou vezměte adekvátní svačinu.
- Pijte dostatek tekutin. Vyhýbejte se kofeinu a naopak zařaďte zázvor, který těhotenské nevolnosti pomáhá předcházet. Pomoci mohou i citrusové plody.
Těhotenská nevolnost: Prevence
- Kromě správně nastaveného stravování, je vhodné užívat i speciální těhotenské vitamíny, alespoň tedy právě v prvním trimestru.
- Vyhýbejte se pachům. Pomoci vám mohou některé přírodní vůně, jako je pomeranč, citrón nebo máta.
- Dostatečně odpočívejte, v žádném případě si ale nelehejte s plným žaludkem po jídle.
- Situacím, které vám nevolnost způsobují, se vyhýbejte.
- Místnost, ve které pobýváte, často větrejte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku