Návrat k bývalému partnerovi aneb Platí opravdu pořekadlo "dvakrát do stejné řeky nevstoupíš"?
Návrat k bývalému partnerovi je ošemetné téma, s kterým se jistě kdekdo setkal. Možná dokonce i vás někdy v minulosti napadlo, že byste se po rozchodu se svým ex protějškem zase dali dohromady. Když se totiž po jisté době rozejdou cesty dvou zamilovaných lidí, může buď jeden nebo druhý pociťovat lítost a mít tendence se vzpomínkami vracet do doby, kdy se cítil šťastně. Ne vždy je ale dobrý nápad vracet se. Zjistěte společně s námi, proč byste skutečně podruhé neměli vstupovat do stejné řeky.
Jakýkoliv rozchod je emočně bolestivou záležitostí, kterou potřebuje každý vstřebat po svém. Vždy také záleží na tom, jaké důvody vlastně vedly k odloučení dvou lidí. Pokud nejsou nijak traumatické, mívá zpravidla jeden z rozpadlého vztahu tendence k návratu k bývalému partnerovi. Dokonce může po čase sledovat jeho život, prohlížet si společné fotografie a přemítat, jaké by to opět bylo v jeho společnosti. Je to však proces hledání sama sebe, při kterém není vhodné podléhat emocím a chovat se impulzivně. Odstup to jistí.
Proč může být návrat k bývalému partnerovi špatným rozhodnutím?
Pakliže se nacházíte v situaci, kdy zvažujete návrat k bývalému partnerovi z jakýchkoliv vlastních důvodů, měli byste stát pevně nohama na zemi a uvědomovat si i určitá fakta s tím spojená. Vaše cesty se totiž již jednou rozešly a ať byly k rozchodu různé důvody, už to mezi vámi nikdy nebude stejné. Zde jsou čtyři důvody, které by měly bránit vašemu návratu:
Figuruje bývalý partner stále ve vašich myšlenkách? Udělejte tlustou čáru za svou minulostí!
- Ztráta důvěry: základním pilířem každého partnerského vztahu je naprostá důvěra. V případě, že došlo na rozchod, byl tento pilíř nejspíš nějakým způsobem zborcen nebo nalomen. Musíte tedy počítat s tím, že návrat k bývalému partnerovi ve vás může vyvolávat více nejistoty a podezřívavosti – zvlášť, jestli byla důvodem rozchodu nevěra a vy jste se rozhodli ji odpustit. Skutečně se chcete dostat do vlastní pasti skličujících pocitů souvisejících s tím, „co se zase stane“?
- Problémy v komunikaci: skončil váš vztah proto, že jste spolu málo mluvili o běžných životních radostech i strastech? Pak nečekejte, že se po návratu něco může změnit. Když se ten, kdo nekomunikoval, nebude chtít změnit, budete se trápit znovu a více. Dalším případem jsou i tzv. „italské domácnosti“, v nichž docházelo k slovním ba i fyzickým potyčkám – nenechte se znovu kvůli své lítostivosti vtáhnout do nezdravého partnerství!
- Zmatek mezi láskou a chtíčem: při myšlenkách na návrat k bývalému partnerovi si lidé často myslí, že jsou stále zamilovaní. Mohou však zaměňovat lásku s chtíčem. Točí se vaše vzpomínky na ex partnera kolem skvělých intimních chvílí? Potom jde spíše o vaše touhy nežli city. Srovnejte si myšlenky a nedělejte ukvapená rozhodnutí.
- Absence přátelství: rozešli jste se s partnerem a neudržujete vůbec žádný kontakt? Nezůstali jste přáteli? Pak může být domnělý návrat velmi komplikovaný ba nemožný. Možná si jen tvoříte ve své hlavě vzdušné zámky, přičemž váš/vaše „ex“ už žije dávno jinak a s někým jiným. Zůstaňte racionální. Jiný je pak případ, kdy jste i po rozchodu zůstali přáteli – zde však také nepodléhejte emocím a snažte se na celou situaci hledět z jiné perspektivy. Mějte stále na paměti, že co je „slepované“, už nikdy nebude stejné.
Položte si před myšlenkou návratu k bývalému partnerovi tyto důležité otázky
Jste-li nadále nerozhodní a zmatení, co se týká zamýšleného návratu k bývalému partnerovi, může vám v tomto ohledu pomoci upřímné zodpovězení následujících otázek. Odpovíte-li na většinu „ANO“, pravděpodobně sníte o něčem, co není reálné a měli byste se posunout vpřed (rozumějte tedy, bez „ex“ partnera/partnerky):
- Kritizoval vás bývalý partner?
- Cítili jste od bývalého partnera nedostatek podpory?
- Cítili jste se nepříjemně, pod tlakem nebo měli strach?
- Cítili jste se neviděni, nevyslyšeni nebo nerespektováni?
- Stěžoval si na vás ex partner, nebo řešil konflikt mezi vámi nevhodně?
- Měli jste pocit, že mezi vámi vázne komunikace?
- Pokoušel se vás bývalý partner izolovat od přátel a rodiny? Snažil se vás celkově ovládat?
- Choval se k vám bývalý partner nejprve hrubě a pak vás zavalil láskou?
- Netrávil s vámi ex partner žádný volný čas (nebo jen sporadicky)?
- Vedl vás bývalý partner k přesvědčení, že něco tají?
- Vysmíval se bývalý partner vašemu přání jít na párovou terapii?
V jakém případě je návrat k bývalému partnerovi možný?
Existují i případy, kdy je návrat k bývalému partnerovi uskutečnitelný. Musí k němu ale nastat ty správné podmínky, jako například:
- Návrat do partnerství si přejí oba dva.
- Rozpad partnerství způsobila jen nějaká marnivost nebo nedorozumění, které bylo záhy vysvětleno a napraveno – nebyla tedy zásadním způsobem narušena vzájemná důvěra.
- Oba ze vztahu jsou ochotni pracovat na osobních změnách, které povedou k vylepšení partnerské atmosféry.
Jakmile se vám podaří návrat k bývalému partnerovi, mějte opět na paměti, že to bude celé jinak. Anebo by aspoň mělo, jinak se ke konci dopracujete po čase znovu. Vždy je vhodné probrat dopodrobna, co vlastně vedlo k vašemu rozchodu, a právě na těchto problematických bodech zapracovat – ať už samostatně, nebo s dopomocí kouče/párového terapeuta. A přitom všem se určitě vyvarujte výčitek a zahrnování rodiny nebo přátel do vašich sporů a nedorozumění. Tato životní výzva stojí pouze před vámi dvěma, a tak se s ní také musíte sami hrdě popasovat. Výsledek už záleží jen a jen na vás.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku