Těhotenská nevolnost dokáže pořádně potrápit

Těhotenská nevolnost: Jak se s ní poprat?

Nevolnost je nepříjemnou součástí prvních týdnů těhotenství u většiny nastávajících maminek. Podle průzkumů trápí těhotenská nevolnost až osmdesát procent žen v očekávání. Dvě procenta žen pak trápí nevolnost, která vyžaduje dokonce hospitalizaci. A jsou dokonce i ženy, které těhotenská nevolnost provází celých devět měsíců těhotenství.

Přesto, že těhotenská nevolnost postihuje drtivou většinu žen, její příčiny nebyly nikdy objasněny. Experti se vška domnívají, že těhotenská nevolnost může souviset s produkcí hormonu GDF15. Podle množství hormonu v krvi je pak malé nebo vysoké riziko, že právě vás bude tento problém trápit. Na vině však může být i takzvaný “těhotenský hormon”, tedy HCG.

Těhotenská nevolnost není nemoc

Těhotenská nevolnost se objevuje někdy okolo 6. týdne a obvykle mizí s druhým trimestrem. Nejsou však výjimkou ženy, u kterých nevolnosti odchází ještě později. Studie ukázaly, že ženy s nevolností během prvního trimestru mají nižší riziko potratu než ženy bez těchto příznaků. Je to údajně dáno tím, že nevolnost a zvracení během raného těhotenství naznačuje, že v těle stoupá množství hormonů potřebných pro udržení zdravého těhotenství. Mírná těhotenská nevolnost se dá do jisté míry zvládnout i díky vhodné stravě a životnímu stylu. Bojovat s ní můžete i díky volně prodejným doplňkům stravy, které jsou pro nastávající maminky zcela bezpečné. V případě silných nevolností pak může lékař dokonce napsat i léky. To se však týká spíše žen, které nadměrně zvrací a nejsou schopny normálně fungovat. 

Čtěte také:

Ovesná kaše – dobrá snídaně, nebo největší omyl?

Vytvořte si nekonečnou zásobu zázvoru! Pěstování zázvoru zvládnou i začátečníci

Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost

Ranní nebo těhotenská nevolnost?

Těhotenská nevolnost je někdy označovaná také jako ranní nevolnost. Jde o to, že většinu žen trápí nevolnost a zvracení především v ranních hodinách, během dne se pak stav lepší. I když to pochopitelně není pravidlem. Jsou nastávající maminky, které mají problém po celý den. Mezi běžné známky patří nevolnost, ztráta chuti k jídlu, pocit plného žaludku či zvracení. Patří sem ale i pálení žáhy nebo reflux, kinetóza nebo návaly hladu. 

Těhotenská nevolnost: Příznaky

I když není příčina nevolností známá a lékaři se domnívají, že jde o kombinaci fyzikálních a chemických změn v těle, může být na vině rovněž vzestup těhotenských hormonů, nízká hladina cukru v krvi, kolísání krevního tlaku či změny v metabolismu. Rovněž byste měli mít na paměti, že ranní nevolnost může zhoršovat únava, stres, úzkost, pohyb, příliš teplé počasí a dokonce i některé druhy potravin. Ač je těhotenská nevolnost považovaná za normální, rozhodně byste ji měli řešit s lékařem v případě, že zvracíte víckrát než třikrát denně, jste dehydratované a příliš hubnete.

Při ranní nevolnosti může pomoci banán snědený nalačno

Přeperte těhotenskou nevolnost

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro to, abyste se cítili lépe. Výrazně může snížit nevolnost změna stravovacích návyků i změna životního stylu. A co konkrétně můžete dělat?

  • Ráno, ještě před tím než vstanete z postele, snězte banán, sušenku nebo toust. Pomohou vám zklidnit žaludek.
  • Místo tří větších jídel za den, snězte třeba šest menších. Nepřejídejte se a nevynechávejte jídla.
  • Vyhýbejte se kořeněným a tučným jídlům, jezte spíše nevýrazné pokrmy.
  • Svačiny by měly být bohaté na bílkoviny. Skvělý je jogurt, sýr nebo třeba ořechy.
  • Pokud jdete někam mimo domov, například na procházku nebo na výlet, vždy si s sebou vezměte adekvátní svačinu.
  • Pijte dostatek tekutin. Vyhýbejte se kofeinu a naopak zařaďte zázvor, který těhotenské nevolnosti pomáhá předcházet. Pomoci mohou i citrusové plody.

Těhotenská nevolnost: Prevence

  • Kromě správně nastaveného stravování, je vhodné užívat i speciální těhotenské vitamíny, alespoň tedy právě v prvním trimestru. 
  • Vyhýbejte se pachům. Pomoci vám mohou některé přírodní vůně, jako je pomeranč, citrón nebo máta.
  • Dostatečně odpočívejte, v žádném případě si ale nelehejte s plným žaludkem po jídle.
  • Situacím, které vám nevolnost způsobují, se vyhýbejte.
  • Místnost, ve které pobýváte, často větrejte.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
MUDr. Tomáš Vaňatka – gynekologická ambulance, Zastávka
Hledáte ve městě Zastávka či okol…

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?