Ranní nevolnost: Noční můra každé těhotné ženy. Kdy konečně ranní nevolnosti ustoupí?
Tolik jste se těšila na to, až konečně otěhotníte. Až vám poroste bříško. Až v sobě poprvé ucítíte ten nový vznikající život. A místo veškeré radost jsou tu nepříjemné a obtěžující ranní nevolnosti. Které bohužel mnohdy přetrvávají během celého dne. Jak dlouho období ranních nevolností trvá a jak se s nimi popasovat?
Ranní nevolnost je jak výlet na houpající se lodi. Máte radost z výletu, ale zároveň vás absolutně ničí ten obtěžující pocit, který má nad vámi převahu. Ať jste kdekoliv. Když vstáváte, jste v práci nebo třeba na důležité schůzce. Nejste schopná se soustředit. Ranní nevolnost vás doslova ničí. Skončí to vůbec někdy?
Ranní nevolnosti v prvním trimestru
Dobrou zprávou je, že u většiny žen ranní nevolnosti skončí poměrně rychle. Respektive na konci prvního trimestru. Jen zřídka se mohou objevovat i nadále. U některých žen se vyskytují dokonce během celého těhotenství, jde však o ojedinělé případy. Většina žen se ranní nevolnosti zbaví nejčastěji okolo 12. týdne. Přičemž nejintenzivnější bývá ranní nevolnost v období mezi 8. a 10. týdnem těhotenství. Ranní nevolností trpí údajně více než polovina žen, které jsou těhotné. Drtivá většina z nich se ranní nevolnosti zbaví mezi 12. a 14. týdnem a zhruba deset procent žen s ranní nevolností bojuje až do 22. týdne, ještě menší procento žen pak někdy i déle. I když se ranní nevolnost může zdát nesnesitelná, je to vlastně pro nastávající maminku dobrá zpráva. Tělo jí tak sděluje, že hormony plní svou práci a dítě prospívá. Studie z roku 2016 dokonce zjistila, že ženy, které prodělaly ranní nevolnosti a zvracení, měly o 50 procent menší pravděpodobnost potratu.
Zázvor a jeho účinky hravě nahradí lékaře
Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost
Nevolnost v těhotenství: Proč se objevuje a jak ji zvládnout?
Ranní nevolnost není jen ráno
Jestliže se nad pojmem “ranní nevolnost” jen trpce usmíváte, pak máte jistě zkušenost za sebou. Jen zřídka se totiž těhotenská nevolnost objevuje jen v ranních hodinách. Často trápí těhotnou ženu v průběhu celého dne, někdy dokonce i v noci. Pojem “ranní nevolnost” vznikl ze skutečnosti, že většině žen bývá špatně obvykle poté, co se ráno probudí a mají prázdný žaludek. Doporučuje se proto mít u postele nějaké sacharidové jídlo, ideálně například banán a sníst jej dříve, než vstanete. To může tyto nevolnosti alespoň částečně eliminovat.
Ranní nevolnosti a těhotenské hormony
Ranní nevolnost je vedlejším účinkem lidského choriového gonadotropinu (hCG), běžně označovaného jako “těhotenský hormon”. Když hladina tohoto hormonu v těle stoupá, způsobuje právě ranní nevolnosti a zvracení. Uvádí se rovněž, že ženy, které čekají dvojčata či vícerčata, často pociťují větší ranní nevolnosti. Hladiny těhotenského hormonu hCG vrcholí někdy ke konci prvního trimestru, následně se pak vyrovnávají či dokonce klesají. To je i důvod, proč právě v tento čas těhotenské nevolnosti začínají ustupovat.
Ranní nevolnosti a jídelníček
Jestliže vás ranní nevolnosti trápí, je rozhodně vhodné lehce pozměnit svůj životní styl, včetně jídelníčku. Ten by měl být lehčí a veškerá jídla by měla být snadno stravitelná. Je rovněž vhodné zařazovat do denního režimu malé svačinky, klidně každou hodinu sníst něco malého. Postačí opravdu málo, například jen půlka jablka. Je však důležité, abyste nenechali tělo vyhladovět. Na ranní nevolnosti pomáhají i nevýrazná jídla, jsou jsou například toasty či sušenky. Z přírodních prostředků je pak vhodný například zázvor, který ranní nevolnosti umí vcelku dobře eliminovat. V lékárně seženete například i speciální zázvorová lízátka pro těhotné.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku